Skóra jest największym organem ciała. Zawiera miliony porów, nawet jeśli większość z nich nie jest widoczna dla ludzkiego oka. Wszystkie te pory są otwarte i umożliwiają skórze „oddychanie”. Każdy por zawiera mieszek włosowy, a także gruczoły łojowe (olejowe), które wytwarzają olej zwany sebum.
Czytaj też:
Spirytus salicylowy na trądzik – właściwości i działanie
Kiedy sebum zbiera się w porach i łączy się z brudem lub pozostałościami po makijażu – albo makijażem samym w sobie, pory mogą się zablokować. To rozciąga je, przez co wyglądają na większe, niż faktycznie są. Jeśli pory pozostaną zatkane, mogą z czasem zamienić się w pryszcze.
Aktywność gruczołów łojowych zależy od genów. Od tego zależy też wielkość porów. Posiadanie dużych porów nie stanowi problemu zdrowotnego. Jak wyjaśniono w badaniu z 2015 r. wielkość porów jest kwestią czysto estetyczną. Nie da się ich radykalnie zmniejszyć ani pozbyć zupełnie, ale można wyeliminować kilka nawyków, które przyczyniają się do ich zatykania, które już może prowadzić do komplikacji zdrowotnych, zakażeń i innych szkodliwych rzeczy. Dotyczą one prozaicznych codziennych czynności, z którymi trzeba zerwać. Nie tylko dla zdrowia skóry...
Czytaj też:
Czy cukier i nabiał faktycznie powodują trądzik?
7 nawyków, przez które zatykają się pory w twojej skórze
1. Palenie papierosów
Jeśli mnóstwo dowodów na zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem nie przekonało cię jeszcze do wyrzucenia papierosów ze swojego planu dnia, być może zwykła dbałość o wygląd będzie motywacją, której nie mogłeś do tej pory znaleźć. Według badań przeprowadzonych w 2017 r. w International Journal of Research in Dermatology mężczyźni, którzy palili, byli dwukrotnie bardziej narażeni na trądzik niż ci, którzy tego nie robili. Lekarze od dawna wiedzą również, że palenie powoduje poważne uszkodzenie skóry poprzez osłabienie jej elastyczności oraz szereg innych negatywnych skutków.
2. Spanie w brudnej pościeli
Ludowa mądrość nakazuje cotygodniowe pranie pościeli, ale jeśli masz zatkane pory, możesz potrzebować robić to częściej. Poszewki na poduszki czy prześcieradła mogą łatwo gromadzić nagromadzony olej, brud i martwy naskórek. Te czynniki w nocy przenoszą się na skórę, zatykając pory i powodując przebarwienia. Warto zadbać o to, aby pościel była czysta i nie przyczyniała się do zapychania porów. Pranie i zmiany pościeli mogą mieć znaczenie. Zastanów się nad wymianą poszewki na poduszki co najmniej raz na trzy dni.
3. Dotykanie twarzy w ciągu dnia
Regularne dotykanie twarzy może powodować trądzik poprzez rozprzestrzenianie się bakterii P. acnes. Przeciętnie dotykamy niezliczonej liczby przedmiotów i materiałów, na których bytują zarazki: gotówka, krany, powierzchnie w transporcie publicznym, poręcze, klamki... lista jest długa. Dotykając twarzy w ciągu całego dnia przenosisz z rąk wiele bakterii, wirusów, olejów, alergenów i zanieczyszczeń, które mogą zatkać pory. Najlepszym sposobem na walkę z tym złym nawykiem jest regularne odkażanie rąk i proszenie znajomych o zwykłe zwrócenie uwagi, kiedy dotykasz twarzy, abyś mógł przestać. To nawyk jak każdy inny!
4. Opalanie się
Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem bez blokowania porów, niektóre filtry przeciwsłoneczne wydają się być korzystne dla wszystkich. Filtry przeciwsłoneczne, które potencjalnie najlepiej chronią przed niebezpiecznymi promieniami UV, są często również najmniej komedogenne (blokujące pory). Pochłanianie promieni w jakikolwiek sposób może być szkodliwe dla twoich porów. Opalanie na słońcu i wynikające z niego uszkodzenia słoneczne mogą pogorszyć stan porów, ponieważ słońce może uszkodzić otaczające tkanki skóry, powodując, że pory wydają się większe. Dodaj do tego fakt, że wiele filtrów przeciwsłonecznych jest komedogennych. Podejmij kroki, aby zmniejszyć ekspozycję na słońce i upewnij się, że wybierasz odpowiedni filtr przeciwsłoneczny. Sprawdź jego składniki. Najlepsze filtry przeciwsłoneczne są lekkie i zawierają cynk i dwutlenek tytanu jako składniki aktywne.
5. Rozmawianie przez telefon
Jeśli regularnie przykładasz ekran telefonu do twarzy, możesz zauważyć zmiany skórne na policzkach wzdłuż boków twarzy. Telefony są wyjątkowo brudne, zbierają makijaż, brud, olej i bakterie z dowolnej powierzchni, z którą mają kontakt. Pomyśl o stołach i krzesłach, na których je kładziesz oraz zarazkach, które przyklejają się do nich w torebkach i kieszeniach. W badaniu studentów medycyny w Arabii Saudyjskiej naukowcy odkryli, że 96 procent z 105 testowanych telefonów komórkowych było skażonych jakimś rodzajem bakterii. Aby uniknąć zatykania porów za każdym razem, gdy rozmawiasz przez telefon, przełącz się na zestaw głośnomówiący lub wyczyść ekran przed każdym użyciem lub przynajmniej raz dziennie.
6. Noszenie makijażu podczas treningu
Pocenie się to naturalna metoda chłodzenia skóry przez ciało, a noszenie makijażu może zatrzymać pot i bakterie, blokując pory. Może to powodować przekrwienie skóry, co może powodować zaskórniki , podrażnienia skóry i zwiększone wypryski. Z biegiem czasu, jeśli wielokrotnie nosisz ciężki makijaż na siłowni, możesz zauważyć, że rozwija się u ciebie trądzik i nierówny koloryt skóry na twarzy. Bez względu na to, jak cudownie chcesz wyglądać na zajęciach fitness, nie warto przyczyniać się wówczas do zapychania porów. Nie masz czasu na demakijaż między pracą a siłownią? Noś przy sobie specjalne nawilżane chusteczki do usuwania makijażu.
7. Wyciskanie
Może to być błędne koło. Pogarszasz swój stan, starając się usunąć zaskórniki ponieważ to powoduje jeszcze więcej problemów. Przyczyniasz się wówczas do stanu zapalnego i podrażnienia skóry, co w dłuższej perspektywie ma duży wpływ na wielkość porów. Ponadto ściskanie i rozciąganie skóry sprawia, że przenoszenie zanieczyszczeń z rąk jest bardzo prawdopodobne, co też może zatykać pory. Chociaż łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ważne jest znalezienie sposobu, aby oprzeć się pokusie tego szkodliwego mechanicznego oczyszczania skóry, a zamiast tego zastosować środki do leczenia punktowego, aby pozbyć się wszelkich wad.