Być może już wiesz, że kleszcze powodują boreliozę. A może słyszałeś, że mogą też wywołać gorączkę plamistą Gór Skalistych. Ale te małe stworzenia nie poprzestają na tym. W rzeczywistości ustępują tylko komarom, jeśli chodzi o przenoszenie chorób na ludzi.
Czytaj też:
Obrzeżek gołębień – kleszcz, który może znajdować się w twoim mieszkaniu
Kleszcze – krótka charakterystyka
Kleszcze są spokrewnione z pająkami, więc mają osiem nóg. Mają płaskie, owalne ciała, które pęcznieją podczas jedzenia. Żywią się krwią wszelkiego rodzaju zwierząt, od ptaków przez jelenie po ludzi. Są też bardzo małe. Nawet dorosłe kleszcze są wielkości nasionka jabłka, chyba że właśnie się najadły. Oznacza to, że trudno je zauważyć, co częściowo jest powodem, dla którego są tak dobre w przenoszeniu chorób. Ciężko je zauważyć w porę.
Kleszcze budują swoje domy na terenach zalesionych z dużą ilością krzewów, wysokich traw i chwastów oraz ściółką z liści – wszystko to dobre miejsca, z których można przyczepić się do przechodzących zwierząt. Zasiedlają zarośnięte miejsca na twoim podwórku, w stosach drewna, a nawet karmnikach dla ptaków.
Czytaj też:
Kleszcze – czy spędzanie dużej ilości czasu na zewnątrz zwiększa ryzyko ukąszenia?Czytaj też:
Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Przenosi wiele niebezpiecznych chorób