Niepłodność dotyka od 10 do 15% wszystkich par w wieku rozrodczym i może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami: genetycznymi, fizjologicznymi, środowiskowymi i żywieniowymi. Chociaż istnieje coraz więcej dowodów naukowych na temat roli odżywiania w jakości nasienia, wciąż istnieje kontrowersje dotyczące roli nadwagi, otyłości i niskiej wagi w parametrach nasienia.
Naukowcy z Wydziału Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rovira i Virgili oraz CIBERobn we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Utah (USA), naukowcami z Uniwersytetu Ahvaz Jundishapur i Narodowego Uniwersytetu w Kordobie (Argentyna) przeprowadzili systematyczny przegląd oraz metaanalizę całej istniejącej obserwacyjnej literatury naukowej, oceniającej związek między otyłością (normalna waga, nadwaga, otyłość i niska waga) a jakością nasienia określoną przez seminogram.
Masa ciała a jakość nasienia
Zdaniem naukowców, praca ta dostarcza najbardziej kompleksowej do tej pory analizy wysokiej jakości badań i pokazuje znaczenie otyłości dla jakości nasienia.
Albert Salas-Huetos, pierwszy autor artykułu, stwierdza, że wyniki te „sugerują, że zapobieganie nadwadze / otyłości powinno być rozważane we wczesnym wieku, aby uniknąć szkodliwego wpływu na zdrowie reprodukcyjne”. Naukowcy podkreślają również, że dodatkowe badania są uzasadnione, aby wyjaśnić potencjalne korzyści utraty wagi dla poprawy potencjału reprodukcyjnego u osób z otyłością.
Czytaj też:
Dlaczego otyłość jest tak powszechna u pacjentów z COVID-19?