-
Czym tak naprawdę jest zgon? Oto, co medycyna mówi na temat śmierci
Śmierć biologiczna bywa definiowana na wiele różnych sposobów, jednak zawsze związana jest z ustaniem czynności życiowych, których nie da się już przywrócić, przedłużając życie pacjenta. Wyjaśniamy, na czym polega śmierć biologiczna.
Doniesienia naukoweChoroby -
Aldosteron – hormon, który badamy tylko w szczególnych przypadkach. Jakich?
Aldosteron to jeden z hormonów, za których wydzielanie odpowiada kora nadnerczy. Odpowiedni poziom aldosteronu wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Dowiedz się więcej na temat aldosteronu i funkcji, jakie pełni w organizmie.
BadaniaProfilaktyka i leczenieChoroby endokrynologiczne -
Masz problemy z tarczycą? Wykonaj jedno z tych badań profilaktycznych
Badania tarczycy wykonywane są zarówno w celach przesiewowych, jak i diagnostycznych. Dowiedz się, kiedy je wykonać i w jaki sposób przebiega.
BadaniaProfilaktyka i leczenieChoroby endokrynologiczne -
Tę chorobę poznasz po charakterystycznej, miedzianej obwódce oka. Dotyczy jednak... wątroby
Choroba Wilsona to jedno z rzadko diagnozowanych schorzeń genetycznych, które związane jest z zaburzeniami metabolizmu miedzi w organizmie. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy choroby Wilsona.
Choroby genetyczneChorobyProfilaktyka i leczenieBadania -
Osłabienie, zmęczenie, zmiany nastroju. Sprawdź, czy to nie choroba Addisona
Choroba Addisona, czyli autoimmunologiczne zapalenie kory nadnerczy, jest rzadką chorobą endokrynologiczną, która diagnozowana jest najczęściej u osób po 40. roku życia.
ChorobyProfilaktyka i leczenieChoroby endokrynologiczne -
Sprawdź, „w jakim stylu” przywiązujesz się do partnera. I co to oznacza
„Powiedz jakie miałeś dzieciństwo, a powiem ci jaki stworzysz związek”. I odwrotnie: „Pokaż mi swój związek, a powiem ci jakie miałeś dzieciństwo”. Co pomyślelibyście o tak postawionych tezach? Mogłoby się okazać, że dokonacie odkryć,...
PsychologiaSeksMagdalena Czaja
-
Immunolog – czym się zajmuje? Kiedy się do niego udać?
Immunolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń układu immunologicznego. Współpracuje on ze specjalistami innych dziedzin medycyny, uczestnicząc w leczeniu wielu schorzeń. Wyjaśniamy, co leczy...
Profilaktyka i leczenieBadaniaChoroby -
Neurochirurg – chirurg od układu nerwowego. Jakie operacje przeprowadza?
Neurochirurg to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Wykonuje on zabiegi chirurgiczne w obrębie m.in. mózgu i rdzenia kręgowego. Wyjaśniamy, kiedy niezbędna jest konsultacja neurochirurgiczna.
Choroby neurologiczneZabiegiProfilaktyka i leczenieChoroby -
Badanie histopatologiczne – kiedy wykonać? Jak czytać wyniki?
Badanie histopatologiczne to jedno z badań diagnostycznych, które pozwala określić charakter zmiany chorobowej. Wyjaśniamy, na czym polega badanie histopatologiczne i kiedy najczęściej jest wykonywane.
BadaniaChorobyProfilaktyka i leczenieZabiegi -
Hematolog – lekarz od chorób krwi. Wskazania do wizyty
Hematolog to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby krwi oraz choroby układu krwiotwórczego. Do tego specjalisty kierowani jesteśmy m.in. po badaniach krwi, których wyniki odbiegają od ustalonych norm.
Choroby krwiBadaniaProfilaktyka i leczenie -
Future Health Index 2021
Rozmowa z Michałem Kępowiczem, dyrektorem ds. relacji strategicznych w Philips Polska.
