Monitorowany ma być status nosicielstwa osób hospitalizowanych z powodu wybranych zakażeń i chorób zakaźnych. Ozdrowieńcy natomiast będą musieli z kolei przedstawić dane o wykluczeniu nosicielstwa. O wynikach leczenia lub wykluczenia nosicielstwa u osób, które były diagnozowane, przebyły zakażenie lub były leczone na określone choroby zakaźne, mają być informowane powiatowe inspektoraty sanitarne.
Lista chorób wskazanych w rozporządzeniu
Na liście chorób, o których będzie trzeba informować państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, są:
- błonica,
- cholera,
- dur brzuszny,
- dury rzekome A, B i C,
- ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis, choroba Heinego-Medina).
Choroby te ze względu na ciężki, w tym potencjalnie śmiertelny przebieg oraz możliwość szerzenia się w sposób epidemiczny, wynikający m.in. z faktu transmisji człowiek–człowiek, są objęte obowiązkiem hospitalizacji.
Jakie jest ryzyko wystąpienia groźnych chorób zakaźnych w Polsce?
Ryzyko wystąpienia tych chorób nie jest określane przez epidemiologów jako duże, niemniej wskazano, że „istnieje stałe ryzyko zawleczenia tych chorób z obszarów ich występowania”.
W rozporządzeniu wskazano, że błonica i ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis) należą do chorób zakaźnych, których występowanie w Polsce zostało wyeliminowane dzięki powszechnym obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Również dur brzuszny został praktycznie wyeliminowany w wyniku masowej akcji szczepień w latach 1964–1975. Podobnie nie notuje się zachorowań nadury rzekome A, B i C. Na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie są również notowane rodzime przypadki zachorowań na cholerę.
Gdzie zgłaszać przypadki wystąpienia chorób zakaźnych?
Określone w projekcie informacje o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa ozdrowieńców, którzy byli leczeni z powodu wybranych zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem hospitalizacji ma przyjmować 318 powiatowych inspektorów sanitarnych. Umożliwi to podjęcie ewentualnych działań zapobiegawczych. Obowiązek informowania inspekcji sanitarnej będą miały podmioty wykonujące działalność leczniczą.
Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie zostało 10 lipca skierowane do ogłoszenia. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.
Czytaj też:
Jak sprawdzić historię szczepień, gdy książeczka zdrowia przepadła? Są sposobyCzytaj też:
Posypią się mandaty za uchylanie się od szczepień. Trudniej będzie uniknąć kary