-
Te leki można brać nie dłużej, niż miesiąc. „Wszyscy mogą się uzależnić, bez względu na wiek”
Specjaliści alarmują, że Polacy coraz częściej nadużywają leki nasenne i przeciwlękowe zawierające benzodiazepiny, takie jak alprazolam, diazepam i klonazepam. Powody? – Narastanie częstości występowania zaburzeń lękowych i bezsenności....
Leki -
Sięgasz po suplementy diety? Zwróć uwagę na trzy rzeczy
Suplementy diety to żywność – przypomina Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), a naukowcy apelują, aby z suplementów korzystać rozsądnie. – To nie są leki – podkreślają.
Suplementy dietyBezpieczeństwo żywności -
Kardioonkolog: Raka trzeba leczyć tak, by pacjent nie umarł na serce
Nowoczesna terapia hormonalna stosowana w leczeniu raka prostaty jest bardzo skuteczna onkologicznie, ale może powodować powikłania kardiologiczne. Jeśli jednak pacjent jest kontrolowany, to ryzyko znacznie się zmniejsza. Coraz częściej...
Opinie i wywiadyKatarzyna Pinkosz -
Utrata przytomności – przyczyny i pierwsza pomoc. Czym omdlenie różni się od zasłabnięcia?
Mdlejemy podczas koncertów, maratonów i ślubów. Do utraty przytomności często dochodzi w czasie upałów i w dusznych pomieszczeniach, w których przebywa mnóstwo ludzi. Zasłabnięcie lub omdlenie może być zarówno niegroźnym incydentem, jak...
ObjawyChorobyPierwsza pomocAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Praca dla platform wystawiających recepty jest szkodliwa dla pacjentów. NIL apeluje do lekarzy
Naczelna Izba Lekarska apeluje do lekarzy, by nie podejmowali pracy w miejscach, gdzie wystawia się recepty w sposób wręcz automatyczny, bez wcześniejszej konsultacji z pacjentem.
Joanna Biegaj -
Problemy z wystawianiem e-skierowań do sanatorium. Ministerstwo zdrowia reaguje na skargi
E-skierowania na leczenie uzdrowiskowe miały uprościć cały proces kierowania do sanatorium, jednak w efekcie na razie lekarze muszą borykać się z problemami technicznymi. Ministerstwo zdrowia odpowiedziało na zarzuty.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Badanie nasienia będzie finansowane przez NFZ. Zmiany wejdą w życie lada dzień
Do wykazu świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej już za kilka dni wejdzie nowe darmowe badanie. Od 1 sierpnia 2023 Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje badanie nasienia.
BadaniaProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Dwa ważne leki wycofane z aptek. Wśród nich lek przeciwdepresyjny
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu z obrotu serii dwóch leków, w tym jednego leku przeciwdepresyjnego. W obu przypadkach znaleziono zanieczyszczenia, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Leki -
Od 1 sierpnia więcej operacji robotem da Vinci refundowanych przez NFZ. Kto skorzysta?
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wprowadzeniu kolejnego, ważnego kroku w robotyzacji polskiej chirurgii. Od 1 sierpnia 2023 refundowane będą dwie nowe procedury z użyciem robota da Vinci.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Ten rak dziś najczęściej atakuje mężczyzn. Jest wyzwaniem dla mężczyzn, ale też dla systemu ochrony zdrowia
Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn w Polsce. Rośnie liczba zachorowań, coraz więcej mężczyzn z tego powodu umiera, a zdaniem ekspertów pik śmiertelności jeszcze przed nami. Są rekomendacje, jak to zmienić.
Choroby nowotworowe -
Hematoonkologia: Dla pacjentów każdy nowy lek to często „być albo nie być”, „żyć albo nie żyć”.
W ostatnim czasie bardzo poprawiło się leczenie pacjentów chorych na nowotwory krwi. Wciąż jednak widzimy białe plamy. Czekamy też na poprawę organizacji leczenia – mówi Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.
