Zespół Aspergera jest zaburzeniem rozwojowym, należącym do spektrum autyzmu, potocznie nazywany jest łagodną odmianą autyzmu. Chociaż jest diagnozowany u niewielu dzieci, to uważa się, że niezdiagnozowanych przypadków jest o wiele więcej. Zespół Aspergera i autyzm posiadają wspólne cechy, takie jak problemy społeczne i wycofanie. Zespół Aspergera pozwala jednak samodzielnie funkcjonować.
Zespół Aspergera – objawy
Objawy zespołu Aspergera diagnozowane są zazwyczaj między 3. a 8. rokiem życia. Zespół Aspergera charakteryzuje się wieloma zaburzeniami, o różnym nasileniu. Do najbardziej charakterystycznych można zaliczyć:
- upośledzenie interakcji społecznych,
- brak empatii,
- brak chęci współpracy,
- kłopoty z porozumieniem się,
- ograniczoną mimikę twarzy,
- brak kontaktu wzrokowego,
- zaburzenia mowy,
- pedantyczny język,
- zachowania są rutynowe,
- wysoką lub zbyt niską wrażliwość na dźwięk, światło, temperaturę,
- wąskie, specjalistyczne zainteresowanie jedną dziedziną,
-
małą sprawność ruchową.
Trudności z postawieniem diagnozy
Zdarza się, że zespół Aspergera pozostaje u niektórych osób niezdiagnozowany, bo jest niezauważalny. Dzieci z zespołem Aspergera obdarzone są często wyjątkowymi zdolnościami w jakiejś dziedzinie, które sprawiają, że zaburzenia osobowości są traktowane jako indywidualizm. Zespół Aspergera najbardziej uwidacznia się w okresie dojrzewania. Później, w miarę kształtowania się osobowości, symptomy mogą zmieniać swoją postać, często nawet zanikać całkowicie.
Nowe świadczenia dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera
Ministerstwo Zdrowia wdraża reformę systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w oparciu o nowy model udzielania świadczeń. Świadczenia mają być wyższej jakości i bardziej dostępne. Ma zostać wdrożony program terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób z autyzmem dziecięcym. Dzieci i młodzież będą mogły korzystać z ośrodków położnych blisko miejsca zamieszkania.
Czytaj też:
Połowa matek tych dzieci cierpi na zaburzenia depresyjne