Na przykład, jeśli ważysz 75 kg, możesz spalić około 300 kalorii w ciągu godziny, jeśli będziesz energicznie chodzić. Możesz też spalić te same 300 kalorii w ciągu zaledwie 24 minut, jeśli biegniesz w tempie 8 km/h.
Decyzja między długim spacerem a krótkim biegiem jest jednak bardziej złożona i obejmuje więcej, niż tylko spalone kalorie. – To zależy od osoby – mówi Jacque Crockford, certyfikowany specjalista od treningu siłowego i kondycyjnego oraz menedżer ds. fizjologii ćwiczeń w American Council on Exercise. – Jeśli czas jest decydującym czynnikiem, a dla wielu tak właśnie jest, krótki, intensywny trening może być pomocny, aby szybciej spalić kalorie. Jeśli czas nie jest problemem lub masz problemy ze stawami, które mogą uniemożliwić ci bieganie lub wykonywanie intensywnych ćwiczeń, spacer może ci lepiej służyć.
Jeśli masz czas i możliwość chodzenia lub biegania, rozważ korzyści płynące z każdego ćwiczenia – nie tylko stratę kalorii. Zobacz, jak można wykorzystać oba rodzaje aktywności, aby osiągnąć cele zdrowotne.
Czytaj też:
Czy chodzenie bezpośrednio po jedzeniu jest korzystne dla zdrowia?
Korzyści z chodzenia
W niektórych badaniach weryfikowano wpływ chodzenia i biegania na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę typu 2 i poziom cholesterolu wśród ponad 49 000 uczestników badania National Runners 'and Walkers' Healthy Study. Naukowcy odkryli, że spacerowicze znacznie zmniejszyli poziom ryzyka w tych warunkach w porównaniu z biegaczami. Na przykład u biegaczy obniżyło się ciśnienie krwi o 4,2%, a u spacerowiczów o 7,2%. Biegacze zmniejszyli ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 4,5%, ale spacerowicze obniżyli to ryzyko ponad dwukrotnie (9,3%).
Korzyści z biegania
Bieganie może pomóc ludziom utrzymać niższą masę ciała, jak wynika z badania, w którym przeanalizowano kwestionariusze wypełnione przez ponad 15 000 spacerowiczów i ponad 32 000 biegaczy. Naukowcy odkryli, że biegacze są zwykle szczuplejsi niż spacerowicze i pozostawali szczuplejsi przez sześć lat. Było to prawdą we wszystkich grupach wiekowych, nawet wśród starszych biegaczy, którzy biegali na krótszych dystansach niż młodsi biegacze i którzy nie spalali o wiele więcej kalorii niż osoby w tym samym wieku, które spacerowały.
– Jednym z powodów jest to, że zwiększa się po wysiłku tempo przemiany materii oraz to, że tłumienie apetytu po wysiłku jest większe w przypadku intensywnego wysiłku w porównaniu do umiarkowanych ćwiczeń takich jak chodzenie – mówi autor badania dr Paul Williams, statystyk-naukowiec z Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii. – Wydaje się, że bieganie lepiej obniża związany z wiekiem przyrost masy ciała niż chodzenie.
Czytaj też:
10 największych korzyści z chodzenia. Poprawa zdrowia i samopoczucia gwarantowana!
Korzyści z dodatkowego siłowego treningu
Jeśli utrata masy ciała lub utrzymanie wagi jest ważnym celem, może powinieneś podnosić ciężary co najmniej dwa razy w tygodniu, oprócz chodzenia lub biegania. Pewne badanie weryfikowało zwyczaje 1,7 miliona Amerykanów. Okazało się, że mniej narażone na otyłość były osoby, które wykonywały ćwiczenia aerobowe jak chodzenie lub bieganie przez 30 minut dziennie.
– Na przykład ogólny plan tygodniowy może obejmować chodzenie lub bieganie w poniedziałek, środę, piątek i trening siłowy we wtorek i czwartek –mówi Crockford. – Zaleca się trening siłowy dwa razy w tygodniu, aby utrzymać masę mięśniową i zdrowie kości. Dodatkowy trening siłowy może zwiększyć masę mięśniową i pomóc w utracie wagi poprzez dodatkowe wydatki kaloryczne.
Czytaj też:
Czy chodzenie odchudza? Ile można schudnąć, spacerując godzinę dziennie?