Oksytocyna (nazywana czasem hormonem miłości) jest hormonem, który odgrywa zasadniczą rolę w interakcji społecznej, budowaniu zaufania, odczuwania lęku, ale też rozmnażaniu, porodzie. To właśnie ta ostatnia zależność jest najbardziej znana. Hormon ten zwiększa skurcz macicy podczas porodu i stymuluje produkcję mleka. Jednak niewiele osób ma świadomość, że oksytocyna osłabia sygnały nagradzające mózg za pokarm i wpływa na nasze zachowania żywieniowe i metabolizm. Jak wynika z ostatnich badań, zaprezentowanych podczas ENDO 2019, corocznego spotkania Endocrine Society w Nowym Orleanie, oksytocyna zmienia sposób, w jaki otyli ludzie przetwarzają obrazy wysokokalorycznych pokarmów.
Czytaj też:
Obsesyjnie kontrolujesz wagę? Są momenty, w których nie warto
Oksytocyna w walce z otyłością
Poprzednie badania wykazały, że oksytocyna w aerozolu do nosa, która nie jest jeszcze zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych, współdziała z obwodami mózgu, które odgrywają rolę w zachowaniach żywieniowych. Nowe badania miały sprawdzić, w jaki sposób oksytocyna wpływa na łączność między obszarem nagrody a resztą mózgu.
Naukowcy zrekrutowali do badań 10 młodych mężczyzn, którzy mieli nadwagę lub byli otyli, ale poza tym nie zmagali się z problemami zdrowotnymi. Uczestnicy odbyli dwie wizyty w laboratorium badawczym, gdzie otrzymali pojedynczą dawkę oksytocyny w aerozolu do nosa lub placebo. Uczestnicy nie wiedzieli, jakie leczenie otrzymali. Po 1 godzinie obejrzeli obrazy wysokokalorycznych pokarmów, niskokalorycznych pokarmów i obiektów niespożywczych. Poddano i ch także funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu, który pozwala obserwować zmiany w przepływie krwi w mózgu.
Okazało się, że oksytocyna moduluje szlaki w mózgu, osłabiając nasze reakcje na smaczne, wysokokaloryczne produkty – obszar nagrody nie był mocno stymulowany przy oglądaniu takich zdjęć po przyjęciu hormonu.
Otyłość ma związek z szeregiem schorzeń, w tym z chorobami serca, udarem, cukrzycą typu 2 i niektórymi rodzajami nowotworów. Walka z otyłością jest jednym z kluczowych problemów zdrowotnych współczesnego świata.
Czytaj też:
Nowoczesne leki na raka nerki w zaawansowanym stadium