Większość ludzi nie jest czysto introwertyczna czy ekstrawertyczna. Znajdują się gdzieś pośrodku obu tych osobowości. Jednak niektóre cechy świadczą o tym, że dana osoba jest typowym introwertykiem. Rozpoznasz ją z łatwością, jeśli wiesz czym się charakteryzuje.
Co to jest introwersja?
Terminy „introwertyk” i „ekstrawertyk” wywodzą się z teorii typu psychologicznego szwajcarskiego psychiatry Carla Junga. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) introwertycy skłaniają się ku swojemu wnętrzu, myślom i uczuciom. Zwykle są bardziej wycofani, powściągliwi i spokojni oraz zazwyczaj wolą pracować samodzielnie. Chociaż niektórzy introwertycy lubią przebywać samotnie tak często, jak to możliwe, inni lubią sporadyczne spotkania towarzyskie.
Jakie cechy charakteryzują introwertyków?
1. Lubią przebywać sami
Introwertycy nie mogą się doczekać pobycia chwili samemu, podczas gdy inni ludzie mogą bać się samotności. Introwertycy wręcz potrzebują jej, ponieważ codzienny szum ich przytłacza. Czynności, które lubią, zwykle można wykonywać samodzielnie. Fakt ten nie oznacza, że twój introwertyczny kumpel nie będzie chciał wcale twojego towarzystwa. Po prostu będąc sam, „niejako ładuje swoje baterie”.
2. Potrzebują ciszy, aby się skoncentrować
Kiedy wokół nich dzieje się dużo rzeczy, introwertycy będą mieli trudności z koncentracją. Mogą zacząć czuć się przytłoczeni i sfrustrowani. Introwertycy są bardziej rozproszeni niż ekstrawertycy, dlatego potrzebują ciszy. W pracy uwielbiają osobne pomieszczenia i odizolowane od innych stanowiska. W ciszy potrafią się najlepiej skupić i wykonać dobrze swoje zadanie.
3. Potrzebują czasu
Introwertycy nie lubią spontanicznie decydować. Najpierw muszą przemyśleć, rozważyć dostępne opcje i zastanowić się nad swoimi uczuciami. Następnie, po przemyśleniu i przygotowaniu planu, będą gotowi do podjęcia ważnych decyzji. Często kierują się intuicją i muszą mieć warunki, aby wsłuchać się w siebie.
4. Często są brani za nieśmiałych
Ludzie, którzy nie znają ich dobrze, często opisują introwertyków jako nieśmiałych. Dzieje się tak, ponieważ wolą być powściągliwi w towarzystwie, które jest im obce. Myślą o tym, co chcą powiedzieć i mogą niewiele mówić. Small talk nie jest czymś, co uwielbiają, więc wolą siedzieć cicho, zamiast brać udział w błahej rozmowie. Najbardziej interesują ich głębokie rozmowy od serca, a tych nie przeprowadzą z nowo poznaną osobą.
6. Są skupieni do wewnątrz
Introwertycy są często marzycielami, którzy planują rzeczy w głowie, zanim zaczną działać. Nie rozpoczną żadnego projektu, dopóki nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby go przemyśleć. Często spędzają czas na refleksji i uczeniu się więcej o rzeczach, które myślą. To pozwala im lepiej zrozumieć siebie i swoje uczucia.
7. Pracują lepiej w pojedynkę
Introwertycy boją się projektów grupowych i mogą zostać szybko przytłoczeni, gdy muszą w nich uczestniczyć. Lepiej pracują samodzielnie, ponieważ mogą się skupić, co pozwala im pracować bardziej efektywnie. Nie chodzi o to, że introwertycy nie współpracują dobrze z innymi, po prostu preferują działanie w pojedynkę. Z tego powodu zwykle szukają pracy, która pozwala im zawsze pracować samotnie. Skłaniają się ku profesjom takim jak pisarz, księgowy, programista, grafik czy artysta.
8. Kochają głęboko
Introwertycy nie potrafią szybko się zakochać. Potrzebują dużo czasu, aby kogoś poznać. Ale kiedy w końcu znajdą kogoś wyjątkowego, uważaj! Kochają głęboko i szczerze troszczą się o ludzi w ich życiu. Nie chcą szybko zmieniać partnerów, cenią związki na całe życie. Mają niewielką grupę przyjaciół, jednak z każdym jej członkiem utrzymują silną więź. Introwertycy zaskakują swoich bliskich małymi uczynkami, które polepszają ich nastrój.
Jeśli jesteś introwertykiem, pamiętaj:
- Żaden typ osobowości nie jest gorszy, ani lepszy niż jakikolwiek inny typ.
- Introwersja i ekstrawersja po prostu wskazują preferencje dotyczące pozyskiwania i wydatkowania energii.
- Zrozumienie swojej natury może pomóc ci dowiedzieć się więcej o tym, jak postrzegasz świat i jak sobie z nim radzić.
Czytaj też:
Kim jest ekstrawertyk? Oto, jak rozpoznać cechy jego osobowości