-
Kolory na SOR. Na czym polega segregacja na SOR?
Kolor opaski na szpitalnym oddziale ratunkowym oznacza czas oczekiwania na przyjęcie. Na czym dokładnie polega segregacja medyczna na SOR?
Strefa PacjentaChorobyAlicja Kowalczyk
-
Ksiądz Isakowicz-Zaleski walczy z nowotworem. „Nie w tym jest problem”
– Stwierdzono u mnie nowotwór – przekazał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Kapłan zaapelował do Polaków, aby dbali o swoje zdrowie.
Choroby -
3 domowe sposoby na zapalenie krtani. Pomogą zwalczyć chrypę i suchość w gardle
Zapalenie krtani najczęściej ma podłoże wirusowe i objawia się chrypą oraz silnym bólem gardła. Co zrobić, by szybko pozbyć się uciążliwych objawów choroby?
ChorobyProfilaktyka i leczenieAlicja Kowalczyk
-
Zmiany na języku mogą być oznaką 5 poważnych chorób. Obejrzyj go dobrze rano!
Język odgrywa kluczową rolę podczas mówienia, ale też umożliwia odczuwanie smaku. U zdrowych osób jest sprężysty, wilgotny i ma różowy kolor. Pojawienie się przebarwień na języku może być oznaką chorób, które toczą się w organizmie....
ChorobyMonika Witkowska
-
Mrowienie w nogach i łydkach. Jakie choroby może wskazywać?
Mrowienie w nogach może wynikać ze zbyt długiego przebywania w jednej pozycji, ale i oznaczać poważne choroby. Na jakie sygnały warto zwrócić uwagę?
ChorobyBadaniaAlicja Kowalczyk
-
Kossakowski pokazał zdjęcie bez jedynki. Ząb stracił przez chorobę
Przemek Kossakowski podczas spotkania autorskiego na festiwalu podróżniczym „Włóczykij” pokazał kilkanaście zdjęć z prywatnego archiwum. W tym zdjęcie, kiedy uśmiecha się szeroko i widać na nim, że celebryta nie ma jedynki. Kossakowski...
ChorobyStrefa PacjentaKatarzyna Świerczyńska
-
Płukał zatoki wodą z kranu. Doszło do infekcji „zjadającą mózg” amebą
Mężczyzna zakaził się Naegleria fowleri – „zjadającą mózg” amebą. Doszło do tego najprawdopodobniej za sprawą płukania zatok niefiltrowaną wodą z kranu. Departament Zdrowia Florydy opublikował komunikat.
ChorobyStyl życia -
Dewiacje seksualne – co do nich zaliczamy? Ogólna definicja, przyczyny i rodzaje
Termin „dewiacje seksualne” odnosi się do zaburzeń preferencji seksualnych, które związane są z patologicznymi zachowaniami seksualnymi. Problem zaburzeń seksualnych wymaga specjalistycznego leczenia, które powinno zostać poprzedzone...
SeksProblemy z seksemMaja Błaszczyk
-
Pacjenci pozbawieni terapii. „Szpiczak to maraton, w którym biegniemy od lat”
Mimo pozytywnych zmian, jakie w ostatnim czasie dokonały się w programie leczenia pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, potrzeby nie wszystkich pacjentów hematoonkologicznych zostały zabezpieczone. Na skuteczne terapie nadal czeka...
LekiChorobyChoroby nowotworowe -
Dokuczają ci zaparcia? Wibrująca kapsułka pomoże na problemy z wypróżnianiem
Naukowcy z USA opracowali innowacyjną metodę leczenia przewlekłych zaparć. W dolegliwościach ma pomóc kapsułka, która wibrując, pobudza naturalne ruchy okrężnicy. Badacze zapewniają, że jest skuteczna i bezpieczna.
BadaniaChoroby układu pokarmowegoMonika Witkowska
-
Dorota Korycińska: „Marzymy, by pacjenci z neurofibromatozą mieli dostęp do takiego leczenia”
Neurofibromatoza typu 1 to podstępna, nieprzewidywalna i bardzo różnorodna choroba rzadka. Zarejestrowany jest już pierwszy lek hamujący rozwój guzków nowotworowych w przebiegu NF1. Marzymy, by w Polsce pacjenci mieli do niego dostęp....
