Oddychanie jest częścią naszego autonomicznego układu nerwowego – nie musimy o tym myśleć, tak samo jak o trawieniu pokarmu lub krążeniu krwi. Metaboliczny proces oddychania, który dostarcza tlen do wszystkich tkanek ciała i usuwa dwutlenek węgla, jest mimowolny. Ale jak wyjaśnia fizjolog Dana Santas, akt oddychania — wzorzec ruchu, który napędza oddychanie — jest w rzeczywistości ruchem dobrowolnym, który możesz dowolnie kontrolować.
Korzyści z kontroli oddychania
Jakość twojego oddychania może wpływać praktycznie na wszystkie inne układy organizmu. Warto jest więc je wykorzystywać, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Eksperci twierdzą, że wiele osób nieświadomie tkwi w wadliwym, płytkim wzorze oddychania zorientowanego na górną klatkę piersiową. Dana Santas, która pracowała jako konsultant ds. oddychania i mobilności dla New York Yankees – kultowego klubu baseballowego – wyjaśnia, że celowa zmiana rytmu i mechaniki oddechu daje możliwość wpływania na inne aspekty układu nerwowego.
W jaki sposób lepiej oddychać?
Sposób, w jaki oddychasz, wpływa na tętno, ciśnienie krwi, reakcję na stres, a nawet stan mózgu. Z tego powodu zaleca wolniejszy, bardziej miarowy wzorzec oddychania. To pomaga się uspokoić, zwiększyć koncentrację, czy zasypiać. Zaleca się również ćwiczenia oddechowe, aby w pełni poznać moc płynącą z naszego oddechu.
Dlaczego to takie ważne? Chodzi choćby o przeponę – główny mięsień oddechowy, jest również podstawowym mięśniem posturalnym i mięśniem rdzenia. Ćwiczenie go wpływa na postawę i mobilność, a nawet może łagodzić ból – zwłaszcza pleców, szyi i ramion. Jeśli chcesz poznać metody na poprawę jakości oddychania, przeczytaj ten artykuł.
Czytaj też:
To proste ćwiczenie uwolni stres w mniej niż 5 minut