- Czym jest łupież?
- Rodzaje łupieżu
- Przyczyny łupieżu
- Domowe sposoby na łupież
- Ziołowa płukanka
- Ocet na włosy
- Cytryna na skórę głowy
- Olejek rycynowy na piękne włosy
- Peeling z octu jabłkowego i sody oczyszczonej
- Nawilżający i kojący wywar z siemienia lnianego
- Nawilżający jogurt naturalny
- Napar z tymianku
- Olejek herbaciany
- Łupież tłusty – domowe sposoby
- Olej kokosowy na łupież suchy
Łupież to częsta przypadłość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Biały, sypiący się łupież powoduje ogromny dyskomfort, ale na szczęście nie przysparza bólu. Sprawdź, czym właściwie jest łupież i jak się go pozbyć.
Czym jest łupież?
Łupież to złuszczony naskórek w kolorze białym, który pokrywa skórę głowy i sypie się z włosów. Wygląda bardzo nieestetycznie, ale nie trzeba się nim martwić, bo suchy łupież można łatwo zwalczyć, stosując sprawdzone domowe sposoby. Szampon przeciwłupieżowy to tylko jedno z rozwiązań. Bardzo dobre efekty w leczeniu łupieżu przynosi stosowanie płukanek i naparów, które regulują wydzielanie sebum, łagodzą podrażnienia na skórze głowy i nawilżają ją.
Rodzaje łupieżu
Łupież może być suchy albo tłusty. Suchy łupież przypomina białe płatki śniegu na włosach i nie towarzyszą mu żadne dolegliwości, a łupież tłusty tworzy na głowie żółtą skorupę, która swędzi i piecze. Istnieje jeszcze łupież pstry, który występuje nie na głowie, ale na tułowiu.
Tak jak wspomnieliśmy, suchy łupież można dość łatwo opanować, w przeciwieństwie do jego drugiej odmiany. Tłusty łupież powstaje w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry i wymaga kontroli u dermatologa. Towarzyszy mu świąd, zaczerwienienie skóry, czasem nawet wypadanie włosów.
Aby złagodzić objawy, konieczne jest sięgnięcie po specjalne kosmetyki, zawierające siarkę czy selen, a nierzadko i sterydowe maści. Sterydy jednak pomagają na krótko, a choroba lubi nawracać, dlatego ważna jest codzienna pielęgnacja skóry głowy. Dermatolog może zalecić również produkty, które zadziałają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i grzybobójczo.
Przyczyny łupieżu
Gdy na naszych włosach pojawiają się białe płatki, warto zastanowić się nad ich przyczyną. Być może w ostatnim czasie nie dbaliśmy o dietę, a łupież jest wynikiem nieprawidłowo zbilansowanego odżywiania i zbyt częstego sięgania po przetworzone produkty.
Wśród innych przyczyn powstawania łupieżu wyróżnia się:
- nieprawidłową pielęgnację skóry głowy (np. stosowanie zbyt wysuszających kosmetyków)
- błędy w pielęgnacji włosów
- zbyt agresywną stylizację włosów (np. suszenie włosów gorącym powietrzem, prostowanie, farbowanie)
- noszenie nakryć głowy z nieprzewiewnych materiałów
- niedokładne spłukiwanie szamponu
- łojotokowe zapalenie skóry
-
zaburzenia hormonalne
- choroby skóry
Łupież tłusty może powstać na skórze głowy w wyniku zaburzeń w produkcji sebum. Niekiedy związany jest również z atopowym zapaleniem skóry.
Domowe sposoby na łupież
Na szczęście łupież suchy można zwalczyć domowymi sposobami. Należą do nich płukanki, wcierki i maseczki z olejków, które wystarczy stosować regularnie, by szybko zobaczyć efekty. Płukanki najlepiej jest stosować po każdym myciu włosów.
Domowy sposób na łupież to także sięgnięcie po produkty bogate w witaminę E, która wspiera procesy zachodzące w skórze. W aptekach można znaleźć ampułki lub suplementy z tą witaminą. Dobre efekty przynosi również wzbogacenie diety o oleje roślinne, orzechy czy kiełki.
