Bóle głowy są nieprzewidywalne — mogą pojawić się w każdej chwili i z wielu różnych powodów. Jednak to, co możemy zrobić już dziś, to nie zwiększać ich ryzyka. Okazuje się, że z bólem głowy duży związek ma...żywność. Wiemy już, że niektóre produkty spożywcze mogą zapobiegać bólom głowy. Styl odżywiania i sposób, w jaki konsumujemy ma dodatkowe znaczenie i może uchronić nas od dolegliwości lub wręcz przeciwnie – narazić na ból. Czego się wystrzegać?
Złe praktyki żywieniowe, które narażają na ból głowy
Zbyt mały poziom nawodnienia
Woda odgrywa ważną funkcję w regulowaniu temperatury ciała, utrzymywaniu elastyczności stawów i jest swojego rodzaju „amortyzacja” dla mózgu i rdzenia kręgowego. Kiedy nie pijesz wystarczającej ilości wody, pozbawiasz swój organizm najważniejszego budulca, który obciąża organizm i prowadzi do bólów głowy. Jeśli nie lubisz zwykłej wody, możesz wycisnąć do niej kilka kropli cytryny lub wrzucić listki mięty. Jedz także produkty, które zapewniają nawodnienie: arbuzy, ogórki, czy jagody.
Opuszczanie posiłków
Tak jak brak wystarczającej ilości wody może powodować bóle głowy, tak samo brak regularnego pożywienia nie jest sprzymierzeńcem zdrowia. Pominięcie posiłku może prowadzić do drastycznego spadku poziomu cukru we krwi, co z kolei może wywołać podwyższone ciśnienie krwi i prowadzić do pulsującego bólu głowy. Dlatego planuj niewielkie, ale regularne posiłki. Miej zawsze pod ręką zdrowe przekąski na wypadek apetytu na przetworzone produkty.
Zbyt mało magnezu i witaminy D w diecie
Chociaż o tym minerale nie myśli się na co dzień, magnez jest sprawdzonym środkiem przeciwbólowym. Do tego rozluźnia napięcia mięśni głowy i szyi, które mogą powodować ból. Magnez można pozyskiwać zarówno z suplementów diety jak i produktów spożywczych. Najwięcej znajdziemy w ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż i szpinak. Dbaj także o spożywanie witaminy D – na jej braki narażeni są szczególnie mieszkańcy pochmurnych regionów. Czerp ją z tłustych ryb, żółtek jaj i zdrowych olejów.
Spożywanie niektórych azjatyckich sosów
Eksperci alarmują, że niektóre z sosów typowych dla kuchni azjatyckiej mogą przyczyniać się do bólu głowy. Problem tkwi w produktach takich jak sos sojowy i sos teriyaki. Sosy te na ogół zawierają MSG i tyraminę – dwa związki, o których wiadomo, że mogą wywoływać objawy migreny. Jeśli jedzenie dań z dodatkiem tych sosów wydaje się pogarszać ból głowy, warto je na jakiś czas odstawić i obserwować swój organizm.
Picie zbyt dużej ilości alkoholu
Alkohol jest środkiem moczopędnym, który przyczynia się do odwodnienia organizmu. Jeśli nie dbasz o przyjmowanie płynów podczas picia alkoholu, prawdopodobnie po zakrapianej nocy obudzisz się z bólem głowy. Dlatego jeśli nie chcesz, aby następnego dnia dolegał ci kac, nie przesadzaj z alkoholem ani kolorowymi drinkami na jego bazie.
Jedzenie zbyt dużej ilości cukru
Powszechnie wiadomo, że cukier nie jest dobry dla szczupłej talii, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest również induktorem różnego rodzaju dolegliwości. Duży napływ cukru do organizmu w krótkim czasie może wywołać ból głowy, ponieważ organizm szybko zmienia poziom glukozy we krwi. Wyeliminowanie prostych, rafinowanych cukrów ze słodyczy, chipsów i makaronów jest najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu bólu.
Czytaj też:
Tak w naturalny sposób obniżysz swoje ciśnienie krwi. To prostsze, niż myśliszCzytaj też:
Białko i błonnik – cudowna kombinacja, która wspomaga odchudzanie. W jaki sposób?