Kłucie pod żebrami często określane jest też jako kłucie w boku. Może występować zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, co jest uzależnione od przyczyny dolegliwości. Często uporczywe i nieprzyjemne kłucie w podbrzeżu powodują narządy wewnętrzne np. żołądek oraz jelita. Co jeszcze może powodować kłucie pod żebrami?
Kłucie pod żebrami – przyczyny
Kłucie pod żebrami może być spowodowane wieloma przyczynami. Najczęściej wiąże się ze wzdęciami, niestrawnością oraz innymi problemami, które dotyczą bezpośrednio układu pokarmowego. Jeżeli pojawia się po jedzeniu i mija np. po wypiciu ziołowego naparu, który ułatwia trawienie, to może być spowodowane zbyt szybkim spożywaniem posiłku i związanymi z połykaniem powietrza wzdęciami.
Inne możliwe przyczyny kłucia pod żebrami to, m.in.:
-
zespół jelita drażliwego,
-
kolka nerkowa,
-
kolka jelitowa,
-
zapalenie wyrostka robaczkowego,
-
schorzenia wątroby, trzustki lub woreczka żółciowego.
Często kłucie pod żebrami odczuwają osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz pracujące w pozycji siedzącej i stojącej-w tym przypadku nieprzyjemne dolegliwości mogą być spowodowane np. problemami z kręgosłupem.
Okazjonalne kucie w podżebrzu nie powinno być powodowane poważnymi dolegliwościami, jednak w sytuacji, gdy ból lub kłucie przybierają na sile i utrudniają normalne funkcjonowanie, trzeba niezwłocznie skonsultować te dolegliwości z lekarzem!
Kłucie pod żebrami po prawej stronie – najczęstsze przyczyny
Kłucie pod żebrami z prawej strony może świadczyć o stanach zapalnych narządów wewnętrznych, które zlokalizowane są blisko od miejsca odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości. W tym przypadku lekarze biorą pod uwagę, m.in.:
-
stany zapalne trzustki,
-
stany zapalne dróg żółciowych i woreczka żółciowego,
-
stany zapalne dolnego płata płuca,
- choroby związane z prawą nerką.
Dolegliwości bólowe oraz kłucie w prawym podżebrzu mogą być też spowodowane np. zapaleniem wyrostka robaczkowego, schorzeniami jelita cienkiego oraz jelita grubego, jak również dolegliwościami, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu np. niestrawnością oraz wzdęciami. Silny, nagły, kujący ból może też powodować neuralgia – w tym przypadku dolegliwości mogą być zlokalizowane zarówno po lewej, jak i po prawej stronie tułowia. Podobnie jest w przypadku schorzeń kręgosłupa, które także mogą powodować kłucie pod prawym lub lewym podżebrzem.
W przypadku kobiet kłucie pod żebrami może być spowodowane schorzeniami narządów rodnych; często zdarza się także przed miesiączką oraz w czasie owulacji – w tym przypadku lokalizuje się zazwyczaj po stronie jajnika, z którego zostanie uwolniona komórka jajowa. Kłucie w boku, które pojawia się niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego i towarzyszą mu np. plamienia, upławy oraz ból w dole pleców powinno się skonsultować z ginekologiem!
Kłucie pod żebrami po lewej stronie – możliwe przyczyny
Kłucie pod żebrami z lewej strony tułowia także mogą powodować wymienione powyżej schorzenia, czyli choroby narządów wewnętrznych. Mogą być one także związane z neuralgią, czyli nerwobólami, problemami trawiennymi, jak i schorzeniami ginekologicznymi. U osób prowadzących aktywny tryb życia kłucie pod prawym lub lewym podżebrzem jest często wynikiem przetrenowania.
Dolegliwości odczuwane jako kłucie pod żebrami z lewej strony mogą być także powodowane schorzeniami kręgosłupa, a nawet nerwicą. W tym przypadku lekarze mogą podejrzewać też, m.in.:
-
problemy z sercem,
-
tętniaka aorty brzusznej,
-
zapalnie opłucnej lub zapalenie płuc,
- kamicę nerkową lub kamicę dróg żółciowych.
Podsumowując, kłucie pod żebrami nie zawsze spowodowane jest poważnymi schorzeniami, jednak zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości lub kłucie często nawraca. Warto wiedzieć, że odczuwanie kłucia w okolicy podżebrza wcale nie musi być spowodowane schorzeniami toczącymi się w bezpośredniej okolicy miejsca bólu, który może też promieniować np. od biodra i wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz kręgosłupa.
Czytaj też:
Ból odbytu – wstydliwy, a poważny problem. Co może oznaczać?
Komentarze