Masaż klasyczny potrafi świetnie odprężyć, ale też przynieść ulgę w bólu. Poprawia krążenie, elastyczność stawów, pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe spowodowane zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest masaż klasyczny?
Masaż klasyczny to rodzaj masażu, który polega na masowaniu, uklepywaniu i uciskaniu różnych części ciała (barków, ramion, pleców itp.), co pozwala pacjentowi się odprężyć i poprawia jego kondycję fizyczną.
Taki rodzaj masażu nie tylko pozytywnie wpływa na układ nerwowy, niwelując skutki przepracowania, zmęczenia i stresu, ale również pozwala zmniejszyć ból. Z tego względu bywa polecany dla osób, które borykają się z bólem kręgosłupa, rwą, zwyrodnieniami.
Bogata historia masażu
Masaż klasyczny wykonywany jest od 3 tysięcy lat. W Chinach oraz w starożytnej Grecji doceniano jego pozytywny wpływ na ciało i głowę. Podwaliny współczesnego masażu zawdzięczamy Szwedowi Per Henrik Lingowi, który rozwinął i utrwalił technikę masowania pacjenta.
Techniki masażu
W trakcie masażu można korzystać z różnych technik, które polegają na wykonywaniu różnych ruchów przez masażystę. Osoba wykonująca masaż ugniata, uciska, uklepuje, rozciera i wałkuje i masuje ciało pacjenta, a rodzaj ruchu dobiera w zależności od tego, jaki cel chce osiągnąć. Inna technika będzie konieczna do rozmasowania bolących pleców, a inna do celów relaksacyjnych.
Niektóre z tych ruchów mogą sprawiać pacjentowi ból. Jest to normalne i niestety konieczne, by rozluźnić spięte mięśnie i uelastycznić stawy.
Właściwości lecznicze
Masaż kompleksowo wpływa na kondycję organizmu. Pobudza lub wycisza układ nerwowy, co pozwala pacjentowi odprężyć się, uspokoić i zrelaksować. Dzięki temu niweluje skutki przeciążenia pracą, nadmiaru bodźców (który może np. powodować migreny), stresu. Poprawia samopoczucie i nastrój, dzięki czemu ułatwia utrzymanie higieny psychicznej. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia stanów obniżonego nastroju, smutku, depresji.
Masaż korzystnie wpływa też na układ krwionośny, stymulując krążenie, dotleniając tkanki i poprawiając ich wydolność. Przekłada się to na poprawę napięcia mięśniowego i elastyczności narządów ruchu, a większy zakres ruchu ułatwia codzienne funkcjonowanie (zwłaszcza seniorom).
Co ważne, masaże pomagają również zmniejszyć dolegliwości bólowe, dlatego poleca się je osobom, które cierpią z powodu bólów zwyrodnieniowych kręgosłupa czy stawów. W takiej sytuacji wykonanie masażu powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, a masaż nie może być wykonywany w fazie zaostrzenia choroby.
Wskazania do skorzystania z masażu
Masaż klasyczny polecany jest osobom, które chcą się odprężyć i rozluźnić. Oprócz tego mogą skorzystać z niego osoby cierpiące na wady postawy, ze zwichnięciami i urazami kończyn, zwyrodnieniami, dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, nerwobólami. Pomoże również osobom, które chcą poprawić przemianę materii, oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych substancji, a także zmniejszyć obrzęki spowodowane gromadzeniem wody.
Wykonywanie masażu poleca się niektórym grupom zawodowym. Rozmasowywanie i ugniatanie wykonywane przez masażystę może przynieść znaczną ulgę osobom, które spędzają większość dnia w pozycji siedzącej przed komputerem albo za kierownicą.
Przeciwskazania do skorzystania z masażu
Masaż nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży, osób, które cierpią na choroby wirusowe i bakteryjne, choroby zakaźne, a także stany zapalne skóry. Nie poleca się go chorym na łuszczycę, a także osobom, które mają problemy z układem krążenia.
Czytaj też:
4 proste ćwiczenia, które pomogą ci pozbyć się bólu i napięcia szyiCzytaj też:
Magnetoterapia: na czym polega leczenie polem magnetycznym?Czytaj też:
Kinezyterapia. Na czym polega leczenie ruchem?