Sięgając po maski z olejów, warto pamiętać o tym, że należy je dokładnie spłukać, by nie obciążyć włosów. Do płukania nie używamy gorącej wody, która negatywnie wpływa na cebulki włosów. Lepsze efekty daje letnia woda.
Do domowych sposobów na łupież zalicza się również maski (np. świetne efekty daje zielona glinka), a także wcierki z siemienia lnianego. W czasie leczenia łupieżu warto wybrać szampon zawierający delikatne składniki, które nie wysuszą zbyt mocno skóry głowy. W składzie powinny znaleźć się wyciągi z rumianku, pokrzywy czy skrzypu polnego. Tego rodzaju produkty nie będą działały agresywnie, ale delikatnie oczyszczą skórę głowy z płatków łupieżu i nawilżą ją, zapobiegając przesuszeniu. Mogą stanowić dobre uzupełnienie pielęgnacji przeciwłupieżowej.
Ziołowa płukanka
Z łupieżem świetnie radzą sobie zioła: rumianek, szałwia, tymianek, rozmaryn. Aby wykorzystać ich dobroczynną moc, dobrze jest przygotować sobie domową płukankę i stosować ją po każdym umyciu włosów.
W tym celu wystarczy saszetkę wybranych ziół (lub dwie, jeśli mamy długie włosy) zalać wrzątkiem. Gdy napar ostygnie, płuczemy nim skórę głowy po umyciu włosów.
Ocet na włosy
W walce z łupieżem sprawdzi się również... zwykły ocet. Zawiera dużo witaminy E i ma odczyn kwaśny, dlatego przywraca skórze głowy równowagę. Regeneruje skórę głowy i nadaje włosom piękny blask, poprawiając wizualnie ich kondycję.
Do stosowania płukanek warto wykorzystać ocet jabłkowy, który ma mniej intensywny zapach. Stosowanie go jest przyjemniejsze niż zwykłego octu, a działanie równie skuteczne.
Cytryna na skórę głowy
Cytryna również zawiera kwas, dlatego jest w stanie skutecznie zwalczyć łupież. Dobrze jest połączyć ją z solą i wodą. Taka płukanka oczyszcza skórę głowy i zmiękcza naskórek, przeciwdziałając powstawaniu łupieżu i łagodząc łojotok.
Ważne jest jednak, by po jej zastosowaniu umyć włosy. Najlepiej nanieść ją na skórę głowy na kilkanaście minut, a następnie umyć włosy szamponem i spłukać.
Olejek rycynowy na piękne włosy
Babcinym sposobem na mocne i gęste włosy był olejek rycynowy. I warto z tego sposobu korzystać także wtedy, gdy na skórze pojawia się łupież. Olej rycynowy działa bakteriobójczo i grzybobójczo, odżywia skórę głowy i włosy, zdecydowanie poprawiając ich kondycję. Hamuje wypadanie włosów i przyczynia się również do szybszego porostu włosów.
Świetną metodą wykorzystującą olej rycynowy, jest stosowanie maseczek z rycyny, jajka i cytryny. Taka mieszanka skutecznie zwalczy łupież, zagęści i wzmocni włosy.
Jak widać, dzięki stosowaniu domowych sposobów szybko i skutecznie można pozbyć się łupieżu. Wystarczy wykorzystać produkty, które mamy w kuchni lub w domowej apteczce.
Peeling z octu jabłkowego i sody oczyszczonej
Dobrym sposobem na łupież jest peeling z octu jabłkowego i sody oczyszczonej. To niedroga maseczka, którą można stosować na skórę głowy, by złuszczyć martwy naskórek i zapobiec namnażaniu się bakterii.
Aby zrobić taki peeling, wystarczy zmieszać 1 łyżkę sody oczyszczonej i 2 łyżki octu jabłkowego. Papkę nakładamy na skórę głowy, rozcieramy i pozostawiamy na kilka minut. Następnie należy dokładnie umyć i spłukać włosy.
