-
Szczepienia wrócą do aptek. Kto na tym skorzysta?
Szczepienie nie zawsze wymaga wizyty w gabinecie lekarskim. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, które refundowane preparaty ochronne będzie można przyjąć w aptece. Zmiany wkrótce wejdą w życie. Sprawdź, jakie szczepienia są na liście i kto...
Profilaktyka i leczeniePaulina Cywka -
„Zobaczyłem krew w moczu”. Maratończyk o objawach raka pęcherza moczowego
Przeraził się, gdy w swoim moczu zobaczył krew. Potem od lekarza usłyszał: „Chłopie, masz raka”. 65-letni mors i maratończyk opowiada o objawach nowotworu pęcherza moczowego.
Choroby układu moczowegoChoroby nowotworoweObjawyProfilaktyka i leczenieOpinie i wywiadyAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Sześciolatka ma odłączoną połowę mózgu. Wszystko z powodu rzadkiej choroby
Przypadek małej Brianny Bodley zadziwia i szokuje. Dziewczynka przeszła niedawno operację odłączenia połowy mózgu z powodu rzadkiej choroby neurologicznej.
Choroby neurologiczneObjawyZabiegiZdrowie dzieckaPaulina Cywka -
Co Polacy sądzą o systemie opieki zdrowotnej? Najnowszy sondaż
Polacy po raz kolejny ocenili system opieki zdrowotnej. Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przedstawiło wyniki najnowszego sondażu. Zobacz, co myślimy o opiece medycznej.
Opinie i wywiadyProfilaktyka i leczeniePaulina Cywka -
Palenie tytoniu a jakość spermy. Jak nałóg wpływa na nasienie?
Palenie tytoniu wywołuje w organizmie wiele szkód. Oddziałuje nie tylko na pracę płuc czy serca, ale również innych narządów, w tym jąder. Jak uzależnienie od nikotyny wpływa na jakość spermy? Niektóre wnioski są zaskakujące.
ObjawyProblemy z seksemPaulina Cywka -
To „czołowy zabójca” wśród kobiet. Jak czują się pacjentki z rakiem piersi?
Przeprowadzone badanie pokazało, jakie czynniki odgrywają kluczową rolę w procesie leczenia dla pacjentek z nowotworem piersi. Przekłada się to na ich jakość życia podczas terapii.
Choroby nowotworoweProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Na liście chorób nowe schorzenie. Czym jest zespół CKM?
Nową chorobę „zidentyfikowało” Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA). Jak nazywa się to schorzenie i na czym polega? Sprawdź.
ChorobyObjawyChoroby cywilizacyjnePaulina Cywka -
Wstrzymana sprzedaż tabletek na ból gardła. Sprawdź, czy nie masz ich w apteczce
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat o wstrzymaniu w obrocie tabletek do ssania stosowanych m.in. na zapalenie gardła. W leku wykryto m.in. nieznane zanieczyszczenia.
Leki -
Swędzenie uszu to objaw różnych chorób. Nie bagatelizuj tego sygnału
Uszy mogą swędzieć i łaskotać z różnych powodów. Swędzenie uszu to nie tylko objaw, który bywa dokuczliwy, może oznaczać również poważne choroby. Zobacz, o czym mogą świadczyć swędzące uszy.
Choroby laryngologiczneObjawyAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Koordynatorzy medyczni chcą uznania swojego zawodu. To już drugi apel w tej sprawie
Przedstawiciele grupy osób pracujących jako koordynatorzy medyczni zwrócili się z ponownym apelem do władz o wpisanie tej funkcji do klasyfikacji zawodów medycznych. Choć koordynatorzy medyczni działają w polskim systemie od 2015 roku,...
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Wyjątkowe wyróżnienie dla prof. Skarżyńskiego: „Robię to, co potrafię najlepiej i do czego czuję powołanie”
W prestiżowym wydarzeniu odbywającym się w Chicago, światowej sławy polski otochirurg, prof. Henryk Skarżyński, został uroczyście uznany za członka honorowego Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie.
-
Wstrzymana sprzedaż dwóch ważnych leków. Decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności
Główny Inspektor Sanitarny wstrzymał w obrocie dwa leki z powodu wad jakościowych. Jeden to lek przeciwdepresyjny, drugi jest stosowany w zaburzeniach erekcji.
Leki -
Nie możesz zdjąć pierścionka z palca? To może być objaw choroby
Zdarza się, że nie możesz zdjąć obrączki, ponieważ twoje palce są opuchnięte? A może po kontakcie z biżuterią swędzą cię dłonie? Te sygnały mogą być objawem choroby.
ChorobyObjawyChoroby autoimmunologiczneChoroby endokrynologiczneAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Ważne zmiany dla dawców krwi. Zobacz, kiedy i czego się spodziewać
Zmodyfikowane przepisy dotyczące dawców krwi wejdą w życie 17 października 2023 roku. Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w rozporządzeniu dotyczącym warunków pobierania krwi.
Profilaktyka i leczeniePaulina Cywka -
Czy pielęgniarka może wypisać receptę na leki? Kiedy jest to możliwe?
Lekarz nie jest jedyną osobą, która ma prawo do wypisywania recept. Mogą to zrobić również inni przedstawiciele zawodów medycznych. Tłumaczymy, czy pielęgniarka może wypisać receptę na leki.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Darmowe diety od NFZ. Jest nowy plan żywieniowy dla kobiet
Darmowe diety od NFZ cieszą się niemałym powodzeniem. Teraz Fundusz informuje o nowościach: pojawił się m.in. plan żywieniowy dedykowany kobietom z zespołem policystycznych jajników.
DietyOdżywianie -
Bezpłatne badanie piersi. Jak zaprosić mammobus do swojej miejscowości?
Można zaprosić mammobus do swojej miejscowości i zorganizować bezpłatne badania piersi dla kobiet. Do badań zachęca minister zdrowia, a Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jakie kryteria trzeba spełnić.
BadaniaChoroby nowotworowe -
Za mało osób szczepi się przeciwko grypie. Można to zrobić nawet w aptece
Spada wyszczepialność przeciwko grypie – alarmują eksperci. I przypominają, że w tym sezonie seniorzy powyżej 65 roku życia mogą szczepić się za darmo.
Profilaktyka i leczenieChoroby zakaźne -
Jakie choroby wyczytasz ze stóp? Tego o stopach możesz nie wiedzieć
Ze stóp można wyczytać objawy niektórych chorób. To bardzo unerwiona część ludzkiego ciała, dlatego silnie reagujemy na łaskotki. Stopy niektórych ludzi są gigantyczne. A jaki rozmiar stopy ma przeciętny Polak?
ChorobyProfilaktyka i leczenieObjawyAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Robot pomaga lekarzom operować kręgosłupy. Maszynie nie drżą ręce
Operacje w asyście robota są nadzieją dla wielu pacjentów, w tym z urazami kręgosłupa. Rekordzistami w wykonywaniu zabiegów na kręgosłupie są neurochirurdzy ze Szczecina.
Choroby kości i stawówInnowacje i farmacjaZabiegiAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Czy spanie z telefonem obok łóżka jest zdrowe? Eksperci odpowiadają
Wiele osób kładzie telefon blisko łóżka, gdy wieczorem kładzie się spać. Zobacz, jaki wpływ na organizm wywiera telefon telefon leżący na przykład na szafce nocnej. Czy taka praktyka jest szkodliwa?
Doniesienia naukoweOpinie i wywiadyPaulina Cywka