Co wziąć ze sobą do szpitala? Na to pytanie odpowiedziała niedawno na Facebooku Fundacja Gotowi.org. Jej działania mają na celu przygotowanie społeczeństwa do działania w przypadku naturalnych katastrof i innych zagrożeń. Opisywane przez jej członków porady mają trafić do „przeciętnego Kowalskiego”, a nie osób, które są survivalowcami czy preppersami (z ang. prepare – przygotowywać), którzy za swój główny cel uznają zadbanie o gotowość na wszelkiego rodzaju kataklizmy: od opadów śniegu, przez pandemię, po wojny.
Gotowi.org apelują, by już dzisiaj przygotować się do ewentualnej wizyty w szpitalu. Nie tylko tej spowodowanej zarażeniem COVID-19. Czasy są niepewne, służba zdrowia boryka się z wieloma problemami, więc chociaż w ten sposób można sobie ułatwić ewentualne przyszłe leczenie. Jak piszą członkowie Fundacji:
Już dziś przygotuj swój podręczny szpitalny zestaw awaryjny, spakowany w małą torbę turystyczną lub niewielki plecak. Zestaw ten możesz mieć przy sobie w karetce, na SOR-ze oraz oddziale szpitalnym. Jego przygotowanie nie zajmie ci dużo czasu, a zdecydowanie pomoże przetrwać trudny czas pobytu w szpitalu.
Co wziąć ze sobą do szpitala? Lista
Do torby spakuj koniecznie:
- Dowód osobisty (w domu zostaw ksero)
- Medyczną Kartę Informacyjną (jej wzór zobaczysz w umieszczonym poniżej poście)
- Leki przyjmowane na stałe
- Szczoteczkę i pastę do zębów
- Szampon i żel pod prysznic (wygodniej w wersji 2w1)
- Mydło
-
Papier toaletowy
- Chusteczki higieniczne
- Chusteczki nawilżające
- Podpaski/tampony
- Małą lub średnią gumkę do włosów
- Male i średnie worki na śmieci
- Mały lub średni ręcznik
- Maszynkę i żel do golenia
- Klapki pod prysznic
- Kapcie
- Piżamę
- Bieliznę na zmianę
- Bawełniane podkoszulki
- Bawełniane skarpetki
- Wodę do picia (jedną dużą butelkę na początek)
- Herbatę/kawę/cukier
- Niewielki suchy prowiant
- Kubek i łyżeczkę
- Ładowarkę do telefonu
- Telefon
- Książkę
- Pieniądze (banknoty i bilon)
Gotowi.org zwracają uwagę, że obecnie przygotowanie takiej apteczki jest szczególnie ważne, ponieważ w wielu kwestiach trzeba liczyć tylko na siebie – szpitale są przepełnione, brak wystarczającej liczby osób pracujących jako personel pomocniczy i medyczny, obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin.
facebookCzytaj też:
Jak chronić się przed zakażeniem we wspólnym domu z chorym na COVID-19?