Opinie i wywiadyKatarzyna Pinkosz -
Brakuje neurologów. A prognozy są takie, że zachoruje co trzeci Polak
Nie licząc pacjentów z udarami mózgu, już teraz w Polsce jest około 5 mln chorych na choroby neurologiczne. Jednocześnie liczba neurologów jest bardzo niska. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany.
Choroby neurologiczne -
Więcej czasu na darmowe badania. Kto może skorzystać?
Minister Zdrowia zdecydował o wydłużeniu programu Profilaktyka 40 PLUS do końca czerwca 2024 roku. Do tej pory z bezpłatnych badań w ramach programu skorzystało zaledwie 2,7 mln osób z 20 mln uprawnionych Polek i Polaków.
Badania -
Problemy z receptami na leki psychotropowe. Wszystko przez błąd systemu
Od sobotniego poranka lekarze alarmowali, że nie mogą wystawić recept na leki psychotropowe i narkotyczne. Naczelna Izba Lekarska (NIL) pisała na Twitterze o paraliżu pracy.
Leki -
Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest szkodliwy? Poznaj opinię eksperta
Syrop glukozo-fruktozowy to popularny zamiennik tradycyjnego cukru, wykorzystywany w przemyśle spożywczym. W ostatnich latach jego konsumpcja znacznie wzrosła. O wpływ tej substancji na zdrowie człowieka zapytaliśmy dietetyczkę Magdę...
Bezpieczeństwo żywnościProduktyOdżywianiePaulina Cywka -
Wirusowa gorączka denga w Egipcie. Czy zagraża turystom?
Egipskie Ministerstwo Zdrowia i Ludności potwierdziło obecność komara przenoszącego gorączkę denga, w prowincji niedaleko Luksoru (ok. 80 km). Zanotowano tam przypadki zakażeń wśród ludzi. Pojedyncze przypadki zachorowań odnotowano także...
Choroby zakaźneObjawyMonika Witkowska -
COVID-19 może być uznany za chorobę zawodową, jednak prawie nikt o tym nie wie
COVID-19 może funkcjonować jako choroba zawodowa, jednak nadal niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Ta kwestia dotyczy wszystkich zawodów, konieczne jest jednak wykazanie, że do zarażenia doszło w miejscu pracy.
KoronawirusJoanna Biegaj -
Skierowanie do sanatorium nie jest już dostępne w wersji papierowej, ale są 2 wyjątki
Od 1 lipca obowiązuje skierowanie do sanatorium tylko w formie online. Choć era papierowych skierowań dobiegła już końca, to są w tej kwestii dwa wyjątki. O jakie sytuacje dokładnie chodzi?
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Leczenie paliatywne – na czym polega i czy konieczne jest skierowanie?
Leczenie paliatywne to szczególny rodzaj leczenia, które nie zapewnia poprawy stanu zdrowia. Opieka paliatywna nie jest ukierunkowana na wyleczenie pacjenta. Stosowana jest np. w zaawansowanej chorobie nowotworowej. Dzięki leczeniu...
Choroby nowotworoweLekiAlicja Kowalczyk -
Robisz to w łóżku? To niebezpieczne. Zobacz, czym grozi bed rotting
Termin „bed rotting” pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „gnicie w łóżku”. To nazwa trendu, który zyskuje coraz większą popularność w mediach społecznościowych. Sprawdź, dlaczego eksperci przestrzegają jednak...
Rozwój osobistyPsychologiaChorobyPaulina Cywka -
Prof. Krzakowski: Leczenie okołooperacyjne zwiększa szansę na wyleczenie raka płuca. Coraz więcej leków
Zastosowanie leków anty-EGFR lub immunoterapii po leczeniu radykalnym niedrobnokomórkowego raka płuca mogą zwiększyć odsetek osób wyleczonych lub długo żyjących po zastosowaniu miejscowego postępowania. Można mówić o sukcesie związanym z...
Opinie i wywiadyChoroby nowotworoweKatarzyna Pinkosz