Zdrowie psychiczne mam wywołuje ogromny wpływ na funkcjonowanie ich dzieci. Dotyczy to nie tylko okresu prenatalnego, w którym dziecko rozwija się w łonie mamy, ale również i wczesnego oraz późniejszego dzieciństwa. Radość, zadowolenie, smutek, żal czy depresja przekładają się na zachowania dzieci, ich nastawienie do świata, otwartość lub zamknięcie na innych ludzi.
Badania przeprowadzone w „Psychiatry Research” wskazują, że istnieje korelacja pomiędzy kondycją psychiczną mam a ocenami w szkole ich dzieci. Dr Getinet Ayano z Curtin School of Population Health przeanalizował dane z rejestrów edukacyjnych i zdrowotnych z Nowej Południowej Walii, badając związek pomiędzy kiepskimi wynikami w szkole dorastających chłopców a zdrowiem psychicznym ich matek oraz faktem, czy doświadczyły hospitalizacji w okresie prenatalnym. Okazało się, że samopoczucie matki w ogromnym stopniu wpływa na zachowania dzieci.
„Nasze badanie wykazało, że chłopcy częściej doświadczali gorszych wyników w nauce we wszystkich dziedzinach, w tym w czytaniu, pisaniu i ortografii, w porównaniu z dziewczętami. Wreszcie, nasze badanie wykazało, że wpływ matek, które doświadczyły poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia, był większy w porównaniu z innymi zaburzeniami psychicznymi” – skomentował badania dr Getinet Ayano.
Wyniki badań wskazują, że dzieci mam, które leczą się psychiatrycznie, wymagają większego wsparcia i większej pomocy na wszystkich etapach dorastania. Pomoc ta powinna dotyczyć nie tylko emocjonalnego wsparcia, ale również nauki.
Czytaj też:
Te składniki są kluczowe w ciąży. Uważaj na ich niedoboryCzytaj też:
Korzystanie ze smartfona niszczy mózg dziecka? Psycholog: „To mit”
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.