W dzisiejszych czasach coraz bardziej zwraca się uwagę na potencjał regeneracyjny niektórych roślin i naturalnych związków chemicznych. Niejako wracając do medycyny naturalnej, chcemy wzmacniać i regenerować swój organizm bez narażania na efekty uboczne niektórych substancji. I chociaż leczenie farmakologiczne jest podstawą walki z chorobą, warto wspierać swój organizm na co dzień. Dzięki temu odsuniemy od siebie ryzyko niektórych chorób, wykorzystując potencjał skarbów natury.
Dlaczego powinniśmy wspierać wątrobę?
Narząd ten można porównać do fabryki pracującej bez wytchnienia 24 godziny na dobę. Odpowiada za blisko 500 różnych funkcji – m.in. bierze udział w metabolizmie składników odżywczych; uczestniczy w wytwarzaniu i wydzielaniu żółci; jest swoistym magazynem szeregu substancji; neutralizuje wolne rodniki i oczyszcza organizm z toksyn. W ciągu zaledwie minuty filtruje aż jeden litr krwi, oczyszczając ją ze zbędnych metabolitów w tym nadmiaru cholesterolu, hormonów, czy leków.
Wątroba może przez długi czas chorować bezobjawowo, co powoduje, że o jej schorzeniach zwykle dowiadujemy się, kiedy są już w zaawansowanym stadium. Ból wątroby, a raczej otaczających ją tkanek, pojawia się dopiero wówczas, gdy narząd ulega znacznemu powiększeniu. Jednym z pierwszych objawów chorób wątroby mogą być zmiany skórne, zmiany w obrębie paznokci i owłosienia, a także inne dolegliwości, które mają bezpośredni związek ze skórą.
Jak naturalnie regenerować wątrobę?
Aby pomóc temu niezwykle cennemu narządami działać prawidłowo, zaleca się zwrócenie uwagi na te 6 substancji:
Herbata Rooibos
Naukowcy wykazali, że herbata Rooibos wspomaga regenerację wątroby i zmniejsza zwłóknienie wątroby po urazach chemicznych. W wyniku badań na szczurach doszli do wniosku, że herbata „może być zalecana nie tylko w profilaktyce, ale również jako ko-adiuwant w leczeniu chorób wątroby”.
Witamina E
Witamina E jest silnym antyutleniaczem, chroni przed stresem oksydacyjnym i ochrania komórki. W postaci alfa-tokoferolu (to rodzaj witaminy E o nazwie E307) poprawiła tempo regeneracji wątroby u szczurów z marskością wątroby.
Kurkumina
Zawarta w kurkumie kukrumina przynosi szereg korzyści dla całego organizmu.
Zwana jest „przyprawą życia” i jej wpływ również na regenerację wątroby wykazało już wiele badań. Między innymi pozytywnie wpłynęła na tkankę wątroby przy cukrzycy orazwzmocniła działanie erytropoetyny.
Lukrecja
Korzeń lukrecji nie powinien być stosowany u osób cierpiących na choroby układu krążenia, choroby wątroby z zastojem żółci czy stłuszczenia wątroby. Ustalono, że związek znaleziony w lukrecji, znany jako glicyryzyna, przyspiesza regenerację wątroby i regenerację wątroby uszkodzonej u zwierząt po częściowej hepatektomii.
Żeń-szeń
Żeń-szeń koreański to znana od tysiącleci i stosowana w kuracjach z Dalekiego Wschodu roślina. Badania naukowe potwierdziły, że przyspiesza regenerację wątroby i łagodzi jej uszkodzenia.
Oregano
Oregano oraz karwakrol – główny składnik oleju z oregano zamykają listę substancji przydatnych do naturalnej regeneracji wątroby. Jedno z badań na zwierzętach wykazało, że karwakrol pozyskiwany z oleju z oregano znacząco zwiększa tempo regeneracji wątroby u szczurów poddanych częściowej hepatektomii (częściowemu usunięciu wątroby).Czytaj też:
Czy witamina B17 leczy raka? Co warto wiedzieć o amigdalinie?Czytaj też:
Próby wątrobowe - co to jest i jak się je robi?