ChorobyInnowacje i farmacjaKatarzyna Pinkosz
-
Wiceminister Gadomski: Zmieniamy onkologię - mimo pandemii
Od początku staraliśmy się uchronić onkologię przed zagrożeniami epidemii COVID-19: dbaliśmy, żeby jednostki onkologiczne nie były przekształcane w covidowe, były dla nich przeznaczane dodatkowe środki ochrony - mówi wiceminister zdrowia...
ChorobyChoroby nowotworowePacjent z koronawirusemKatarzyna Pinkosz
-
Wiceminister Maciej Miłkowski: Które leki mają szansę trafić do refundacji jeszcze w tym roku?
Flozyny dla chorych na niewydolność serca? Nowe terapie onkologiczne, na które czekają chorzy na raka nerki, jajnika, płuca? Jakie nowoczesne terapie mają szansę pojawić w kolejnych miesiącach na listach refundacyjnych i czy w tym roku...
ChorobyLekiInnowacje i farmacjaChoroby nowotworoweKatarzyna Pinkosz
-
Chirurg plastyczny: Moim celem jest powstrzymać ludzi przed operacją
„Celem bycia chirurgiem plastycznym nie powinna być próba wprowadzenia kogoś na salę operacyjną – czego zawsze nas uczono” – mówi Dr Anthony Youn.
Medycyna estetycznaZabiegiUrodaRozwój osobisty -
Jak nam szkodzi brak snu? Skutki niewyspania odczuwa się nawet przez tydzień
Zarywanie nocy może mieć dużo większy wpływ na nasz organizm niż dotąd sądzono. Naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się wykazać, że niedobór snu może osłabiać nasze zdolności intelektualne i zaburzać funkcjonowanie mózgu nawet...
Styl życiaDoniesienia naukoweStrefa PacjentaChoroby -
O ile lat skracają nam życie zanieczyszczenia powietrza? Szokujące statystyki
W Indiach smog sprawia, że około 40 proc. obywateli żyje o 9 lat krócej. Mieszkańcy stolicy tego kraju mogliby zaś wydłużyć życie nawet o dekadę, jeśli tylko poziom zanieczyszczeń spadłby do norm wyznaczonych przez WHO. W Krakowie...
Styl życiaStrefa PacjentaChorobyDoniesienia naukowe -
Co na bolące stawy? Kiedy udać się do lekarza?
Ból stawów może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak dbać o swoje stawy i co powinno skłonić cię do wizyty lekarskiej.
Profilaktyka i leczenieLekiBadania -
To ćwiczenie obniża ciśnienie krwi. Powtarzaj je 2-3 razy w tygodniu po 12 minut
Nawet kiedy siedzisz przed telewizorem możesz przez chwilę wyciągnąć przed siebie rękę i intensywnie zaciskać pięść, by skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy z Australii przekonują, że znaleźli prostą metodę, która daje efekt...
Doniesienia naukoweChorobyStyl życiaMonika Piorun
-
Miąższ ananasa... uchroni przed rakiem okrężnicy? Poznaj jego zadziwiające właściwości
Okazuje się, że bromelaina to cenny składnik miąższu ananasa, który zapewnia jego niemalże cudowne, zdrowotne właściwości.
Profilaktyka i leczenieDoniesienia naukoweProduktyBadania -
Prof. Zajkowska krytycznie o amantadynie. Nadal brakuje dowodów na to, by zwalczała COVID-19!
Nie, nadal nie można uznać, by amantadyna była skutecznym lekiem na COVID-19. Prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku studzi emocje wywołane przez ostatnie medialne doniesienia na ten temat.
Fakty o koronawirusieLekiPacjent z koronawirusemChoroby -
Google Doodle doceniło Polaka! Kim był Rudolf Weigl, którego postać pojawia się w logo?
Najpopularniejszą wyszukiwarkę świata ozdabia dziś wizerunek wynalazcy szczepionki na tyfus – pochodzącego z Polski immunologa Rudolfa Weigla. Co o nim wiemy?
ChorobyDoniesienia naukoweStrefa PacjentaChoroby zakaźne