-
W wakacje polscy kierowcy chętniej sięgają po alkohol
Prawie 30 proc. wszystkich nietrzeźwych kierowców w 2020 r. zatrzymano do kontroli podczas tegorocznych wakacji. W stosunku do zeszłorocznego sezonu urlopowego było ich więcej o 2,5 proc. W lipcu i sierpniu codziennie policjanci...
-
Ludzie cierpią na obsesję powiadomień. Ile razy sprawdzacie smartfona?
160 zerknięć na dobę. Tyle razy sprawdzamy powiadomienia na telefonie – zdradzają najnowsze badania.
Rozwój osobisty -
Borderline, czyli osobowość z pogranicza. Co musisz o niej wiedzieć?
Borderline: czy jest niebezpieczne? Czy osobowość borderline wiąże się z koniecznością rezygnacji z bycia w związku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
PsychologiaAnna Sierant -
Jedzenie pod wpływem emocji – co mówi o twojej psychice?
Wiele osób od czasu do czasu doświadcza emocjonalnego jedzenia. Może się to przejawiać w zjadaniu paczki chipsów ze stresu lub tabliczki czekolady po ciężkim dniu w pracy. Jednak gdy jedzenie staje się głównym sposobem radzenia sobie z...
Choroby psychiczneRozwój osobistyBezpieczeństwo żywności -
Kreujesz idealne życie na Instagramie? To może się odbić na twojej psychice
Zdjęcia z egzotycznych wakacji. Kolorowe i zdrowe posiłki. Dziesiątki przerobionych selfie. Wiele osób podejmuje ogromne wysiłki, aby być najlepszą wersją siebie w świecie online. Jednak według badaczy może być lepiej, jeśli podczas...
Rozwój osobisty -
COVID-19 to samo zło. Pracownicy na całym świecie cierpią i chcą się leczyć
Według globalnego badania, 82 proc. pracowników chętnie poddałoby się terapii psychicznej wspomaganej przez sztuczną inteligencję. Pandemia COVID-19 przyniosła najbardziej stresujący rok w najnowszej historii i negatywnie wpłynęła na...
Psychologia -
Zdrowie psychiczne rodziców i dzieci: jaki jest związek?
Większość rodziców wie, że ich zachowanie ma wpływ na zdrowie psychiczne ich dzieci. Rzutuje nie tylko na teraźniejszość, ale również na ich przyszłość. W obliczu własnego lęku i niepewności warto uczyć je radzenia sobie z trudnymi...
Związki i relacjeRozwój osobisty -
Gaslighting, czyli zachowania pasywno-agresywne. Masz z nimi do czynienia częściej, niż myślisz
Zachowania pasywno-agresywne to próba oszukania, manipulacji i wywoływania u ofiary niepewności i poczucia winy. Gaslighter może w ten sposób zakrywać własne wady charakteru oraz sprawować kontrolę i dominację nad związkiem.
Rozwój osobistyZwiązki i relacje -
Jaka jest bezpieczna dawka alkoholu w ciąży?
Alkohol przenika przez łożysko. Jeśli pije kobieta w ciąży, alkoholem poi też rozwijający się płód. Specjaliści ostrzegają: nie wiadomo, jak nawet na małą dawkę alkoholu zareaguje płód. Może się zdarzyć, że jego niewielkie ilości...
CiążaCiąża i dzieckoZdrowie dzieckaRozwój dziecka -
Plaga samookaleczeń wśród nastolatków. Co ich do tego skłania?
Nowe badanie przeprowadzone przez dra Iana Colmana, epidemiologa z University of Ottawa sugeruje, że samookaleczenia wśród znajomych (bez zamiaru samobójstwa) mogą skłaniać nastolatków do wyrządzania sobie fizycznej krzywdy.
Związki i relacjeBadania -
Polacy piją coraz więcej alkoholu. Wielki powrót wódki
Polacy piją coraz więcej. Nie napojów w ogóle, ale zawierających C2H5OH. Jednocześnie wzrasta popularność mocnych alkoholi, nie tylko spożycie piwa i wina.
-
Uzależnienia, na których najwięcej tracimy jako społeczeństwo
Który rodzaj uzależnienia jest najbardziej obciążający pod względem łącznych kosztów dla systemu ochrony zdrowia i gospodarki? Jak mówi psychiatra prof. Bartosz Łoza, ułożenia takiego rankingu podjęli się Amerykanie i rezultat jest...
Terapie -
Problemy ze zdrowiem psychicznym podwajają ryzyko śmierci z powodu COVID-19
Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mogą być ponad dwukrotnie bardziej narażone na śmierć, jeśli zostaną zarażone COVID-19 – sugerują nowe badania.
KoronawirusChoroby -
Po COVID-19 czeka nas pandemia zaburzeń psychicznych
Według nowych badań długo po opracowaniu szczepionki przeciwko COVID-19 i po latach liczenia ofiar śmiertelnych koronawirusa wpływ na zdrowie psychiczne będzie się utrzymywał, nadal wyrządzając szkody, jeśli nie zostaną rozwiązane.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyTerapiePsychologia -
Bez telefonu czujesz niepokój? Naukowcy fachowo nazwali ten stan
Czy zdarzyło ci się wyjść z domu tylko po to, by zdać sobie sprawę, że zapomniałeś telefonu? Czy czułeś potrzebę natychmiastowego powrotu do domu, aby go odzyskać? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, bardzo możliwe, że cierpisz na nomofobię.
TerapieBadania -
Nie możesz się na nic zdecydować i boisz się realizować swoje cele? Przyczyną może być... koronawirus
Niepokój wywołany epidemią koronawirusa może wpływać na samopoczucie w tak dużym stopniu, że nawet podjęcie błahej decyzji zaczyna stanowić problem.
PsychologiaChorobyKoronawirus -
Heroo – telekom dla dzieci
Wystartował nowy operator komórkowy na polskim rynku – Heroo Mobile. Swoją ofertę kieruje do dzieci. – Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo dzieci w sieci, usługa telekomunikacyjna ma drugorzędne znaczenie – mówi Robert Mirek,...
Rozwój dzieckaMagda Kozińska -
Wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie – następstwa psychiczne i fizyczne są ze sobą ściśle powiązane
Odkrycie może pomóc pracownikom służby zdrowia opracować skuteczniejsze interwencje i ostatecznie poprawić wyniki w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego ofiar przemocy w dzieciństwie.
TerapiePsychologiaRozwój dzieckaCiąża i dziecko -
Toksyczne opary z e-papierosów przestaną być nazywane chmurą. Naukowcy: To zbyt neutralne
Emisje z e-papierosów nie są nieszkodliwe, a nazywanie ich zwykłą chmurą lub parą jest celowo mylące. Narażają osoby postronne na działanie nikotyny, metali ciężkich, bardzo drobnych cząstek, lotnych związków organicznych i innych toksyn.
ChorobyChoroby nowotworoweProfilaktyka i leczenie -
Będzie terapia psychologiczna dla dzieci online i przez telefon
Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Okazuje się, że podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon.
Zdrowie dzieckaPsychologia -
Zaburzenia lękowe to nie tylko kwestia nerwów. Wpływ może mieć także tarczyca
Chociaż leki przeciwlękowe działają na układ nerwowy, jedno z nowych badań sugeruje, że zaburzenia lękowe mogą wynikać bardziej z układu hormonalnego. Metody leczenia lęku mogą być skuteczniejsze, gdy uwzględni się jego rolę.
BadaniaChoroby