ChorobyChoroby nowotworoweKatarzyna Pinkosz
-
Fast-foody bardziej szkodzą otyłym. Prowadzą do niealkoholowego stłuszczenia wątroby!
Powszechnie wiadomo, że jedzenie typu fast-food nie jest zdrowe. Naukowcy po raz kolejny wzięli na cel fast-foody oskarżane m.in. o wywołanie epidemii otyłości. Jaki jest związek pomiędzy nimi i stłuszczeniem wątroby?
ProduktyOdżywianieChoroby -
Choruje od dziecka, a wciąż nie ma diagnozy. „Odbijamy się od drzwi do drzwi”
Pierwsze niepokojące objawy pani Agnieszka zauważyła u swojej córki, gdy ta miała 8 lat. Wymioty, bóle brzucha, zmiany skórne – ich zakres stale się rozszerzał. Dziś Eliza ma 17 lat, ale pomimo licznych wizyt u różnych specjalistów, nie...
ChorobyZdrowie dziecka -
Kolejny pacjent wyleczony z wirusa HIV. Lekarstwa nadal jednak brak
53-letni mężczyzna z Niemiec stał się co najmniej trzecią osobą zakażoną HIV, która została uznana za wyleczoną z wirusa. Pacjent cierpiał na ostrą białaczkę szpikową, a zastosowana terapia pomogła wyleczyć zarówno chorobę, jak i wirusa...
Doniesienia naukoweChoroby zakaźneZabiegi -
To badanie może uratować życie. Pozwala wykryć jeden z nowotworów złośliwych
Badania profilaktyczne to nie tylko morfologia krwi i badanie moczu. W celu redukcji ryzyka związanego z późnym wykryciem zmian o podłożu nowotworowym powinniśmy również wykonywać m.in. kolonoskopię. Badanie to może wykryć jeden z...
BadaniaProfilaktyka i leczenie -
Senator PO pokazała zdjęcie bez peruki. Opowiedziała o walce z nowotworem
Senator Joanna Sekuła zamieściła w mediach społecznościowych nagranie, na którym wyjaśniła zmianę swojej fryzury. Tłumaczyła, że w ubiegłym roku walczyła z chłoniakiem.
Choroby -
Kobiety bardziej odporne na wirusy? Są dwa powody, a mężczyźni ich „nie przeskoczą”
Kobiety są bardziej niż mężczyźni odporne na infekcje wirusowe. To naukowy fakt. Dlaczego tak się dzieje?
ChorobyDoniesienia naukowe -
Ulga rehabilitacyjna i ulga na leki 2023. Komu przysługuje?
Ulga rehabilitacyjna i ulga na leki to możliwość odliczenia od dochodu kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne i na cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Kto może skorzystać z tej ulgi?
Strefa PacjentaChorobyAlicja Kowalczyk
-
Co jeść, by obniżyć poziom kortyzolu? Te produkty są dobre na nerwy
Poziom kortyzolu wzrasta w organizmie na skutek stresu, ale też nieodpowiedniego odżywiania. Jakie produkty należy wyeliminować z diety, by obniżyć poziom stresu?
ChorobyStyl życiaAlicja Kowalczyk
-
Są problemy z dostępem do antybiotyków. Jakich leków nie kupisz?
W aptekach brakuje niektórych leków. Problem dotyczy zwłaszcza antybiotyków przepisywanych dzieciom. Główny Inspektorat Sanitarny przekazał informacje, jakich preparatów nie będzie można kupić. Sprawdź listę.
Strefa PacjentaLekiChorobyMonika Witkowska
-
Masz nieświeży oddech lub zapalenie dziąseł? To może być groźne dla serca
Zakażenie bakterią, która powoduje choroby dziąseł i nieświeży oddech, może zwiększać ryzyko chorób serca, wynika z nowego badania szwajcarskich naukowców.
Doniesienia naukoweChoroby