-
Problem krytycznego niedoboru leków w UE. Jest rozwiązanie i propozycje działań w kryzysie
Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency, EMA) zaproponowała rozwiązanie problemu krytycznego niedoboru leków w Unii Europejskiej. To mechanizm solidarnościowy. Oprócz tego EMA rekomenduje np. stosowanie u ludzi wybranych...
LekiPaulina Cywka -
Jedzą w wannie i po nocach. Co może być powodem „wilczego” głodu?
Chyba każdemu zdarzyło się doświadczyć napadu głodu, który pojawił się nagle i niespodziewanie. To zjawisko znane nie tylko osobom, które się odchudzają. O czym może świadczyć tzw. wilczy głód?
Zaburzenia psychiczneObjawyProfilaktyka i leczeniePsychologiaOdżywianieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Świadczenie wspierające i nowe zasady świadczeń pielęgnacyjnych. Kto i kiedy z nich skorzysta?
W nowym roku wchodzi w życie ustawa o świadczeniu wspierającym. Nowe przepisy wprowadzają wiele zmian w wypłatach specjalnych zasiłków opiekuńczych oraz świadczeń pielęgnacyjnych. W niektórych przypadkach może dojść do ich wstrzymania....
ChorobyPaulina Cywka -
Niewidzialne objawy stwardnienia rozsianego. SM ujawnia się po trzydziestce
Stwardnienia rozsianego często nie widać gołym okiem. W związku z tym czasem pacjenci są postrzegani jako leniwi hipochondrycy. Jakie niewidzialne objawy mogą świadczyć o SM?
Choroby autoimmunologiczneObjawyProfilaktyka i leczenieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Czy lekarz może odmówić przyjęcia pacjenta? Zasady jasno to określają
Odmowa leczenia przez lekarza nie należy do częstych sytuacji, jednak czasami ma ona miejsce. Czy jest to zgodne z przepisami? Tłumaczymy, czy lekarz może odmówić przyjęcia pacjenta.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Lipidogram – co to za badanie, normy, cena, przygotowanie i wskazania
Lipidogram (profil lipidowy) to jedno z badań laboratoryjnych, które wykonywane są z próbki krwi. Lipidogram pozwala oznaczyć stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu, frakcji HDL cholesterolu, a także trójglicerydów...
BadaniaChoroby sercowo-naczynioweMaja Błaszczyk -
Płuca Polaków w opłakanym stanie. WOŚP zagra im na ratunek
Po pandemii płuca małych i dużych Polaków są w opłakanym stanie. Temu problemowi zamierza zaradzić Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finał WOŚP 2024 poświęcony będzie właśnie chorobom płuc.
Choroby płuc i układu oddechowegoKoronawirusAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Jak pacjenci oceniają polskie szpitale? Najnowsze dane zaskakują
Choć mogłoby się wydawać, że pacjenci mają sporo zastrzeżeń do jakości opieki w polskich szpitalach, to najnowsze dane pokazują coś zupełnie innego. Okazuje się, że większość osób jest naprawdę zadowolona z przebytej hospitalizacji.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Rano masz „śpiochy” w oku? To bardzo dobrze, ale pod pewnymi warunkami
Prawie każdy człowiek – mały i duży – znajduje ją w wewnętrznych kącikach oczu. Mowa o ropnej wydzielinie, nazywanej też „śpiochami” w oku. O czym świadczy jej obecność?
ObjawyChorobyChoroby oczu i wady wzrokuAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
6 błędów, które robisz, pijąc wodę. Nawet nie wiesz, że je popełniasz
Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż picie wody. Okazuje się jednak, że mnóstwo osób nie robi tego właściwie. Błędy popełniane podczas picia wody mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
ProduktyOdżywianieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Miniaturowy implant szansą dla chorych z cukrzycą. Nowatorskie urządzenie opracowują Szwedzi
Nad urządzeniem, które może przynieść przełom w leczeniu pacjentów z cukrzycą, pracuje zespół naukowców. Przeprowadzone przez nich testy przebiegły pomyślnie. Lokalizacja mikroimplantu zaskakuje.
