Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia aborcja jest niebezpieczna, jeśli jest przeprowadzana albo przez osobę pozbawioną niezbędnych umiejętności, albo w środowisku, które nie spełnia minimalnych standardów medycznych. W następstwie niebezpiecznej aborcji kobiety mogą doświadczyć szeregu szkód, które wpływają na jakość ich życia i samopoczucie, a nawet komplikacji zagrażających życiu.
Powikłania po niebezpiecznej aborcji
Głównymi powikłaniami zagrażającymi życiu, wynikającymi z najmniej bezpiecznych aborcji, są krwotoki, infekcje oraz uszkodzenie dróg rodnych i narządów wewnętrznych. Niebezpieczne aborcje wykonywane w najmniej bezpiecznych warunkach mogą prowadzić do komplikacji, takich jak:
- niepełna aborcja
- krwotoki
- zakażenie
- perforacja macicy
- uszkodzenie dróg rodnych i narządów wewnętrznych
Jak objawia się nieprawidłowo wykonany zabieg aborcji?
Krytyczne oznaki i objawy powikłań, które wymagają natychmiastowej uwagi, obejmują:
- krwawienie z pochwy
- ból brzucha
- zakażenie
- wstrząs (zapaść układu krążenia).
Niekiedy trudno jest zdiagnozować powikłania związane z niebezpieczną aborcją. Na przykład kobieta w ciąży pozamacicznej może mieć objawy podobne do objawów niepełnej aborcji. Dlatego ważne jest, aby personel medyczny mógł zorganizować transport do placówki, w której można postawić ostateczną diagnozę i szybko zapewnić odpowiednią opiekę.
Leczenie powikłań po aborcji
Powikłania wynikające z niebezpiecznych aborcji i ich leczenia obejmują:
- Krwotok: szybkie tamowanie po dużej utracie krwi ma kluczowe znaczenie, ponieważ opóźnienia mogą być śmiertelne.
- Infekcja: leczenie antybiotykami wraz z usunięciem wszelkich pozostałych tkanek ciążowych z macicy tak szybko, jak to możliwe.
- Uraz narządów płciowych lub narządów wewnętrznych: jeśli istnieje podejrzenie, konieczne jest wczesne skierowanie na odpowiedni oddział.
Dostęp do leczenia powikłań po aborcji
Standardem medyczny jest zapewnienie opieki medyczną każdej kobiecie, która doznała powikłań związanych z aborcją, niezależnie od podstawy prawnej aborcji. Jednak w niektórych przypadkach leczenie powikłań aborcyjnych następuje pod warunkiem podania przez kobietę informacji o osobie, która dokonała nielegalnej aborcji. WHO alarmuje, że praktyka ściągania zeznań od kobiet szukających pomocy medycznej w nagłych wypadkach w wyniku nielegalnej aborcji stanowi zagrożenie dla życia kobiet. Prawny wymóg zgłaszania przez lekarzy i inny personel medyczny przypadków kobiet, które poddały się aborcji, opóźnia opiekę i zwiększa zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet.
Jak zapobiegać niebezpiecznej aborcji?
Niebezpiecznej aborcji zapobiega:
- wszechstronna edukacja seksualna
- stosowanie skutecznej antykoncepcji, w tym antykoncepcji awaryjnej
- zapewnienie bezpiecznej, legalnej aborcji
Czytaj też:
Posłanki Lewicy milcząco zaprotestowały po wyroku TK. „Słowa byłyby zbyt obelżywe”