-
E-legitymacja dla osoby z niepełnosprawnością. Zmiany wejdą w życie może jeszcze w tym roku
Coraz więcej osób korzysta z aplikacji mObywatel. Już niedługo ma pojawić się w niej nowa funkcja, polegająca na dostępie do legitymacji w wersji online dla osób z niepełnosprawnością.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Prof. Gil, nowy prezes PTK: Skończmy z dostosowywaniem europejskich zaleceń do polskich warunków
– Jestem kardiologiem interwencyjnym, ale też realistą. Choć kocham swoją pracę, to nawet, gdybym pracował 24 godziny na dobę, nie wyleczę wszystkich pacjentów. Wielu ciężkich stanów można by uniknąć, gdyby wcześniej mądrze zainwestować...
Opinie i wywiadyChoroby sercowo-naczynioweKatarzyna Pinkosz -
Ważny lek nie może być sprzedawany w Polsce. Powód? Błąd człowieka
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał zakaz wprowadzania do obrotu na terenie całego kraju serii leku stosowanego u chorych na nowotwory. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Leki -
Soja w boczku z Sokołowa. Jest ostrzeżenie dla alergików
Główny Inspektor Sanitarny wydał nowe ostrzeżenie: w partii surowego boczku wykryto białko soi. To ważna informacja przede wszystkim dla alergików.
Bezpieczeństwo żywnościProdukty -
Prof. Sykut-Cegielska z nagrodą Osobowość w Innowacji. „Komu mamy pomagać, jak nie osobom najbardziej poszkodowanym, z chorobami rzadkimi?”
– Osoby z chorobami rzadkimi mają w życiu wyjątkowo trudno; w każdym kraju, nie tylko w Polsce. Medycyna idzie do przodu, pojawiają się nowe terapie. Jeśli dla osoby z chorobą rzadką jest terapia, to powinniśmy zrobić wszystko, by była...
Opinie i wywiadyKatarzyna Pinkosz -
Pacjenci o szczepieniach dla dorosłych: inwestycja w zdrowie, która się opłaca
Szczepienia dorosłych kojarzą nam się z zapobieganiem grypie i COVID–19. Niesłusznie. Lista szczepień zalecanych osobom dorosłych jest znacznie dłuższa. Warto się zaszczepić, by uniknąć groźnych powikłań chorób zakaźnych. Jak przekonać...
Opinie i wywiadyChoroby zakaźne -
Usługi sąsiedzkie dla seniorów – na czym polega nowa forma wsparcia?
Usługi sąsiedzkie sprawią, że seniorzy otrzymają niezbędne wsparcie – nie chodzi tylko o pomoc w codziennym funkcjonowaniu. To z pewnością korzystnie przełoży się na zdrowie starszych ludzi.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Rejestracja do lekarza. Prawa i obowiązki pacjenta
Rejestracja do lekarza może nastręczać sporo trudności, zwłaszcza gdy pacjent nie jest świadomy swoich praw. Sprawdź, czy je znasz i nie daj się zaskoczyć.
Profilaktyka i leczeniePaulina Cywka -
5 dni życia w smogu podnosi ryzyko udaru mózgu. Czym jeszcze grozi?
Zanieczyszczenie powietrza szkodzi zdrowiu. Jego wpływ na organizm człowieka wciąż jest przedmiotem analiz. Ostatnio badacze odkryli, że nawet krótkotrwałe wdychanie smogu może mieć zgubne skutki.
Doniesienia naukoweChoroby sercowo-naczyniowePaulina Cywka -
Prof. Karina Jahnz-Różyk z nagrodą Innowator Wprost w Farmacji. „Ratujemy życie i zdrowie”
– Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których zostało wprowadzone leczenie profilaktyczne wrodzonego obrzęku naczynioruchowego. Nie spodziewaliśmy się aż tak spektakularnych efektów u kilkudziesięciu pacjentów, którzy są w...
Opinie i wywiadyKatarzyna PinkoszWideo -
Ważna informacja dla pacjentów. Ta zmiana weszła w życie 1 października
Pd 1 października zmieniły się zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Chodzi np. o opatrunki, okulary, glukometry, cewniki, ale też protezy.
