Kiedy Twoje włosy stają się cienkie, związanie ich w kucyk jest praktycznie niemożliwe. Kruszą się, łamią, a Ty się denerwujesz i zastanawiasz, co z tym zrobić. To znak, że kosmyki potrzebują wzmocnienia. Dlaczego właściwie tak się dzieje? Jak zapobiegać wypadaniu kosmyków i jak wzmocnić już te osłabione? Podpowiadamy!
Osłabione włosy, czyli jakie?
Osłabione włosy często są cienkie, kruche i mało elastyczne. Ich końce się rozdwajają, puszą. Są matowe, szorstkie w dotyku. Osłabione włosy wypadają. Przy każdym czesaniu na szczotce zostaje całą garść kosmyków. Kiedy je myjesz, zatykasz odpływ w wannie. Cebulki włosów również są osłabione. Często wypadają razem z włosami. Kosmyki rosną zdecydowanie wolnej. Stają się cienkie i pozbawione blasku.
Dlaczego włosy wypadają?
Wypadanie włosów może mieć naprawdę wiele przyczyn. Tak naprawdę wszystko zależy od predyspozycji Twojego organizmu i tego, co masz zapisane w genach. Wypadanie włosów jest normalną sprawą. Wzrost włosów dzieli się na trzy fazy. W pierwszej (anagen) komórki macierzy intensywnie się dzielą, by produkować nowy włos. W drugiej fazie (katagen) macierz włosa zanika i zostaje on wypchnięty w kierunku powierzchni skóry. W trzeciej fazie (telegon) kosmyk rogowacieje, cebulka staje się coraz cieńsza i w konsekwencji włos wypada. Codziennie możesz więc gubić nawet 100 kosmyków i to w ogóle nie musi Cię martwić.
Włosy najczęściej wypadają, kiedy w Twojej diecie brakuje produktów bogatych w witaminy A, E, C i tych z grupy B. Również, gdy brać Ci żelaza, kwasu foliowego czy siarki, możesz spodziewać się nadmiernego wypadania kosmyków. Do innych czynników wpływających na wypadanie kosmyków można zaliczyć: zbyt energiczne czesanie włosów, związywanie ich cały czas w tym samym miejscu, częste zabiegi chemiczne (np. rozjaśnianie i koloryzacja), niektóre leki, a nawet nieodpowiednia pielęgnacja.
Nieodpowiednia pielęgnacja włosów
Źle dobrane kosmetyki czy nieodpowiednie nawilżanie włosów to także przyczyny osłabienia kosmyków. Pierwsza podstawowa zasada to dobieranie szamponów zgodnie z potrzebami skóry głowy. To właśnie od niej zależy kondycja Twoich włosów. Zatkane mieszki włosowe oraz zaburzona praca gruczołów łojowych prowadzą do osłabienia i wypadania włosów. Wniosek? Zadbaj o prawidłowe oczyszczanie skalpu. Włosom w zupełności wystarczy, gdy umyjesz je pianą, która powstanie w czasie masażu skóry głowy.
Jeżeli masz suche i zniszczone włosy ich odżywianiem powinna zająć się odżywka do włosów, a 1-2 razy w tygodniu intensywnie regenerująca maska. Do oczyszczania wybierz lekki szampon bez SLS, który zregeneruje skórę głowy. Gdy masz przetłuszczające się włosy, ale suchy skalp, nie używaj ziołowych szamponów ograniczających wydzielanie sebum. Dla Ciebie idealny będzie szampon nawilżający na bazie ekstraktów owocowych lub olejków roślinnych. Kiedy dobrze nawilżysz włosy, skóra głowy przestanie się bronić przed wysuszeniem nadmiernym przetłuszczaniem i przekonasz się, że wszystko wróci do normy.
Okresowe wypadanie włosów
Jesienią i zimą, kiedy kosmyki narażone są na nagłe zmiany temperatur, mróz i wiatr na zewnątrz oraz ogrzewanie i suche powietrze w pomieszczeniach, możesz zaobserwować nadmierne wypadanie włosów. W tym okresie również Twoja dieta uboższa jest w świeże warzywa i owoce, będące źródłem witamin niezbędnych dla dobrej kondycji włosów. Osłabiona odporność oraz towarzyszące nieprzyjemnej pogodzie przeziębienia również są częstym powodem wypadanie kosmyków.
Stres a nadmierne wypadanie włosów
Stres także niekorzystnie działa na kondycję Twoich włosów. Może doprowadzić nawet do tzw. łysienia psychogennego. Długotrwałe problemy w pracy, negatywne doświadczenia w życiu prywatnym mogą doprowadzić do wydzielania przez organizm takich substancji, jak: nadnerczowe glikokortykosteroidy, katecholaminy czy kortykotropina i kortykoliberyna. Wszystkie będą osłabiać kondycję włosów. Mogą więc skutkować przedwczesnym przejściem włosów w fazę spoczynku, doprowadzić do zapalenia mieszka włosowego czy ogólnego osłabienia struktur włosów.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja włosów. Wiesz już, że powinnaś zmienić szampon. Wybierz taki o delikatnym składzie. Bez drażniących skórę głowy detergentów. Nawilżaj, odżywiaj i stosuj maseczki regeneracyjne, wzmacniające. Staraj się nie suszyć włosów suszarką. W miarę możliwości pozwól im wysychać naturalnie. Jeśli to niemożliwe, używaj chłodnego nawiewu. Prostownice i lokówkę także odstaw na bok. Nie kładź się spać z mokrymi włosami. Poczekaj aż wyschną i spleć je w luźny warkocz. Zmieniaj poszewkę swojej poduszki raz w tygodniu. Najlepiej, kiedy zamienisz ją na satynową lub jedwabną. Po niej włosy podczas snu będą się ślizgać i nie będzie dochodziło do mechanicznych uszkodzeń.
Jak wzmocnić osłabione włosy?
Po pierwsze zmień swoje nawyki pielęgnacyjne. Staraj się wdrożyć wszystkie wskazówki, które zaprezentowaliśmy wyżej. Po drugiej zmień dietę. Od niej naprawdę dużo zależy. Jedz produkty bogate w witaminy A, E i te z grupy B oraz żelazo, kwas foliowy i siarkę. Włosy kochają skrzyp polny oraz zawarty w nim krzem. To pierwiastek, który nie występuje naturalnie w pokarmie, który przyjmujesz na co dzień. Powinnaś więc rozważyć suplementację nutrikosmetykiem. Wypróbuj np. Hairvity marki Halier. To kombinacja witamin i aminokwasów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów. Znajdziesz pośród nich skrzyp polny, biotynę, siarkę, witaminę A, witaminy z grupy B oraz kwas pantotenowy i pięć aminokwasów (L-cysteina, L-lizyna, L-leucyna, L-walina i L-metionina). Regularne stosowanie nutrikosmetyku poprawi stan skóry głowy, zapobiegając wypadaniu włosów. Kosmyki staną się bardziej elastyczne, gładkie i mocne.
Problem wypadających włosów wcale nie musi Cię dotyczyć. Chociaż utrzymanie włosów w dobrej kondycji to nie lada wyzwanie, warto wspomóc swoje osłabione włosy suplementem diety i odpowiednią pielęgnacją, by móc czarować długimi, gęstymi i lśniącymi włosami.