-
Pulsoksymetr: jak pomaga osobom chorym na COVID-19?
Pulsoksymetr to urządzenie, które umożliwia każdej osobie wykonanie domowego pomiaru saturacji krwi i tętna. Jak działa pulsoksymetr, który otrzymają chorzy na COVID-19?
ChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Naukowcy: „Rytm dobowy wpływa na to, czy uda nam się schudnąć”
Jak wykazują badania, człowiek ma nie jeden, a kilka zegarów biologicznych. Gdy nie pracują one zgodnie, możesz mieć problemy z utratą wagi.
OdchudzanieChoroby -
Dlaczego potrzebujemy więcej fazy REM podczas snu?
Niedobór snu ma bardzo negatywny wpływ na organizm, od problemów z odpornością po mniejszą kreatywność i zmęczenie. Sen REM zwykle pojawia się pod koniec snu, więc często jest to pierwszy cykl, który traci, gdy ludzie nie śpią...
Profilaktyka i leczenieTerapie -
Gaz pieprzowy (łzawiący) i jego skutki dla organizmu. Czy jest się czego bać?
Gaz pieprzowy lub gaz łzawiący mogą powodować poważne powikłania. Jakie skutki powoduje narażenie na działanie gazu pieprzowego? Jak działa gaz łzawiący na psy?
Choroby -
Naukowcy: Wspólne doświadczenia religijne zbliżają pary
Pary, które są religijne, dłużej pozostają razem – to nie tylko powszechna opinia, ale i wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Georgii.
Związki i relacjeRozwój osobisty -
Lawina hejtu w kierunku Kim Kardashian. Wszystko przez zdjęcia z jej 40. urodzin
Kim Kardashian West została oskarżona o „brak wyczucia” w sieci po tym, jak opublikowała zdjęcia ze swojej eksluzywnej imprezy z okazji 40. urodzin na prywatnej wyspie. W wydarzeniu udział brała cała jej rodzina oraz grono przyjaciół.
ChorobyKoronawirus Galeria -
Naukowcy z Norwegii udowodnili, że sprzątanie jest równie szkodliwe, co palenie papierosów
Sprzątanie jest równie szkodliwe dla płuc niż palenie papierosów? Okazuje się, że tak. Udowodnili to naukowcy z University of Bergen.
Choroby -
Kiedyś nazywali to „kobiecą histerią”. Dziś oznacza 5 innych schorzeń
Jeszcze w XIX wieku „histerią” nazywano wiele objawów chorobowych u kobiet. Ten często diagnozowany stan zdrowia psychicznego, wyjaśniał wszelkie zachowania, które sprawiały, że mężczyźni… czuli się nieswojo. Metody leczenia były jeszcze...
Choroby -
Wąchanie specjalnych pasków pomoże schudnąć? Polscy naukowcy na tropie przełomowej terapii
Badacze z Wrocławia pracują nad blotterami – specjalnymi paskami, nasyconymi zapachem, które pomogą ograniczać lub pobudzać apetyt. Działanie tych woni trzeba wcześniej potwierdzić w oparciu o badania reakcji mózgu.
ChorobyOdchudzanie -
5 niesamowitych rzeczy, które dzieją się z nami w czasie snu
Sen jest nie tylko sposobem na regenerację organizmu i odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Podczas snu zachodzą liczne zmiany w organizmie, o których często nie mamy pojęcia. Zwykle skupiamy się jednie na tym, co się nam śniło, jednak sen...
Choroby -
Jaka jest różnica między płodem a zarodkiem?
Zarodek, płód, embrion... Pojęć dotyczących ciąży jest wiele i zdarza się, że są one mylone. Wytłumaczmy w prosty sposób fazy rozwoju ciąży, dzięki czemu rozróżnienie tych pojęć nie będzie kłopotliwe.
CiążaRozwój dziecka -
Powikłania po niebezpiecznej aborcji. Jak leczyć i zapobiegać?
Krwawienie z pochwy, ból brzucha, zakażenie... to tylko kilka z możliwych powikłań aborcji, która nie została wykonana w profesjonalnych warunkach. W celu zapobiegania tego typu sytuacjom WHO postuluje wszechstronną edukację seksualną i...
CiążaZabiegi -
45 proc. wszystkich aborcji na świecie jest niebezpiecznych. Co to oznacza dla kobiet?
Aborcja to bezpieczny zabieg, jeśli przeprowadza się ją metodą zalecaną przez WHO odpowiednią do czasu trwania ciąży, a osoba dokonująca aborcji posiada niezbędną wiedzę medyczną. Przy wykonywaniu bezpiecznych aborcji najważniejszy jest:...
CiążaZabiegiRozwój dziecka -
Pracujesz na nocki? Twoje zdrowie na tym ucierpi
Naukowcy z University of Missouri School of Medicine odkryli potencjalną przyczynę zmian metabolicznych podczas pracy na nocną zmianę, które powodują zamieszanie między komórkami w organizmie a centralnym zegarem w mózgu.
Choroby -
Jak wykonać test na koronawirusa? Czy można zrobić go w domu?
Jak wykonać test na koronawirusa? Jakie są rodzaje testów w kierunku COVID-19? Te pytania zadaje coraz więcej osób. Warto także wiedzieć, jak przygotować się do testu.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby Wideo -
Naukowcy na tropie terapii leczenia otyłości. Pomoże witamina A
Naukowcy właśnie opracowują metodę, która pozwoli zamienić białą tkankę tłuszczową w brązową. A pomoże im w badaniach witamina A.
Choroby -
Aborcja eugeniczna zakazana. Polska z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją. Polska, jak wskazują dane ekspertów, ma się najgorzej w Europie pod względem dopuszczalności antykoncepcji.
CiążaChorobyStrefa PacjentaCiąża i dziecko -
Kiedy teleporada nie wystarczy i możesz żądać osobistej wizyty lekarskiej?
Adwokat Piotr Kaszewiak wyjaśnił na swoim profilu na Facebooku, kiedy pacjent może oczekiwać do lekarza nie teleporady, a osobistej wizyty.
ChorobyStrefa Pacjenta -
Dodaj te produkty do herbaty, aby obniżyć ciśnienie krwi
Flawanole, występujące powszechnie w herbacie mają właściwości obniżające ciśnienie krwi. Te same substancje znajdują się w jagodach oraz jabłkach. Dodanie pokrojonych jabłek i jagód do herbaty da więc naturalną miksturę na nadciśnienie,...
ChorobyProduktyProfilaktyka i leczenie -
Naukowcy: odkryliśmy nowy organ w gardle człowieka
Po stuleciach badań, ogromnym postępie medycyny w XX wieku nadal okazuje się, że wiele przed człowiekiem do odkrycia. Holenderscy naukowcy właśnie to udowodnili.
Choroby Wideo -
Idziesz na szczepienie przeciwko grypie? Najpierw porządnie się wyśpij
Eksperci są zgodni – szczepienie przeciwko grypie w dobie pandemii koronawirusa jest szalenie ważne. Pytanie, czy wystarczy iść po prostu na szczepienie, by faktycznie być dobrze chronionym. Pewien naukowiec uważa, że o skuteczności...
Choroby