Nawilżający i kojący wywar z siemienia lnianego
Siemię lnianerewelacyjnie sprawdza się nie tylko w leczeniu dolegliwości trawiennych, ale także w poprawie kondycji skóry. Siemię lniane może ukoić podrażnioną skórę, zwalczyć swędzenie skóry głowy i nawilżyć ją, dzięki czemu zahamuje powstawanie łupieżu.
Aby zrobić wywar z siemienia lnianego, wystarczy zaparzyć 1 łyżkę siemienia w szklance wody. Następnie odczekać aż napar ostygnie, przecedzić go i nałożyć na włosy. Pozostawiamy je na 20 minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Włosy stają się nawilżone, odżywione i lśniące, wyraźnie są w lepszej kondycji. Regularne stosowanie takich płukanek może również zapobiec powstawaniu łupieżu.
Nawilżający jogurt naturalny
Na skórę głowy dobrze działa również jogurt naturalny. W jogurcie znajdują się bakterie probiotyczne, które wspomagają mikroflorę bakteryjną. Mogą zwalczyć drobnoustroje wywołujące łupież, a dodatkowo nawilżyć skórę głowy, zregenerować ją i odżywić. Jogurt należy nałożyć na skórę głowy, pozostawić na niej przez chwilę, a następnie dokładnie umyć włosy i spłukać.
Napar z tymianku
Do domowych sposobów na łupież zalicza się również napar z tymianku. Działa on grzybobójczo i przeciwbakteryjnie, dlatego może szybko poprawić kondycję skóry głowy. Aby zrobić taki napar, wystarczy zaparzyć saszetkę tymianku, a gdy napar ostygnie, spłukać nim włosy.
Olejek herbaciany
Bardzo wygodny sposób pozbycia się łupieżu. Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości bakteriobójcze, zmniejsza łupież, a także normalizuje wydzielanie sebum. Oprócz tego łagodzi uporczywy świąd skóry głowy i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Działa też grzybobójczo.
Stosowanie olejku herbacianego na włosy jest proste. Można go dodać do szamponu i umyć nim włosy. 5 kropli olejku wystarczy, by umyć nawet długie włosy. Następnie spłukujemy dokładnie skórę głowy i włosy, nanosimy na nie odżywkę, po czym ponownie spłukujemy.
Olejek herbaciany można również dodać do maski, którą nakładamy na głowę na dłuższy czas. W ten sposób intensywnie działa na skórę głowy.
Łupież tłusty – domowe sposoby
Łupież tłusty powstaje na skutek nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych i nadmiernego wydzielania sebum. Aby go zahamować, należy uregulować pracę gruczołów. Oprócz łupieżu taka skóra głowy prowadzi do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Zdarzają się sytuacje, że po kilku godzinach od umycia włosów, znów stają się ciężkie, przyklapnięte i przetłuszczone.
Aby zwalczyć te nieprzyjemne efekty nadmiernej produkcji sebum, dobrze sprawdzi się sok z cytryny, napar z pokrzywy czy octu jabłkowego. Pomóc może także stosowanie maseczek z glinki.
Maseczka z glinki to świetna metoda na zwalczenie łupieżu tłustego. Aby się go pozbyć, warto kupić glinkę zieloną, która pozwala uregulować i zwalczyć nadmiar sebum na skórze głowy. Wmasowuje się ją w skórę głowy, a następnie dokładnie zmywa i spłukuje.
Olej kokosowy na łupież suchy
W walce z łupieżem suchym sprawdzi się olej kokosowy. Zawiera on kwasy tłuszczowe, które doskonale odżywiają skórę głowy, a jednocześnie przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki. Jego zastosowanie jest bardzo proste – olej należy wsmarować w skórę głowy i pozostawić na 30 minut. Następnie przepłukać skórę głowy ciepłą wodą, umyć delikatnym szamponem i ponownie spłukać.
Zaletą oleju kokosowego jest to, że nie tylko pomaga zwalczyć łupież, ale również nawilżyć skórę głowy. Dodatkowo działa jako środek przeciwgrzybiczy.
Czytaj też:
Łojotokowe zapalenie skóry: charakterystyka, pielęgnacja
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.