- Jak objawia się drętwienie twarzy?
- Drętwienie twarzy – przyczyny
- Drętwienie twarzy a zaburzenia na tle nerwowym
- Drętwienie twarzy a nerwica
- Drętwienie twarzy a zapalenie nerwu trójdzielnego
- Drętwienie twarzy a migrena z aurą lub bóle głowy
- Drętwienie twarzy a borelioza
- Mrowienie twarzy – niedobory żywieniowe
- Drętwienie twarzy a niewłaściwe stężenie makro- i mikroelementów w organizmie
- Mrowienie twarzy od kręgosłupa
- Drętwienie twarzy a epilepsja
- Drętwienie a stwardnienie rozsiane (SM)
- Jak wygląda leczenie?
Drętwienie twarzy oraz mrowienie twarzy to tzw. parestezje. Dolegliwości te mogą być spowodowane zarówno poważnymi schorzeniami np. zaburzeniami neurologicznymi, jak i mniej groźnymi przyczynami, które wymagają m.in. zmiany diety oraz suplementacji witamin i minerałów. Dowiedz się więcej na temat schorzeń powodujących uczucie mrowienia twarzy.
Jak objawia się drętwienie twarzy?
Drętwienie twarzy to nieprzyjemne uczucie, które przypomina paraliż albo niekontrolowane drganie lub napięcie mięśni twarzy. Przy drętwieniu twarzy może pojawić się dyskomfort albo ból w okolicy twarzy czy szczęki.
Niekiedy drętwienie twarzy dotyczy wyłącznie określonej jej części, np. powiek. Niekontrolowane drgania powiek mogą wynikać z niedoborów pierwiastków lub składników mineralnych, m.in. magnezu.
Drętwienie twarzy – przyczyny
Zwykle mrowienie i drętwienie twarzy nie świadczą o poważnych schorzeniach. Jeżeli pojawiają się sporadycznie oraz nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy np. zaburzenia czucia, niedowład, zaburzenia mowy i problemy z mimiką, to nie powinny być powodem do niepokoju, ale nie oznacza to, że można je bagatelizować.
Jedną z częstszych przyczyn doświadczania nieprzyjemnego mrowienia i drętwienia okolicy twarzy jest przeciążenie naszego układu nerwowego nadmiarem bodźców. Stres, niewyspanie oraz problemy dnia codziennego mogą spowodować pojawienie się zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego i rozwoju nerwicy. Inną przyczyną drętwienia i mrowienia twarzy jest niedobór witamin oraz minerałów. U osób, które stosują restrykcyjne diety, często pojawiają się parestezje – w większości przypadków wystarczy zmiana diety i suplementacja witamin oraz minerałów, aby poradzić sobie z tym problemem.
Drętwienie twarzy a zaburzenia na tle nerwowym
Niestety, parestezje mogą też świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Należą do nich zaburzenia związane z niedotlenieniem mózgu, ciężkimi schorzeniami neurologicznymi np. stwardnieniem rozsianym, zwyrodnieniami w obrębie kręgosłupa szyjnego, boreliozą, migreną oraz epilepsją. Dość często mrowienie i drętwienie twarzy są też związane z zapaleniem nerwu trójdzielnego. Każde z tych schorzeń wymaga konsultacji lekarskiej.
Natychmiastowa reakcja jest konieczna w momencie, gdy oprócz mrowienia lub drętwienia twarzy pojawiają się także inne dolegliwości i obawy, m.in.:
- splątanie i dezorientacja,
- opadanie kącika ust lub kącika oka,
- nagła zmiana rysów twarzy,
-
zawroty głowy,
- problemy z doborem słów,
- problemy z przełykaniem,
- szumy uszne oraz ból głowy,
- połowiczny paraliż twarzy.
Drętwienie twarzy a nerwica
Parestezje w obrębie tworzy i innych części ciała mogą być związane z nerwicą. Należą do jednych z częściej występujących objawów tej choroby i mogą pojawiać się zarówno w okresie silnego stresu, jak i wówczas, gdy organizm „odpoczywa” po silnym napięciu.
Zwykle uczucie mrowienia i drętwienia nie jest jedynym objawem nerwicy i towarzyszą mu inne dolegliwości np. uczucie guli w gardle, mrowienie języka, mrowienie rąk i nóg, bóle brzucha, niepokój, uczucie silnego lęku, które występuje wraz z kołataniem serca, dusznościami i uczuciem paniki.
W przypadku nerwicy niezbędna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie podstawowych badań, a jeżeli nie wykażą one żadnych nieprawidłowości, to skieruje osobę chorą na konsultację psychologiczną lub psychiatryczną.
Drętwienie twarzy a zapalenie nerwu trójdzielnego
Mrowienie i drętwienie twarzy mogą wynikać również z zapalenia nerwu trójdzielnego. Schorzenie to bywa nazywane rwą twarzową i pojawia się na skutek uszkodzenia nerwu trójdzielnego przez pęknięcia naczynia krwionośnego.
Ból w czasie rwy twarzowej jest bardzo silny i ma charakter pulsujący. Może towarzyszyć mu drętwienie twarzy, skurcze i drganie mięśni czy ślinotok.
Rwa twarzowa nie mija z dnia na dzień. Stan zapalny nerwu może trwać nawet do 6 tygodni i w tym czasie powoduje silny ból i dyskomfort. Zapalenie nerwu trójdzielnego może spowodować też ślinotok oraz skurcze mięśni.
Drętwienie twarzy a migrena z aurą lub bóle głowy
Mrowienie i drętwienie twarzy to objaw towarzyszący migrenie i bólom głowy. W takiej sytuacji migrenie towarzyszy bardzo silny ból głowy, światłowstręt, niekiedy również mdłości i wymioty. Ból może być tak silny, że promieniuje na twarz, wywołując wrażenie mrowienia i drętwienia twarzy.
