„Obcinanie paznokci to jedna z ważnych czynności pielęgnacyjnych. Chociaż nie jest bardzo skomplikowana, to może sprawiać problemy. Dobrze obcięte, zadbane paznokcie są mniej podatne na infekcje”– napisała w mediach społecznościowych dermatolożka Katarzyna Pyrkosz (znana jako @katarzynapyrkoszdermatolog). Lekarka wyjaśniła, w jaki sposób należy obcinać paznokcie u stóp.
Czym najlepiej obcinać paznokcie?
Specjalistka radzi, aby paznokcie u nóg u dorosłych i starszych dzieci obcinać po kąpieli lub prysznicu. U małych dzieci paznokcie są bardzo miękkie i obcinanie ich po namoczeniu może być kłopotliwe. Dermatolożka przypomniała, że w poradniku Amerykańskiej Akademii Dermatologii można znaleźć informację, że paznokcie i rąk najlepiej obcinać nożyczkami lub obcinaczem, a paznokcie u stóp – obcinaczem. „Najważniejsze jest to, żebyśmy wybrali takie narzędzie, którego używa nam się na tyle wygodnie, że jesteśmy w stanie poprawnie i bezpiecznie obciąć paznokcie” – napisała Pyrkosz.
Jak prawidłowo obcinać paznokcie?
Dermatolożka zaznaczyła, że odpowiednia technika ma znaczenie szczególnie w przypadku obcinania paznokci u stóp. Powinno się je obcinać „na prosto”, wzdłuż naturalnego brzegu paznokci. Błędem jest obcinanie ich zbyt krótko, na okrągło i w szpic. To może prowadzić m.in. do bolesnego wrastania paznokci.
Czy można wycinać skórki? Dermatolożka odpowiada
Ta wiadomość nie ucieszy fanek perfekcyjnego manicure z idealnie wyciętymi skórkami. Dermatolożka napisała wprost: „Nie wycinaj skórek! Ich zadaniem jest ochrona macierzy paznokci. Wycinanie skórek może zwiększać ryzyko infekcji i powodować uszkodzenia macierzy, które będą prowadziły do powstawania zniekształceń płytek”– podkreśliła Katarzyna Pyrkosz.
Specjalistka dodała, że jeśli ktoś ma problem z prawidłowym dbaniem o paznokcie u stóp, albo już ma kłopot z wrastającymi paznokciami, warto skorzystać z fachowej pomocy podologa.
instagramCzytaj też:
5 objawów niedoboru żelaza. To nie tylko ciągłe zmęczenie i problemy z koncentracjąCzytaj też:
Czy malowanie paznokci może mieć związek z zachorowaniem na cukrzycę? Dowiedz się, co odkryli naukowcy