Czasami spotykasz kogoś i po prostu zaczynacie się dogadywać. Czujesz się, jakbyście byli najlepszymi przyjaciółmi przez całe życie i szczerze mówiąc, nie możesz uwierzyć, że był czas, kiedy nawet nie wiedziałeś, że ta osoba istnieje. Macie takie samo poczucie humoru, podobne zainteresowania albo poglądy. Wspaniale, taką relację warto pielęgnować!
Ale zdarzają się też inne relacje, które wymagają trochę więcej pracy – dokładasz wszelkich starań, żeby dowiedzieć się czegokolwiek o swoim szwagrze... i nic. Chociaż możesz nigdy nie być najlepszym kumplem (najlepszą przyjaciółką – dopóki nie przeszkadzasz jego żonie) swojego szwagra, istnieje sztuczka, której możesz użyć, aby skłonić go do większego otwarcia. Czasem warto popracować nad taką osobą i zadać jej kilka pytań.
Po co zadawać pytania?
Zadawanie pytań ma same zalety. pozwala nam dowiedzieć się więcej na temat nie tylko historii danej osoby, ale również jej upodobań, hobby i zainteresowań. Te pytania pozwolą ci lepiej poznać osobę, zrozumieć jakie są jej cechy charakteru. Szczera i zaangażowana rozmowa jest najlepszą szansą na poznanie kogoś wartościowego. Jakie pytania warto zadać? Mogą one dotyczyć codziennego życia, pracy, zawody, zainteresowań i hobby. Ale mogą również być nieoczywiste i dotyczyć przygód czy marzeń.
Jak otworzyć kogoś na nawiązanie relacji?
Dr Terri Orbuch mówi, że poznanie kogoś zaczyna się od nieosobistych pytań: bezosobowe, ale ważne informacje o rodzinie, karierze, czy są stanu wolnego lub po ślubie. (Chociaż jeśli pytasz o te pytania swojego szwagra... prawdopodobnie znasz odpowiedź na to ostatnie).
Tamekis Williams, założycielka Mission Dorothy Female Empowerment Services dodaje, że należy zadawać pytania otwarte, które pozwolą drugiej osobie na rozwinięcie, zamiast pytań, na które można odpowiedzieć prostym „tak” lub „nie”.
W końcu, jeśli naprawdę chcesz poznać kogoś trochę bardziej, musisz sięgnąć głębiej. – Tematy zakorzenione w wewnętrznym świecie drugiej osoby: jej myśli, cele i marzenia, wzmocnią i zwiększą więź między dwojgiem ludzi – zauważa Orbuch. – Takie dzielenie się informacjami na swój temat wzmacnia relacje, a głębsze pytania koncentrują się na bardziej osobistym ujawnieniu czegoś na własny temat.
Dwutorowa ścieżka przyjaźni
– To dwutorowa ścieżka – dodaje Williams. – Podczas pierwszego spotkania z kimś ważne jest, aby być otwartym i ciepłym, aby druga osoba mogła początkowo czuć się komfortowo podczas rozmowy z tobą.
W związku z tym Williams sugeruje ostrożne podejście do pytań, ponieważ nie chcesz, aby druga osoba czuła, że naruszasz jej prywatność. Pytania, które prawdopodobnie powinieneś omijać na początku: „partia X czy partia Y?”, „jakiego jesteś wyznania”?
– Są inne sposoby na obejście „small talku” i zdobycie bardziej szczegółowych informacji o drugiej osobie – mówi Williams. – Możesz uzyskać odpowiedzi, które chcesz uzyskać odpowiadając na nie samemu, a jednocześnie dzieląc się informacjami o sobie. Przykład mógłby wyglądać tak: „Właśnie przeprowadziłem się do Gruzji w zeszłym roku i znalazłem piękną okolicę, w której się zakochałem i kupiłem dom. A jak jest z tobą, kochasz to miejsce, w którym mieszkasz?”.
Przy odrobinie cierpliwości w mgnieniu oka zbliżysz się do osoby, którą właśnie poznajesz.
O co jeszcze można zapytać kogoś nowo poznanego?
