-
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek pasożyta w... nietypowym miejscu
Badacze z Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odkryli i opisali nieznany dotąd gatunek pasożyta, występujący w nosie żubra.
Badania -
Zespół stresu pourazowego, udar mózgu, problemy z pamięcią. To wszystko może wywołać jedna choroba
Zaburzenia neurologiczne to problem większości pacjentów, którzy z powodu COVID-19 byli w szpitalu. Potwierdzają to badania hiszpańskich naukowców. Konsekwencją ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem mogą być m.in. PTSD czy udar mózgu.
Pacjent z koronawirusem -
Jak nauka języka wpływa na mózg?
Naukowcy są już pewni: nauka drugiego języka poprawia funkcje poznawcze.Również u osób starszych!
Rozwój osobistyBadaniaAlicja Kowalczyk -
Co COVID-19 robi z twoim mózgiem? Naukowcy z Gdańska sprawdzą, czy koronawirus przyspiesza starzenie
To nowy projekt naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. Sprawdzą jak przechorowanie COVID-19 wpływa a mózg, czy przyspiesza proces starzenia i jakie zmiany neurologiczne powoduje.
Pacjent z koronawirusem -
Polacy wciąż obawiają się skutków ubocznych szczepień przeciw COVID–19. Na co wskazują najnowsze badania
Są wyniki najnowszego kompleksowego badania nad szczepionkami mRNA przeciw koronawirusowi. Dane zebrane po podaniu aż prawie 300 mln dawek preparatu opublikowano w „The Lancet Infectious Diseases". Na co wskazują?
ChorobyProfilaktyka i leczenieMonika Witkowska -
Komórki skóry pomogą leczyć COVID-19? Zaskakujące odkrycie naukowców
Nowa terapia COVID-19? Jej podstawą jest cząsteczka biologiczna stworzona w oparciu o zmodyfikowane ludzkie komórki skóry.
Pacjent z koronawirusem -
Ćwicz pompki albo przekop ogródek. Naukowcy potwierdzili, że wzmacnianie mięśni obniża ryzyko śmierci
Nawet 20 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, cukrzycy czy raka? To możliwe, wystarczy wzmacniać mięśnie przez 60 minut tygodniowo.
Aktywność fizyczna -
Zrób krok do długowieczności. Ile kroków dziennie przejść, żeby dłużej żyć?
Chodzenie to jeden z najprostszych sposobów, żeby zachować sprawność fizyczną na długie lata, pomaga nawet przedłużyć sobie życie. Chociaż nie wymaga żadnych przygotowań, ani urządzeń to okazuje się, że wciąż stawiamy zbyt mało kroków.
BadaniaProfilaktyka i leczenieMonika Witkowska -
Kobiety częściej chorują na chorobę Alzheimera. Naukowcy odkryli dlaczego
Jak wynika z dotychczas przeprowadzonych badań, kobiety częściej niż mężczyźni chorują na chorobę Alzheimera. Przyczyna nie była do tej pory znana. Chińskim naukowcom udało się zidentyfikować czynnik chorobotwórczy.
ChorobyMonika Witkowska -
Naukowcy odkryli w jaki sposób mózg tworzy wspomnienia. Badania mogą pomóc w leczeniu demencji i Alzheimera
Naukowcy z Cedars – Sinai w USA odkryli komórki mózgowe odpowiedzialne za zapamiętywanie. Badanie pomoże opracować nowe metody leczenia zaburzeń pamięci, takich jak demencja i choroba Alzheimera.
BadaniaChorobyMonika Witkowska -
Wypicie jednego kufla piwa dziennie postarza twój mózg o dwa lata. Jak z innymi alkoholami?
Codzienne picie piwa lub wina, nawet w niewielkich ilościach postarza mózg – wykazują najnowsze badania naukowców z University of Wisconsin – Madison w Stanach Zjednoczonych. Kondycja mózgu pogarsza się wraz z ilością spożywanego alkoholu.
ChorobyProfilaktyka i leczenieMonika Witkowska -
Nawet łagodny COVID-19 może spowodować... zmniejszenie mózgu. Dotyczy to głównie jednego wariantu
Nawet łagodny przebieg choroby COVID-19 może spowodować zmiany w mózgu – sugerują badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego opublikowane przez „Nature”.
Pacjent z koronawirusem -
Wczesna menopauza zwiększa ryzyko demencji. Jest sposób, aby temu zapobiec
Kobiety, które wcześnie wchodzą w menopauzę, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji, wynika z nowych badań na ten temat.
Choroby neurologiczne -
Sprawdź poziom napromieniowania w Polsce. Sytuację radiacyjną można śledzić na bieżąco
W związku z przejęciem przez Rosję w wyniku działań wojennych Zaporskiej Elektrowni Jądrowej, a także strefy wykluczenia wraz z Czarnobylską Elektrownią Jądrową Polska Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację związaną z...
ChorobyPsychologiaMonika Witkowska -
Zawał serca zapisany jest w genach. Opublikowano najnowsze badania
Naukowcy zidentyfikowali najbardziej krytyczne geny, które powodują chorobę niedokrwienną i mogą wywołać zawał serca. Odkrycie pozwoli na opracowanie w przyszłości terapii celowanych dla osób zagrożonych chorobami kardiologicznymi.
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Co dzieje się z twoim ciałem gdy ćwiczysz pilates? Korzyści są ogromne
20 minut ćwiczeń dziennie, trzy razy w tygodniu, może przynieść imponujące wyniki. Efekty zobaczysz już w ciągu miesiąca. Wzmocnisz mięśnie i poprawisz wygląd swojej sylwetki.
Profilaktyka i leczenieChorobyMonika Witkowska -
Jeden człowiek może nosić kilka wariantów koronawirusa. Zaskakujące odkrycie brytyjskich naukowców
Różne warianty koronawirusa SARS-CoV-2 mogą „chować” się w różnych narządach, między innymi w nerkach i śledzionie. Ale to odkrycie przyniosło coś jeszcze – naukowcy znaleźli sposób na zaatakowanie wirusa.
Pacjent z koronawirusem -
Uporządkuj swój ogród przed nadejściem wiosny. Poprawisz sobie nastrój
Naukowcy z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że kontakt z naturą wpływa na poprawę zdrowia psychicznego. Doradzają, żeby jeszcze przed nadejściem wiosny wziąć się za prace w ogrodzie. Ci, którzy codziennie uprawiają ogród, mają lepsze...
PsychologiaProfilaktyka i leczenieMonika Witkowska -
Te produkty chronią przed COVID-19. Na liście są kasze i czosnek
Odpowiednia dieta u zdrowych i aktywnie fizycznie ludzi może skutecznie zmniejszać ryzyko zachorowania na COVID-19 – udowodnili naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
DietyPacjent z koronawirusem -
Cukrzyca typu 2 jest uleczalna. Musisz pozbyć się złych nawyków
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, w Polsce zapada na nią ok. 3 mln osób rocznie. Aż 90 proc. zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2. Jak wskazują najnowsze badania, dla chorych jest szansa na wyleczenie.
BadaniaChoroby cywilizacyjne -
Popularne leki na nadciśnienie wpływają na funkcjonowanie mózgu. Zaskakujące odkrycie naukowców
Naukowcy z Minnesoty odkryli, że leki na nadciśnienie mają nieoczekiwany wpływ na mózg. Wyniki ich badań zostały opublikowane w „Science”.
Leki