Tradycyjna medycyna chińska cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Od dawna jest znana także w Polsce, stanowiąc jedną z alternatywnych metod m.in. łagodzenia bólu o różnym pochodzeniu i nasileniu. Akupresura opiera się m.in. na ucisku określonych punktów na ciele w celu ułatwienia przepływu energii „chi”.
Akupresura a akupunktura
Medycyna chińska uwzględnia wiele różnych metod leczenia. Akupresura i akupunktura to jedne z najbardziej znanych, dlatego często bywają mylone. Choć stosowane są w podobnym celu, to znacząco się od siebie różnią.
Akupresura wykorzystuje leczniczą moc dotyku np. uciskania określonych punktów na ciele (tzw. meridiany lub punkty spustowe), które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie konkretnych organów lub układów ludzkiego organizmu. Akupunktura polega na wbijaniu w ciało pacjenta specjalnych igieł, które stymulują przepływ krwi oraz energii życiowej „chi”, redukując uciążliwe dolegliwości.
Zarówno akupunktura, jak i akupresura mają na celu usprawnić przepływ energii życiowej oraz zredukować pojawiające się „zastoje”, które zgodnie z filozofią medycyny chińskiej, są przyczyną rozwoju chorób i występowania związanych z nimi objawów.
Akupresura – co to jest?
Akupresura jest znaną od ponad 7 tysięcy lat niekonwencjonalną metodą leczenia i łagodzenia objawów różnych dolegliwości. Początkowo stosowana była jedynie w Chinach oraz innych rejonach Azji, jednak z czasem dotarła do każdego zakątku globu, stając się jedną z chętniej stosowanych naturalnych metod leczenia.
Akupresura bywa nazywana „miękką” wersją akupunktury. W celu usprawnienia przepływu energii nie musimy w tym przypadku korzystać z igieł. Terapia opiera się na uciskaniu punktów zlokalizowanych na całym ciele, co pozwala zredukować „zastój” energii i zredukować związane z konkretnym narządem objawy. Akupresura stosowana jest w celu zmobilizowania organizmu do samoleczenia, poprzez usuniecie blokad energetycznych i ułatwienie przepływu energii, która pozwala osiągnąć homeostazę organizmu.
Z akupresury możemy korzystać w celu leczenia różnych dolegliwości, jednak najczęściej stosowana jest w celu redukcji bólu o różnym nasileniu. Punkty, które pozwalają usprawnić pracę konkretnych narządów i układów, zlokalizowane są na całym ciele, dlatego, zanim zaczniemy korzystać z tej metody terapeutycznej, musimy się nieco więcej dowiedzieć na temat różnych form dotyku oraz rozmieszczenia punktów spustowych.
Najczęściej stosowane „rodzaje” akupresury to m.in.:
• akupresura głowy,
• akupresura dłoni,
• akupresura stóp.
Czy akupresura działa?
Osoby korzystające z tej formy terapii np. bólu, są zgodne, że akupresura przynosi dość szybkie efekty, redukując nieprzyjemne dolegliwości. Istnieje kilka teorii na temat mechanizmu działania akupresury. Zgodnie z filozofią medycyny chińskiej akupresura odblokowuje meridiany, dzięki czemu pozbywamy się bólu i innych dolegliwości, usprawniając działanie organizmu. Zgodnie z filozofią medycyny konwencjonalnej akupresura wykorzystuje siłę sugestii, a redukcja uciążliwych dolegliwości wynika jedynie z efektu placebo.
Niezależnie od tego, w jaki sposób działa akupresura, uciskanie odpowiednich punktów na ciele może okazać się skutecznym sposobem na łagodzenie różnych dolegliwości bólowych. Warto wypróbować działanie tej terapii, zanim sięgniemy po kolejną tabletkę przeciwbólową, co może nam wyjść na zdrowie. Alternatywą dla samodzielnego uciskania punktów spustowych lub wizyty u specjalisty, może być mata do akupresury. Produkt ten od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością, pozwalając kompleksowo działać na nasze samopoczucie, redukując ból o różnym nasileniu oraz pochodzeniu.
Podsumowując, akupresura to jedna z niekonwencjonalnych metod leczenia, które same w sobie nie powinny nam zaszkodzić, jednak warto pamiętać, że jedynie łagodzenie objawów, które mogą świadczyć o chorobie, nie jest jednoznaczne z usunięciem jej przyczyny. Z tego względu wszelkie niepokojące dolegliwości, powinniśmy konsultować z lekarzem.
Czytaj też:
O jakiej porze dnia najlepiej pić kawę? Odpowiedź nie jest tak oczywista