Nasza skóra musi podołać wielu wyzwaniom. Zmienia się wraz z wiekiem oraz dość szybko widoczne są na niej oznaki starzenia. Rozstępy to jeden z częstych defektów kosmetycznych, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawieniu się rozstępów można zapobiegać, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ich temat.
Czym są rozstępy?
Rozstępy to rodzaj blizn, które powstają na skutek rozerwania odpowiadających za elastyczność skóry włókien kolagenu oraz elastyny. Ten defekt kosmetyczny pojawia się przede wszystkim na brzuchu, udach, pośladkach oraz ramionach i piersiach. Rozstępy stanowią jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej. Nie ma się czemu dziwić, bo wpływają na samoocenę i powodują kompleksy.
Zmiany te mogą pojawić się na każdym etapie życia i mieć rozmaite podłoże. Nieco częściej pojawiają się u kobiet, co jest związane m.in. ze zmianami hormonalnymi w okresie ciąży i menopauzy. To jedne z najczęściej występujących, niegroźnych dla zdrowia zmian w obrębie struktury skóry, jednak nagłe pojawienie się rozstępów, które nie mają związku z wahaniami masy ciała, może świadczyć np. o poważnych niedoborach żywieniowych.
Jak powstają rozstępy?
Nasza skóra jest rozciągliwa, jednak istnieją pewne granice, których nie może przekroczyć. Nadmierne, szybkie rozciąganie skóry, które związane jest m.in. z przybieraniem na wadze, budowaniem masy mięśniowej oraz ciążą, może skutkować rozstępami. Rozciąganie skóry sprawia, że stanowiące jej „rusztowanie” i odpowiadające za elastyczność oraz prawidłowe napięcie włókna kolagenu i elastyny pękają. W ten sposób powstają rozstępy, które początkowo są mało widoczne. Postępujące zmiany w wyglądzie sylwetki zwiększają widoczność rozstępów i sprawiają, że uszkodzenia włókien kolagenu oraz elastyny stają się coraz większe.
Wyróżniamy dwie fazy powstawania rozstępów. Pierwsza z nich obejmuje proces zapalny, który inicjowany jest zmianami w naturalnej strukturze skóry. Możemy wówczas zauważyć sieć czerwonych linii na skórze. W większości przypadków faza zapalna wiąże się z odczuwaniem swędzenia, pieczenia i nadmiernego napięcia w miejscach rozerwania włókien kolagenu i elastyny. Druga faza powstawania rozstępów związana jest ze stopniowym zanikaniem stanu zapalnego. Proces ten jest tożsamy z procesem powstawania blizn na powierzchni skóry. Na tym etapie rozstępy stają się coraz bledsze, niemal białe.
Dlaczego pojawiają się rozstępy?
Główną przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierne rozciąganie skóry np. w wyniku przybierania na wadze. Mogą się one pojawić już na początkowym etapie ciąży, jednak ten defekt kosmetyczny równie często związany jest z nadwagą, otyłością i zmianami hormonalnymi, które dotyczą nie tylko kobiet ciężarnych, ale także młodzieży w okresie dojrzewania i kobiet wkraczających w wiek okołomenopauzalny. Co więcej, przyczyną pojawienia się rozstępów może być uprawianie sportów sylwetkowych i siłowych oraz innej aktywności, która stymuluje wzrost masy mięśniowej. Duży wpływ na powstawanie rozstępów mają także nasze geny, stosowana dieta i ogólna kondycja organizmu.
Jak zapobiegać rozstępom?
Można uniknąć powstawania rozstępów oraz zmniejszyć ich widoczność, jednak trzeba zacząć odpowiednio wcześnie stosować właściwą profilaktykę. Podstawą jest bogata w substancje odżywiające skórę dieta. Powinna ona uwzględniać źródła witamin oraz minerałów, jak również właściwą ilość płynów. Odwodnienie i niedożywienie zwiększają ryzyko powstawania rozstępów oraz utrudniają ich redukcję. Bardzo ważne jest także dbanie o utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. W tym celu warto stosować kosmetyki dla kobiet ciężarnych oraz kosmetyki pielęgnujące skórę, które poprawiają jej elastyczność. Bardzo ważne jest systematyczne działanie, które powinno uwzględniać nie tylko stosowanie kosmetyków poprawiających elastyczność i zapewniających skórze odpowiednią ilość substancji odżywczych, ale także masaże i aktywność fizyczną.
Jak pozbyć się rozstępów?
Rozstępy są defektem kosmetycznym, którego nie możemy całkowicie się pozbyć. Możemy zapobiegać pojawieniu się rozstępów, jak również redukować ich widoczność, korzystając z domowych metod oraz zabiegów kosmetycznych i zabiegów medycyny estetycznej. Redukcja rozstępów uwzględnia zarówno codzienne zabiegi kosmetyczne, czyli odżywianie, nawilżanie i masaże skóry, jak i stosowanie bogatej w składniki odżywcze diety. W redukcji widoczności rozstępów pomagają także naturalne peelingi np. z kawy. Zabiegi na rozstępy powinny być uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry. Dzięki wizytom w gabinecie kosmetycznym lub w gabinecie medycyny estetycznej możemy usprawnić proces regeneracji skóry oraz znacząco zniwelować widoczność rozstępów. Do najbardziej efektywnych zabiegów na rozstępy zaliczamy m.in.:
- laseroterapię,
- mikrodermabrazję,
- specjalistyczne zabiegi peelingujące,
- zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
Czytaj też:
Na co pomagają maść i krem z alantoiną? Właściwości i zastosowanie