Najnowsze badania, opublikowane na łamach czasopisma „Diabetologia”, rzucają nowe światło na problem cukrzycy – choroby powszechnie występującej w krajach rozwiniętych.
Badacze przyjrzeli się ponad 2500 mężczyznom i kobietom w średnim wieku w Niemczech z puli około 26 tys. osób. Po wzięciu pod uwagę takich czynników ryzyka jak wiek, styl życia, wykształcenie i obwód talii naukowcy odkryli, że wyższy wzrost był związany z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Oznacza to więc, że osoby niższe mogą być bardziej narażone na rozwój choroby. Dlaczego?
Ryzyko cukrzycy typu 2 a wzrost
Wysokości wahały się od poniżej 169,7 cm do powyżej 180,3 cm dla mężczyzn i poniżej 157,8 cm do powyżej 168,1 cm dla kobiet.
Stwierdzono, że zarówno u mężczyzn, jak i kobiet ryzyko cukrzycy było niższe o ponad 30 proc. dla każdej różnicy wysokości wynoszącej trzy 10 cm. Część korelacji między wyższym wzrostem a niższym ryzykiem cukrzycy może wynikać ze związku między wyższym wzrostem a niższą zawartością tłuszczu w wątrobie i innymi cukrzycowymi czynnikami ryzyka, takimi jak lipidy we krwi – twierdzą naukowcy.
Badanie dowodzi również, że osoby niższe powinny być monitorowane pod kątem cukrzycy i czynników ryzyka związanych z chorobami układu krążenia. Ponieważ tłuszcz wątrobowy przyczynia się tak bardzo do wyższego ryzyka u osób niższych, zmniejszenie tłuszczu wątrobowego może stanowić sposób na zmniejszenie ryzyka cukrzycy.
Czytaj też:
Niewiarygodnie prosty i tani sposób walki z cukrzycą. Będzie przełom?