Małe eksperymentalne badanie z udziałem 90 osób sugeruje, że ketamina może być bardzo skuteczna w terapii szkodliwych zachowań związanych z piciem. Publikacje University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii przedstawiły nowe ustalenia.
Czytaj też:
Dlaczego żony alkoholików nie potrafią od nich odejść? Wyjaśnia Robert Rutkowski
Picie i system nagradzania mózgu
Uzależnienie próbowano wyjaśnić neuronauką, w kategoriach zachowań polegających na oczekiwaniu nagrody. W tych ramach wyjaśniających uzależniające leki podważają normalne procesy uczenia się zorientowane na nagrodę. Uzależnienia opierają się na wyuczonych powiązaniach między wskazówkami związanymi ze środkiem uzależniającym (jak zapach lub widok papierosa lub szklanki piwa) a nagrodą, którą jest alkohol.
Eksperymenty z ketaminą i wspomnieniami?
W nowym eksperymencie 90 uzależnionych otrzymało szklankę piwa, którą mogli wypić tylko w nagrodę po wykonaniu zadania. Badacze poprosili uczestników, aby ocenili swoją potrzebę picia i oczekiwaną przyjemność. Celem tego procesu było skłonienie ich do odzyskania wspomnień związanych z piciem piwa. Uczestnikami były osoby, które regularnie piły średnio 30 litrów piwa tygodniowo.
Usunięcie bardzo oczekiwanej nagrody jest kluczem do podważenia odzyskanych wspomnień dotyczących nagrody, więc badacze pozwolili uczestnikom wypić piwo pierwszego dnia, ale niespodziewanie odebrali je drugiego dnia. W tych okolicznościach mózg zwykle próbuje przywrócić wspomnienia, jak wyjaśniają badacze. Jednak ketamina zatrzymuje ten proces przywracania, blokując receptor mózgu, który jest kluczem do reorganizacji i rekonsolidacji pamięci– receptora N-metylo-D-asparaginianowego (NMDAR).
Uczestnicy otrzymali zastrzyk z ketaminy drugiego dnia, po zabraniu im piwa. Inna grupa otrzymała placebo, a ostatnia – ketaminę, ale nie przeszła początkowego procesu odzyskiwania pamięci.
Czytaj też:
„Wróciłem z piekła”, „To jest efekt zażywania narkotyków”. Wstrząsające przemiany uzależnionych
Ketamina to „proste, dostępne podejście”
Podczas 10-dniowej obserwacji eksperyment wykazał, że ludzie, którzy otrzymywali ketaminę i przeszli test pamięci pili znacznie mniej niż inni uczestnicy badania. Zmniejszyli również tygodniową liczbę dni picia. Eksperymenty na małej próbce piwa wykazały, że uczestnicy byli mniej skłonni do picia, mniej lubili je i rzadziej kontynuowali picie niż uczestnicy pozostałych dwóch grup.
Jednak autorzy podkreślają, że badanie jest eksperymentalne, a nie kliniczne. Ketamina jest bezpiecznym, powszechnie dostępnym lekiem, który jest badany w wielu zastosowaniach psychiatrycznych, w tym w depresji, a inni badacze również sprawdzają sposoby, które mogłyby pomóc w problemach z piciem.
Czytaj też:
Pijesz często, ale mało? Naukowcy mają dla ciebie złe wieści