Wcale nie musisz się bardzo wysilać, by ograniczyć ryzyko pojawienia się zmian neurodegeneracyjnych związanych z chorobą Alzheimera. Wystarczy regularnie powtarzać kilka czynności, które działają stymulująco na mózg.
Na łamach prestiżowego czasopisma „Neurology” brytyjscy naukowcy przedstawili wyniki badań, które wskazują na to, że regularne czytanie gazet lub książek, pisanie listów, a nawet rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek lub granie w karty, czy warcaby może opóźnić rozwój alzheimera nawet o 5 lat. Jak to możliwe?
Ćwicz mózg, by opóźnić chorobę Alzheimera o 5 lat
Okazuje się, że systematyczne powtarzanie czynności wpływających na funkcje poznawcze może doprowadzić do wyraźnych zmian w strukturze mózgu i wzmocnić niektóre połączenia pomiędzy komórkami układu nerwowego (neuronami).
Dzięki temu można ograniczyć postęp zaburzeń neurodegeneracyjnych związanych z chorobą Alzheimera o około 5 lat – do takich wniosków doszedł zespół badaczy pod kierunkiem Jamesa Rowe – profesora neurologii kognitywnej z Cambridge University po przeanalizowaniu wyników badań niespełna 2 tys. osób w ramach projektu „Rush Memory and Ageing”.
Im więcej główka pracuje, tym... później choruje na alzheimera
Badania prowadzono w sumie przez 7 lat, a choroba Alzheimera rozwinęła się w tym czasie u 457 uczestników. W tym czasie naukowcom udało się wykazać, że osoby z najwyższym poziomem aktywności poznawczej zaczynały chorować na alzheimera w wieku 93,6 lat – dużo później niż pozostałe osoby biorące udział w testach. Choroba Alzheimera u osób z najniższym poziomem aktywności poznawczej rozwinęła się najwcześniej – średnio w wieku 88,6 lat.
W ich przypadku ani płeć, ani poziom wykształcenia czy predyspozycje genetyczne (a także czynniki społeczne związane z tym, czy byli samotni lub wyjątkowo aktywni na polu towarzyskim), nie miały takiego wpływu na postęp choroby jak proste czynności stymulujące funkcje poznawcze mózgu – czytanie, pisanie, rozwiązywanie łamigłówek lub granie w ulubione gry. Okazuje się więc, że im więcej nasza główka się napracuje, tym później zacznie... szwankować.
Czytaj też:
Taniec może ograniczać postęp choroby Parkinsona! Zaskakujące odkrycie neurologówCzytaj też:
Im mniej własnych zębów, tym wyższe ryzyko... demencji i zaburzeń funkcji poznawczych
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.