„Zasadniczo stworzyliśmy syntetyczny nefron – strukturę, która filtruje krew w celu rozproszenia składników odżywczych w organizmie i usuwania odpadów” – powiedziała Christa Hestekin, profesor inżynierii chemicznej i główny badacz. „System może działać jako samodzielne urządzenie lub w połączeniu z dializą otrzewnową w celu kontrolowania chemii roztworów stosowanych w leczeniu. Niewielkie modyfikacje urządzenia mogą umożliwić jego funkcjonowanie jako poręcznej i potencjalnie wszczepialnej sztucznej nerki”.
Jak pracuje nefron?
System symuluje pracę transportu jonów przez nefron. Jako jednostka strukturalna i funkcjonalna nerki, nefron reguluje chemię krwi poprzez filtrację krwi, która dostarcza jony i cząsteczki organiczne do organizmu przed wytworzeniem moczu do wydalenia.
Zespół Hestekin z powodzeniem przetestował technologię z kilkoma jonami istotnymi fizjologicznie, naśladując specyficzną kontrolę transportu jonów przez nerki. Eksperci twierdzą, że w połączeniu z systemami ultrafiltracji, nanofiltracji lub odwróconej osmozy technologia naukowców może zostać zintegrowana ze sztuczną nerką.
Czytaj też:
Ból nerek po alkoholu. Jak leczyć i dlaczego alkohol szkodzi na nerki?