Migrenowe bóle głowy to trudna sprawa, ponieważ często są tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Światłowstręt i mdłości sprawiają, że choremu jest ciężko wstać z łóżka, a drętwienie twarzy może powodować duży dyskomfort. Na migrenę często nie pomagają zwykłe leki, konieczne jest udanie się do neurologa, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. W leczeniu migreny, zwłaszcza tej z aurą, stosuje się środki na bazie tryptanów lub leki przeciwwymiotne.
Drętwienie twarzy a borelioza
Borelioza może przyczyniać się do uszkodzenia układu nerwowego. Przy tej chorobie odkleszczowej dość często pojawiają się różnego rodzaju parestezje. Niekiedy udaje się je zwalczyć po wyleczeniu choroby antybiotykami. Jeśli jednak borelioza wywoła zmiany w układzie nerwowym, może okazać się konieczne wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej głowy.
Borelioza jest jednak chorobą bakteryjną, którą odpowiednia antybiotykoterapia jest w stanie wyleczyć. Zazwyczaj podaje się chorym dwa antybiotyki, ale leczenie jest uzależnione od objawów choroby.
Mrowienie twarzy – niedobory żywieniowe
Uczucie mrowienia i drętwienia mogą powodować niedobory witamin oraz minerałów – w szczególności niski poziom magnezu oraz wapnia. Przyczyną dolegliwości mogą być też niedobory witamin z grupy B.
Warto włączyć do swojej diety żywność bogatą w witaminy z grupy B (warzywa strączkowe, kasze, produkty z pełnego ziarna), a także w magnez (kakao, orzechy, płatki owsiane). Źródłem wapnia mogą być produkty mleczne, ale też napoje roślinne, np. mleko migdałowe czy owsiane. Dobrze jest również sięgać po sezonowe warzywa i owoce, które dostarczają wielu innych pierwiastków i witamin pozwalających organizmowi prawidłowo funkcjonować.
Drętwienie twarzy a niewłaściwe stężenie makro- i mikroelementów w organizmie
Niedobór niektórych pierwiastków takich jak magnezu, wapnia i potasu, może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych. Warto wykonać badania na stężenie poszczególnych pierwiastków, by dowiedzieć się, czy za objawy drętwienia twarzy nie odpowiadają jakieś niedobory.
Warto też zmienić dietę na bardziej zróżnicowaną i zbilansowaną. Sięgać po większą ilość warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna, zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Taka dieta pomoże uzupełnić niedobory składników odżywczych i poprawi ogólne samopoczucie.
Mrowienie twarzy od kręgosłupa
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego także może powodować parestezje. Są one spowodowane uciskiem na nerwy i zwykle towarzyszą im dodatkowe objawy np. ból głowy, który pojawia się po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji, uczucie ciężkości w okolicy karku oraz ramion, a także zawroty głowy i drętwienie rąk. W takiej sytuacji warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać badanie rtg kręgosłupa.
Drętwienie twarzy a epilepsja
Epilepsja, czyli padaczka nie zawsze musi przebiegać z typowym napadem drgawek. Niektóre rodzaje padaczek powodują, że osoba chora może odczuwać jedynie drętwienie lub mrowienie skóry, cierpieć na chwilowe zaburzenia wzroku, czuć dziwne zapachy lub tracić kontakt z rzeczywistością, co jej otoczenie może brać za zwykle zamyślenie.
Jedną z poważniejszych przyczyn wystąpienia parestezji jest także stwardnienie rozsiane oraz borelioza. Drętwienie i mrowienie mogą być pierwszymi objawami tych chorób, dlatego nie należy bagatelizować niepokojących dolegliwości i zawsze trzeba wykonać niezbędne badania.
Drętwienie a stwardnienie rozsiane (SM)
Mrowienie twarzy czy drętwienie mogą być powiązane ze stwardnieniem rozsianym. Pierwsze objawy SM często dotyczą nieprawidłowej koordynacji ciała albo osłabienia kończyn. Mogą pojawiać się także zawroty głowy, bóle głowy, ogólne zmęczenie lub osłabienie.
Stwardnienie rozsiane ciężko zdiagnozować. Wymaga ono wykonania wielu specjalistycznych badań w warunkach szpitalnych. Dziś jednak medycyna operuje lekami, które są w stanie ułatwić chorym funkcjonowanie i zatrzymać postęp choroby.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie drętwienia twarzy jest uzależnione od przyczyny problemu. Jeśli podłoże stanowi niewłaściwa dieta, uboga w magnez i inne pierwiastki, warto zmienić sposób odżywiania i sięgnąć po zbilansowaną dietę. Zazwyczaj pomaga to złagodzić dolegliwości, a z czasem całkiem je wyeliminować.
Jeśli drętwienie twarzy wynika z nerwicy lub innych zaburzeń neurologicznych, konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Stres, problemy psychiczne, zaburzenia są w stanie wywołać objawy somatyczne. Zazwyczaj nie da się ich zlikwidować bez podjęcia terapii u psychologa.
Przyczyną mrowienia twarzy mogą być również stany zapalne nerwów (np. zapalenie nerwu trójdzielnego). W takiej sytuacji również należy skonsultować się ze specjalistą. Rwie twarzowej towarzyszą też inne objawy.
Uczucie drętwienia twarzy czy przechodzenia prądu może wynikać też ze zwyrodnień kręgosłupa. Tutaj leki przeciwbólowe nie pomogą, konieczne jest podjęcie rehabilitacji lub fizjoterapii, która zmniejszy nacisk mięśni i poprawi samopoczucie pacjenta.
Czytaj też:
Migrena, czyli ból nie do wytrzymania. Jak z nią walczyć?