Doniesienia naukoweCukrzycaChoroby cywilizacyjneProfilaktyka i leczeniePaulina Cywka -
Sztuczna inteligencja wsparciem w leczeniu niepłodności
Naukowcy z katowickiej kliniki opracowali własny algorytm do oceny zarodków. Potrafi dostrzec to, czego nie dostrzeże oko nawet najbardziej doświadczonego embriologa. Na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje...
Doniesienia naukoweInnowacje i farmacjaProfilaktyka i leczenie -
Niepełnosprawni tracą prawa do świadczeń. RPO interweniuje w sprawie długich procedur
Długi okres oczekiwania na orzeczenie o niepełnosprawności to główny przedmiot skarg napływających do Rzecznika Praw Obywatelskich. Zobacz, ile czasu zajmuje wydanie dokumentu oraz jakie kroki podjął RPO w tej sprawie.
ChorobyPaulina Cywka -
Czy do psychiatry trzeba mieć skierowanie? To jeden z wyjątków
Do większości lekarzy w Polsce pacjent musi mieć skierowanie. W tym celu należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły. Wyjaśniamy, czy do lekarza psychiatry również trzeba mieć skierowanie.
Profilaktyka i leczenieZaburzenia psychiczneJoanna Biegaj -
Na takich mężczyzn lepiej uważać. Łamią serca i mogą zniszczyć życie
Marzysz o przysłowiowym księciu z bajki? Nie daj się jednak zwieść pozorom. Pamiętaj, że ideały nie istnieją, a pod maską nieskazitelności skrywa się często mroczne i nieciekawe oblicze. Paradoksalnie, właśnie w takich mężczyznach...
Związki i relacjePsychologiaPaulina Cywka -
System ciągłego monitorowania glikemii dla kobiet w ciąży z cukrzycą refundowany od nowego roku
Cukrzyca ciążowa związana jest z nieprawidłowościami hormonalnymi i dotyka kobiet, które wcześniej były zupełnie zdrowe. 13 października zostało skierowane do ogłoszenia znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu...
CiążaCiąża i dziecko -
Syndrom „za krótkiej ręki” po czterdziestce. Jak objawia się prezbiopia?
Coraz bardziej odsuwasz od siebie tekst napisany małym drukiem, mając wrażenie, że ręka staje się zbyt krótka? To objaw prezbiopii. Z tym problemem borykają się osoby po czterdziestym roku życia.
Choroby oczu i wady wzrokuObjawyProfilaktyka i leczenieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Czego kobiety z rakiem piersi oczekują od szefa? „Wsparcie w firmie może uratować życie”
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Dotyka coraz młodszych osób, co rodzi pytania o aktywność zawodową chorych. O tym, jak wygląda sytuacja pacjentek onkologicznych na rynku pracy, rozmawiamy z...
Opinie i wywiadyPsychologiaChoroby nowotworoweChoroby cywilizacyjnePaulina Cywka -
100-latek ma serce jak dzwon. Wszczepiono mu rozrusznik, aby pracowało jeszcze lepiej
Pan Józef ma sto lat i serce młodsze niż on sam. To wszystko dzięki zabiegowi, któremu poddany został w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, gdzie lekarze wszczepili mu rozrusznik serca.
Choroby sercowo-naczynioweObjawyProfilaktyka i leczenieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Czy jedną receptę można zrealizować w różnych aptekach? Aktualne zasady
Czy kupienie jednego leku w konkretnej aptece zobowiązuje pacjenta do realizacji całej recepty w jednym miejscu? Wyjaśniamy, czy rozpoczętą receptę można zrealizować w różnych aptekach.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Popularni w sieci lekarze będą mieć kłopoty? Komisja Etyki Lekarskiej zwraca uwagę na reklamy
Komisja Etyki Lekarskiej NRL wydała stanowisko w sprawie reklam z udziałem lekarzy. Komisja jasno określiła, jakie działania są nieetyczne i chce zaostrzenia zakazu reklam.
Leki