Nowe badania sugerują, że „życiowe wyczerpanie”, marker cierpienia psychicznego, może zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. To nie pierwsze badania, które wykazały, jak fatalny wpływ na nasze zdrowie ma życie w ciągłym stresie.
Co powoduje chorobę Alzheimera?
Wiele czynników może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera, w tym wiek, historia rodzinna i nasze geny. Naukowcy już od dawna starają się wskazać kolejne czynniki ryzyka. Np. naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston opublikowali niedawno badania, z których wynika, że Candida albicans – grzyb w dużej mierze postrzegany jako nieszkodliwy – może powodować zaburzenia pamięci i nieprawidłowości w mózgu, które przypominają te charakterystyczne dla choroby Alzheimera.
Inni badacze udowodnili natomiast, że prowadzenie zdrowej diety zmniejsza ryzyko rozwoju choroby.
Najnowsze badania, przeprowadzone w Departamencie Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Kopenhadze, w Danii, wykazały pewne powiązania między wyczerpaniem życiowym, spowodowanym stresem, a chorobą Alzheimera. Wyniki analizy zostały opublikowane w „Journal of Alzheimer's Disease”.
Czytaj też:
Co jest nałogiem, a co nim nie jest? Psycholog rozwiewa wszelkie wątpliwości
Niebezpieczny stres
Jak wyjaśniają naukowcy, tzw. „życiowe wyczerpanie” może być reakcją na nierozwiązane problemy w swoim życiu, zwłaszcza gdy osoba była przez dłuższy czas narażona na działanie stresorów. Odczuwa się wówczas permanentny niepokój. Wcześniejsze badania wykazały, że życiowe wyczerpanie może między innymi zwiększać ryzyko choroby sercowo-naczyniowej, zespołu metabolicznego, przedwczesnej śmierci i otyłości.
Naukowcy z Danii przeanalizowali dane pochodzące z ankiety przeprowadzonej wśród prawie 7000 osób, które uczestniczyły w badaniu Copenhagen City Heart Study w latach 1991-1994. Uczestnicy mieli wówczas średnio 60 lat. Badacze śledzili losy uczestników aż do roku 2016. Przeanalizowali rejestry szpitalne uczestników oraz rejestry zgonów i recept w poszukiwaniu rozpoznania demencji. Badanie ujawniło zależność wyczerpaniem organizmu z powodu stresu w wieku średnim a rozwojem choroby Alzheimera w późniejszym okresie.
Uczestnicy, którzy zgłaszali pięć do dziewięciu objawów wyczerpania mieli o 25 procent większe ryzyko rozwoju demencji niż osoby, które nie wykazywały takich objawów. Ci, którzy zgłosili 10 do 17 objawów, mieli o 40 procent wyższe ryzyko demencji.
Czytaj też:
Jak wrócić do formy po zawale