W nowym badaniu porównano działanie skoniugowanych estrogenów końskich (CEE) i 17β-estradiolu oraz skontrastowano podawanie doustne i przezskórne, aby określić ich skuteczność w zapobieganiu chorobom serca.
Gdy kobiety przechodzą przez okres menopauzy, nie tylko z reguły mogą zgromadzić więcej tłuszczu trzewnego w jamie brzusznej, ale także zwiększa się u nich odkładanie tłuszczu wokół serca. Odkładanie się tłuszczu w okolicy serca wiąże się z postępem miażdżycy, która również występuje częściej między okresem okołomenopauzalnym a pomenopauzalnym.
Przedmiotem badania były kobiety w okresie menopauzy, które uczestniczyły w badaniu Kronos Early Estrogen Prevention Study (KEEPS). Jego celem była ocena, w jaki sposób różne formy estrogenu, w szczególności podawane doustnie CEE i podawane przezskórnie 17β-estradiol, wpływały na akumulację tłuszczu w sercu i postęp miażdżycy tętnic, mierzone grubością wyściółki tętnic szyjnych.
Zgodnie z wynikami badań, w porównaniu z przezskórnie podawanym estradiolem, doustne leczenie CEE wydaje się spowalniać niekorzystny wpływ narastania tkanki tłuszczowej w okolicy serca na postęp miażdżycy tętnic. Naukowcy doszli do wniosku, że potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia, czy wyniki te są specyficzne dla CEE i doustnej drogi podania.
„To badanie pokazuje wyraźny wpływ terapii hormonalnej na związek między złogami tłuszczu w okolicy serca a postępem miażdżycy, w zależności od rodzaju estrogenu lub zastosowanej drogi podania. Konieczne są dodatkowe badania, aby umożliwić lekarzom zindywidualizowanie przepisywania terapii hormonalnej w celu zoptymalizowania korzyści i minimalizacji ryzyka” – mówi dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny NAMS.
Czytaj też:
Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często mają depresję, ale nie otrzymują diagnozy