Kiedy słupki rtęci wzrastają do około 30 stopni Celsjusza, w samochodzie w pół godziny może zrobić się nawet ponad 50, a nawet 60 stopni. Jeśli zauważymy, że ktoś pozostawił w wozie małe dziecko, psa lub jakieś zwierzę, powinniśmy zaalarmować służby ratunkowe dzwoniąc pod numer ratunkowy 112, ale mamy też prawo zbić szybę i jak najszybciej udzielić im pomocy.
Oprócz ludzi i wszystkich istot żywych w nagrzanych autach nie powinniśmy też zostawiać żadnych przedmiotów, które pod wpływem wysokiej temperatury szybko tracą swoje właściwości i mogą stać się dla nas szkodliwe. Na co zwrócić uwagę?
Czego nie powinniśmy trzymać w samochodzie podczas upałów?
Mimo że większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czego lepiej nie zostawiać w aucie, kiedy z nieba leje się żar, to wbrew pozorom ciągle spotyka się osoby, które bezmyślnie trzymają w samochodach rzeczy, których nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Oto krótka ściąga dla tych, którzy zbyt często zapominają o podstawowych zasadach, do których warto się zastosować latem, w szczególnie ciepłe dni.
Leki, witaminy, suplementy diety
Maksymalna temperatura, w jakiej można przechowywać większość tabletek lub innych farmaceutyków zwykle nie przekracza 24 stopni Celsjusza.
Warto pamiętać o tym, że wiele pigułek jest powleczonych żelatynową otoczką, która szybko topi się pod wpływem wysokiej temperatury.
Na dodatek część preparatów podczas upałów może stać się dla nas toksyczna, więc lepiej nie przewozić ze sobą żadnych środków, którym zaszkodzić mogą upały – w szczególności tabletek przeciwbólowych, środków antykoncepcyjnych, a nawet tabletek na ból gardła, które mogą zmienić swoje właściwości, gdy jest zbyt ciepło.
Woda butelkowana i puszki z napojami
Choć, kiedy z nieba leje się żar, należy stale się nawadniać, to jednak nie powinno się zostawiać w nagrzanym samochodzie nawet zwykłej butelki z wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury PET wydzielają szkodliwe antymony i bisfenol (BPA), a kiedy zbyt mocno się nagrzeją, to mogą nawet... eksplodować!
Podobnie na promienie słoneczne mogą też reagować puszki z napojami gazowanymi. Jeśli wysiadamy z auta, lepiej zabrać ze sobą wszystkie płyny, które przewozimy.
Produkty spożywcze
Choć wszyscy powinni doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że w zamkniętym samochodzie podczas upałów każde pożywienie niemal błyskawicznie się psuje, to nadal często spotyka się śmiałków, którzy bagatelizują ten fakt (nie powinni się potem dziwić, jeśli nabawią się różnych dolegliwości pokarmowych, albo dokuczliwej... biegunki).
Kosmetyki
Jeśli nie chcemy, by nasz błyszczyk, fluid czy krem do rąk stracił swoje właściwości, lepiej nie zostawiać go na słońcu w rozgrzanym samochodzie. Pod wpływem wysokich temperatur ich konsystencja szybko może ulec zmianie, na czym ucierpi nie tylko nasza uroda, ale także nasz portfel – bo część z takich kosmetyków może w ogóle nie nadawać się do używania i będzie wymagać wymiany.
Okulary w plastikowych oprawkach
Nawet niepozorne okulary przeciwsłoneczne mogą ucierpieć z powodu zbyt wysokich temperatur w samochodzie – te z plastikowymi oprawkami szybko mogą się powyginać, a z kolei okulary w metalowych oprawkach pod wpływem ciepła szybko się nagrzewają i mogą nas... poparzyć. Lepiej nie zostawiać ich w nasłonecznionym aucie.
Sprzęty elektroniczne
Jeśli chcemy, by nasz laptop, tablet czy smartfon zawsze działał prawidłowo, lepiej nie wystawiać go na działanie wysokich temperatur, pod wpływem których szybko mogą przestawać funkcjonować w taki sposób, jak powinny. Zawsze zabierajmy je ze sobą po wyjściu z samochodu.Czytaj też:
Opalanie po szczepieniu przeciw COVID-19? Włoscy lekarze ostrzegająCzytaj też:
Narodziny dziesięcioraczków to fake news? Wyjaśniamy kulisy kontrowersyjnej sprawy