Akupresura jest jedną z częściej stosowanych alternatywnych metod leczenia. W przeciwieństwie do akupunktury nie wymaga zastosowania igieł. Punkty na ciele, które odpowiadają konkretnym narządom, pobudzane są za pomocą dotyku m.in. ucisku. Dzięki akupresurze możliwe jest usprawnienie przepływu energii w ciele, co skutkuje złagodzeniem uciążliwych dolegliwości.
Akupresura na częste dolegliwości zdrowotne – poznaj leczniczą moc dotyku
Ból głowy, ból brzucha, ból menstruacyjny, niestrawność, zaburzenia snu, przeziębienie – to częste dolegliwości zdrowotne, które zwykle redukujemy, sięgając po farmaceutyki, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Zanim przyjmiemy np. lek przeciwbólowy, warto wykorzystać leczniczą moc akupresury, która jest znana i z powodzeniem stosowana od około 7 tysięcy lat.
Akupresura to metoda leczenia, która wywodzi się z Chin. Stanowi podstawę tradycyjnej medycyny Dalekiego Wschodu, jednak nie jest zaliczana do konwencjonalnych metod leczenia. Zgodnie z założeniami akupresury – na ciele rozmieszczone są punkty, których właściwe pobudzanie może przynieść ulgę w odczuwanych dolegliwościach.
Siła akupresury tkwi w regulacji przepływu energii oraz stymulacji układu nerwowego, dzięki której wydzielane są endorfiny. Punkty odpowiadające różnym narządom i układom rozmieszczone są m.in. na dłoniach i stopach. Ich ucisk pozwala pozbyć się np. dolegliwości bólowych.
Jak dzięki akupresurze poprawić funkcjonowanie organizmu?
Akupresurę możemy stosować samodzielnie, korzystając np. ze specjalnych mat oraz uciskając punkty spustowe. Bez problemu znajdziemy w Internecie np. specjalne tablice, które pokazują, gdzie znajduje się punkt odpowiedzialny za funkcjonowanie danego narządu lub redukcję konkretnej dolegliwości.
Na co działa akupresura?
- Na ból głowy – jeżeli dokucza Ci ból głowy, masuj okrężnym ruchem punkt znajdujący się u nasady nosa;
- Na ból menstruacyjny – przez 2-3 minuty masuj punkt znajdujący się na podeszwie stopy – w połowie odległości pomiędzy palcami a piętą;
- Na kaszel – przy uporczywym kaszlu, masuj punkt na szyi w okolicy gardła;
- Na usprawnienie funkcjonowania narządów wewnętrznych – masuj punkty znajdujące się w okolicy bioder;
- Na przejedzenie – jeśli zjesz za dużo, masuj punkt po wewnętrznej stronie nadgarstka;
- Na katar – przy przeziębieniu masuj punkty pod oczami, które znajdują się po obu stronach nosa;
- Na stres i kłopoty z zasypianiem – gdy nie możesz zasnąć z nerwów, masuj punkt u nasady małego palca u dłoni;
- Na stan zapalny – w celu złagodzenia stanu zapalnego, masuj punkt znajdujący się po zewnętrznej stronie nadgarstka – 3 palce poniżej nasady kciuka;
- Na żołądek – jeżeli masz problemy z żołądkiem, masuj punkt znajdujący się po wewnętrznej stronie dłoni połowie odległości pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.
Czytaj też:
Akupunktura i akupresura mogą złagodzić ból związany z rakiem?Czytaj też:
Efedryna – zakazana w sporcie, ceniona na Bliskim Wschodzie. Jak działa?