Profilaktyka i leczenie -
Dr Kocot-Kępska: Ból i choroba, której można uniknąć
Myślę, że wraz z rozpowszechnieniem szczepionki oraz wraz z refundacją, neuralgia popółpaścowa oraz półpasiec jako choroby odejdą w zapomnienie. Taką mam nadzieję – mówi dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska z Zakładu Badania i Leczenia Bólu...
Profilaktyka i leczenieOpinie i wywiady -
Zupa długowieczności – przepis. Co kryje w sobie włoska minestrone?
Zupą długowieczności nazywana jest warzywna włoska zupa. Stanowi ona podstawę wyżywienia mieszkańców Sardynii. Jedna z rodzin zdradziła przepis na minestrone. Zobacz, jak zrobić zupę długiego życia.
OdżywianiePrzepisyProduktyMonika Witkowska -
Prof. Gellert: Proste badania pozwolą wykryć chorobę nerek. Ważne zmiany od 1 października
Lekarze rodzinni dostali to, o co zabiegaliśmy od lat: możliwość wykonywania badań w kierunku przewlekłej choroby nerek oraz jasne wytyczne, jak postępować. Dzięki wczesnemu diagnozowaniu i leczeniu pacjenci mogą zyskać nawet 20-30 lat...
Opinie i wywiadyChoroby cywilizacyjneProfilaktyka i leczenieKatarzyna Pinkosz -
GIF wstrzymuje obrót lekiem na ból i gorączkę. O jaki preparat chodzi?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie leku stosowanego na ból i gorączkę. Produkt nie spełnia wymagań jakościowych.
LekiPaulina Cywka -
Miejsce wyjazdu do sanatorium – czy można wybrać je samemu?
Czy można samemu wybrać miejsce wyjazdu do sanatorium? Ministerstwo zdrowia zapowiadało, że będzie to możliwe już niebawem, jednak na obietnicach się skończyło.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Prof. Undas: Sukcesy naukowe polskiej kardiologii. Promujemy badania najwyższej jakości
Z roku na rok wzmacnia się pozycja polskiej kardiologii: prof. dr hab. n. med. Anetta Undas, kierownik Zakładu Chorób Zatorowo-Zakrzepowych Instytutu Kardiologii UJ CM, redaktor naczelna „Kardiologii Polskiej”.
Choroby sercowo-naczynioweOpinie i wywiadyProfilaktyka i leczenie -
Prof. Legutko: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne dynamicznie się rozwija
Międzynarodowe kongresy PTK gromadzą coraz więcej uczestników. Walczymy o to, by wszystkie udokumentowane terapie, mające pierwszą klasę zaleceń ESC, były w Polsce stosowane: mówi prof. dr. hab. n. med. Jacek Legutko, przewodniczący...
Choroby sercowo-naczynioweOpinie i wywiadyProfilaktyka i leczenie -
„Oddać to można butelki do skupu”. Mimo trudnej relacji, opiekuje się matką tak, że lekarze są zaskoczeni
Pan Adam, mieszkaniec gminy Kobylanka (woj. zachodniopomorskie), opiekuje się 78-letnią mamą Bożeną. – Psychicznie to ciężkie, ponieważ mieliśmy trudną relację – mówi.
Choroby psychiczneOpinie i wywiadyObjawyPsychologiaAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Problemy z koncentracją mogą być objawem poważnej choroby tętnic. Jak ją rozpoznać?
Problemy z koncentracją często są składane na karb stresu lub przepracowania. Te kłopoty mogą być również objawem poważnej choroby, niekojarzonej zwykle z uwagą czy pamięcią. Zobacz, co robić, by jej uniknąć.
ObjawyChoroby sercowo-naczyniowePaulina Cywka -
Prof. Biernacka: Badania genetyczne w kardiologii mogą zapobiec zgonom młodych osób
Ważne jest, żeby badania genetyczne mogły być w Polsce prowadzone na szeroką skalę, przynajmniej w ośrodkach referencyjnych, i były refundowane. Brak refundacji powoduje, że są wykonywane rzadko i w tylko w ramach badań naukowych: mówi...
Choroby sercowo-naczynioweOpinie i wywiady