-
Spaliny szkodliwie wpływają na mózg. Osłabiają pamięć i zdolność myślenia
Zanieczyszczenie powietrza może wywierać negatywny wpływ na pracę mózgu – donoszą naukowcy na łamach „Environmental Health".
ChorobyAlicja Kowalczyk
-
Do urologa bez skierowania? Ma to zwiększyć wykrywalność raka prostaty
Mężczyźni z określonej grupy wiekowej będą mogli wybrać się do urologa bez skierowania – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
ChorobyAlicja Kowalczyk
-
W jaki sposób pracuje serce? Nowe badania przynoszą zaskakującą odpowiedź
Badania amerykańskich naukowców wskazują, że proces kurczenia mięśnia sercowego przebiega inaczej niż sądzono. Przełomowe badania mogą pomóc opracować nowe metody leczenia chorób serca.
ChorobyAlicja Kowalczyk
-
Nowe normy ołowiu w żywności dla niemowląt. FDA apeluje o zmiany w prawie
Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opracowała nowe normy ołowiu w produktach spożywczych przeznaczonych dla niemowląt i dzieci poniżej 2. roku życia.
Ciąża i dzieckoAlicja Kowalczyk
-
WHO bada, czy istnieje związek pomiędzy zgonami dzieci a syropami na kaszel
Światowa Organizacja Zdrowia WHO sprawdza, czy istnieje związek pomiędzy śmiercią 300 dzieci w trzech krajach a zanieczyszczonymi syropami na kaszel.
ChorobyAlicja Kowalczyk
-
Jakie ćwiczenia są najzdrowsze? Lekarka daje odpowiedź
Ruch to zdrowie, ale jakie ćwiczenia wykonywać najlepiej i jaka dyscyplina sportu jest najlepsza? Na to pytanie odpowiedziała lekarka Katarzyna Woźniak.
Aktywność fizyczna -
Czy lampy UV do hybryd powodują raka skóry? Stanowisko ekspertów Akademii Czerniaka
– O tym, że promieniowanie UV istotnie sprzyja rozwojowi nowotworów skóry, wiemy od dawna. Głośne ostatnio w popularnych mediach badanie uzupełnia naszą wiedzę, ale nie ma charakteru przełomowego – przyznaje dr hab. med. Wojciech M....
Uroda -
Przełom w leczeniu łysienia – naukowcy dokonali rewolucyjnego odkrycia
Nadmierne wypadanie włosów to poważny problem mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Brak włosów przekłada się na samoocenę, stając się przyczyną kompleksów, dlatego naukowcy od wielu lat poszukują skutecznych metod leczenia. Jedną z nich...
Uroda -
Cierpisz na sezonową depresję? Może pomóc terapia światłem
Sezonowa depresja (SAD) związana jest z brakiem naturalnego światła w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Jej objawy przypominają klasyczną depresję, jednak występują tylko przez kilka miesięcy i mają mniejsze nasilenie....
Psychologia -
Lecznicze właściwości soku z ziemniaka. Potwierdzili je naukowcy
Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu nowotwory - i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą stosować rygorystyczne diety - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w...
Profilaktyka i leczenie -
Kwas hialuronowy odżywia raka trzustki? Pojawiły się niepokojące badania
Na łamach magazynu „eLife” ukazał się artykuł opisujący powiązanie kwasu hialuronowego z rozwojem guza trzustki. Ten niezwykle popularny wypełniacz stosują kobiety (a także coraz częściej mężczyźni) w celach upiększających. Czy w świetle...
Strefa PacjentaAlicja Kowalczyk
-
Czy lampy do paznokci powodują raka? Nowe badania niepokoją
Czy lampy UV do utwardzania lakieru do paznokci mogą być szkodliwe? Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego mogą niepokoić. Zdaniem badaczy lampy UV do paznokci, podobnie jak łóżka w solarium, mogą...
Uroda -
Bezsenność, chrapanie i niska jakość snu. Wszystko to prowadzi do jednej choroby
Jedno z badań wykazało, że odczuwana w ciągu dnia senność, a także niska jakość snu, bezsenność i chrapanie zwiększają ryzyko rozwoju jaskry. Jaskra to poważna choroba oczu, która prowadzi do utraty wzroku.
Choroby -
Szczepionka na koronawirusa zwiększa ryzyko udaru mózgu? Pfizer wydał oświadczenie
Biwalentna szczepionka przypominająca na koronawirusa może przyczyniać się do powstawania udaru mózgu? Nowe dane wzbudziły zaniepokojenie, a Pfizer wydał oświadczenie.
Strefa PacjentaAlicja Kowalczyk
-
Małżeństwo na całe życie zmniejsza ryzyko demencji? Zaskakujące wyniki badań
Bycie w związku małżeńskim może mieć wpływ na czynniki ryzyka demencji – mówi Vegard Skirbekk z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Naukowcy przeprowadzili duże badanie, które sugeruje, że osoby samotne i rozwiedzione są bardziej...
Choroby -
Medyczna zagadka sprzed lat rozwiązana. Dlaczego dzieci umierały od witaminy D?
Zagadka masowych zgonów dzieci sprzed 80 lat została rozwiązana. Ale naukowcy, którzy ją rozwikłali dokonali jednocześnie o wiele ważniejszego odkrycia, a chodzi o geny o nietypowych kształtach.
Zdrowie dziecka -
Krzyżacy pod lupą genetyków. Co powiedzą nam kości z pól pod Grunwaldem?
Jak wyglądali, jak zginęli i skąd pochodzili rycerze, którzy polegli na polach Grunwaldu? Na te pytania chce odpowiedzieć zespół naukowców ze Szczecina. Najbardziej żmudny etap mają już za sobą: opisali i posegregowali pół tony kości.
Katarzyna Świerczyńska
-
Żałoba po psie to wymysł? Wypowiedzieli się naukowcy
Żal po śmierci psa, kota czy innego zwierzęcia jest prawdziwy, zwykle głęboki i niestety, często niedoceniany przez społeczeństwo. A to może być żałoba taka jak po utracie bliskiego człowieka. Niekiedy wskazana jest nawet pomoc...
Związki i relacje -
COVID-19 czy szczepienie? Naukowcy sprawdzili, co jest gorsze dla serca
Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po COVID-19 jest od siedmiu do dziesięciu razy wyższe niż po szczepieniu szczepionką mRNA – powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Są nowe badania na ten temat.
Fakty o koronawirusie -
Chcesz mieć sprawniejszy mózg? Naukowcy radzą: wyłącz GPS!
Zawody na orientację mogą być pomocne w zapobieganiu demencji i trenowaniu funkcji poznawczych mózgu – dowiedli naukowcy z McMaster University w Kanadzie.
ChorobyStyl życia -
Relacje z ludźmi zmniejszają ryzyko depresji? Jest jeden warunek
Serdeczne codzienne kontakty w pracy i w rodzinie o 27 proc. redukują niebezpieczeństwo wpadnięcia w depresję – ustalili naukowcy na podstawie dokumentacji medycznej osób zatrudnionych.
Związki i relacjeZaburzenia psychiczne