Alergia
Czerwone, przekrwione i łzawiące oczy są częstym objawem alergii. Każdorazowe dotknięcie i pocieranie jeszcze bardziej pogarsza ich stan. Jak pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości? Najlepiej usunąć alergen ze swojego otoczenia. Jeśli to niemożliwe, musisz wybrać się do lekarza, który przepisze leki łagodzące podrażnienie oczu i inne objawy alergii.
Zapalenie spojówek
Może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, a także alergiczne w przypadku silnej reakcji na alergen. Oczy (lub tylko jedno z nich) są jaskrawoczerwone, opuchnięte, swędzące i łzawiące. Początkowo może pomóc chłodny kompres, jeśli jednak objawy nie ustępują po kilku dniach, konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiednich leków. Szczególnie, jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego.
Za dużo alkoholu
Po zakrapianej imprezie stan twoich oczu będzie pozostawiał wiele do życzenia. Będą przekrwiona i opuchnięte. Wszystko dlatego, że alkohol rozszerza naczynia krwionośne. Także te drobne, znajdujące się na powierzchni oka. Im więcej pijesz, tym bardziej będą widoczne. Mogą także popękać, co spowoduje, że białko oka stanie się zupełnie czerwone.
Za mało snu
Brak snu zmniejsza przepływ tlenu do naczyń krwionośnych, co powoduje ich rozszerzenie. To pierwsza przyczyna przekrwionych oczu po nieprzespanej nocy. Drugą jest po prostu zmęczenie – im dłużej mamy otwarte oczy (np. oglądając filmy lub czytając, zamiast spać), tym większe prawdopodobieństwo, że naczynia krwionośnie się rozszerzą. Rada? Więcej snu.
Czytaj też:
Lubisz czerwone wino? Ta wiadomość ci się spodoba
Jęczmień
Niewielka krostka, znajdująca się na brzegu powieki dolnej lub górnej, bolesna i swędząca nazywana jest jęczmieniem. Może powodować zaczerwienienie oczu. Pojawia się niespodziewanie i najczęściej jest spowodowana bakteriami. Jęczmień najczęściej sam pęka i wysycha – lepiej nie rozdrapywać krostki i nie wyciskać ropy, ponieważ infekcja bakteryjna może rozprzestrzenić się na całe oko.
Soczewki kontaktowe
Mogą podrażniać oczy i powodować ich zaczerwienienie, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Należy wyjmować je przed snem, a przede wszystkim – zawsze dotykać czystymi palcami.
Krwotok podspojówkowy
Krwotok podspojówkowy występuje, gdy naczynie krwionośne tuż pod powierzchnią oka pęka, a krew zostaje uwięziona i tworzy jaskrawoczerwoną plamkę. Niestety, trzeba czekać aż krew się wchłonie. Drobny krwotok może być spowodowany wysiłkiem fizycznym, a nawet kichnięciem.
Czytaj też:
Jak obniżyć ciśnienie krwi? 5 prostych sposobów
Jaskra
Na jaskrę składa się kilka różnych schorzeń, które powodują uszkodzenie nerwu wzrokowego. Jednym z pierwszych, niepokojących objawów jest zaczerwienie oka. Do kolejnych zalicza się niewyraźne widzenie, błyski i ból oczu. Jaskra może potencjalnie powodować ślepotę, dlatego ważne jest, aby wybrać się do lekarza, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.
Każde zaczerwienienie oczu, które nie mija po kilku dniach, trzeba skonsultować z lekarzem.
Komentarze