– Zapytanie kogoś o jego preferencje pomaga zrozumieć, kim jest jako osoba – mówi Rebecca Hendrix, terapeutka z Nowego Jorku. – Najważniejsze jest, aby pójść dalej, zadając dodatkowe pytania. Na przykład, jeśli odkryjesz, że twój rozmówca lubi psy, wejdź w ten temat nieco głębiej, pytając ich, co najbardziej lubi w swoim psie lub ulubionej rasie.
– Podobieństwa często otwierają drzwi do dalszej rozmowy, a gdy te drzwi zostaną otwarte, możesz rozpocząć dialog, który pozwoli drugiej osobie na rozwinięcie tematu i udzielanie ciekawych odpowiedzi – dodaje Williams.
Istnieje też kilka innych pytań, które będą w porządku: nie naruszają zbyt prywatnych sfer, a jednocześnie pozwalają dowiedzieć się więcej na czyjś temat:
- Jaki jest twój ulubiony sposób na spędzenie wolnego dnia?
- Co lubisz robić w wolnym czasie?
- Jaka była najbardziej szalona rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłeś?
- Jaki był najfajniejszy prezent, jaki kiedykolwiek otrzymałeś?
- Jaka była najbardziej zawstydzająca rzecz, którą zrobiłeś w życiu?
- Jaki był twój najdziwniejszy sen w życiu?
- Za jakie rzeczy jesteś najbardziej wdzięczny?
- Gdzie chciałbyś mieszkać, gdybyś mógł wybrać?
- Jaka jest twoja ulubiona książka?
- Gdzie lubisz chodzić w wolnym czasie?
- Jaki jest twój ulubiony film?
- Jaki jest twój ulubiony kolor?
- Czy powiedziałbyś, że jesteś bardziej ekstrawertykiem czy introwertykiem?
- Jakie cechy lubisz w innych ludziach?
- Lubisz podcasty czy tylko słuchasz muzyki?
- Gdybyś mógł przez resztę życia jeść tylko jeden posiłek, co by to było?
- Co nie powinno znaleźć się w twojej autobiografii?
- Co w innych osobach cenisz najbardziej?
- Gdybyś miał wybrać jedną rzecz, która może natychmiast poprawić ci humor, co by to było?
- Jaki jest najlepszy dowcip, jaki kiedykolwiek słyszałeś?
- Co lubiłeś robić, gdy byłeś dzieckiem?
- Jaka jest twoja ulubiona piosenka?
- Czy jesteś bardziej typem osoby „pracującej, by żyć” czy „żyjącej, by pracować”?
- Czy ty i twoja rodzina macie dla siebie jakieś pseudonimy, ksywki?
- Czy jesteś aktywny w mediach społecznościowych, czy wolisz zachowywać prywatność?
Czasami dziwne pytania pozwalają dowiedzieć się o danej osobie najciekawszych rzeczy. – Nietypowe pytania pozwalają dostrzec różnorodne, wyjątkowe i szczególne cechy danej osoby, Odpowiedzi dostarczają osobistych informacji o tym, co je wywołuje – mówi Orbuch. – Te pytania zazwyczaj skłaniają drugą osobę do myślenia nieszablonowego i zastanowienia się nad czymś.
- Jeśli widzisz kałużę na ziemi, omijasz ją czy przeskakujesz?
- Gdybyś mógł mieć super moc, co by to było?
- Gdybyś mógł stać się sławną osobą, to kogo byś wybrał?
- Gdybyś mógł zamieszkać na dowolnej wyspie na świecie, to jaką byś wybrał?
- Gdybyś zobaczył psa bez smyczy, to podszedłbyś do niego czy uciekł?
- Co lubisz robić na urlopie?
- Gdybyś mógł wrócić do dowolnego momentu w historii, dokąd byś się udał?
- Gdybyś miał nazwać nowy kraj, jak zdecydowałbyś się go nazwać?
- Czy wciskasz opcję drzemki czy natychmiast się budzisz?
- Jaka jest pierwsza rzecz, którą robisz rano?
- Czy uważasz, że mrożoną kawę należy spożywać tylko latem czy przez cały rok?
Czytaj też:
Historia problemów z alkoholem twoich teściów może prowadzić do twoich własnych problemów z alkoholemCzytaj też:
Jak odczuwać mniejszy niepokój? Ten prosty sposób zmieni twoje życie
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.