-
Plaga chorób autoimmunologicznych. Dowiedz się, co sprzyja ich rozwojowi
W ostatnich latach coraz więcej osób zapada na choroby autoimmunologiczne. Jak twierdzą lekarze, to prawdziwa plaga, bo cierpi na nie już 3-8 proc. światowej populacji. Wskazują, jak do nich dochodzi i co sprzyja rozwojowi tych chorób.
ChorobyMonika Witkowska -
Ważna informacja dla części pacjentów. NFZ zapłaci za dwie wizyty tygodniowo
To nowość w opiece paliatywnej. Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził „poradę w domu świadczeniobiorcy” i zapłaci nawet za dwie takie wizyty w tygodniu.
Choroby -
Prowadzenie ciąży prywatnie – ile kosztuje, jakie badania wykonać. Czym różni się od prowadzenia ciąży na NFZ
Prowadzenie ciąży prywatnie to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Kobiety korzystają z prywatnej opieki ginekologicznej m.in. z powodu długiego czasu oczekiwania na wizytę lekarską u ginekologa, w poradni ginekologicznej POZ i...
CiążaBadaniaAlicja Kowalczyk -
Maseczki nadal obowiązkowe. Sprawdź, gdzie trzeba je nosić
Dwa lata temu koszyki wielkanocne święciliśmy w maseczek. Jak będzie w te święta? Dziś wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie ograniczeń i nakazów związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, co się zmienia.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Pacjenci onkologiczni będą mieli lepszą opiekę? Ustawa o KSO podpisana przez prezydenta
Prezydent złożył podpis pod Ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) z 9 marca 2023 roku. Jak w związku z tym może zmienić się sytuacja osób zmagających się z chorobą nowotworową? Zobacz, co dla pacjenta oznacza wprowadzenie nowych...
Paulina Cywka -
Wizjonerzy Zdrowia 2023
Pięć paneli dyskusyjnych o najważniejszych problemach zdrowotnych Polaków i kwestiach ważnych dla systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz uroczysta Gala z udziałem nagrodzonych – „Wprost” po raz kolejny rozmawiał o najważniejszych...
Wideo -
Kolejny lek wycofywany z aptek. Chodzi o maść i krem
Serie maści i kremu o nazwie Elocom są w trybie natychmiastowym wycofywane z aptek. Powód? Ryzyko „wprowadzenia stanu niepewności wśród pacjentów”.
Leki -
Grypa daje się we znaki. Zaszczepionych w Polsce jak na lekarstwo
Dwadzieścia kilka tysięcy dziennie – tyle zachorowań na grypę rejestruje się każdego dnia w Polsce. Niektórzy pacjenci trafiają do szpitala z powodu objawów ze strony układu oddechowego i układu krążenia.
Choroby zakaźneAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Chorującym na grypę grozi zawał serca. Kiedy ryzyko jest największe?
Holenderscy naukowcy donoszą, że chorzy na grypę są bardziej narażeni na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, a zwłaszcza zawał serca. Badacze ocenili, w którym momencie ryzyko zawału ryzyko jest największe.
Doniesienia naukowePaulina Cywka -
WHO zmienia zalecenia dotyczące szczepionki COVID-19 dla wariantu Omikron
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że zmienia wytyczne dotyczące szczepień na COVID-19. Sprawdź, czego dotyczą nowe zalecenia.
KoronawirusPaulina Cywka -
Więcej zachorowań na grypę niż na COVID-19. Jest mniej zakażeń koronawirusem, ale więcej zgonów
Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia mówi o 1763 zakażeniach koronawirusem – to ponad tysiąc mniej niż tydzień temu. Za to szaleje grypa – odnotowuje się średnio 29 tys. przypadków infekcji grypowych dziennie.
KoronawirusAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
„Polska” mutacja dwukrotnie zwiększa ryzyko raka piersi. Jak sprawdzić, czy jesteś nosicielką mutacji ATRIP?
Naukowcy z Polski i Kanady odkryli nowy gen, którego mutacje powodują wysokie ryzyko raka piersi. Mutacja genu ATRIP jest charakterystyczna dla kobiet z Polski, ale może też dotyczyć innych grup na świecie. W Polsce może ją mieć 25 tys....
Doniesienia naukoweProfilaktyka i leczenie -
Nowa metoda leczenia zakrzepicy żył już w Polsce
W Polsce zastosowano nową metodę operacyjną w leczeniu zakrzepicy żył głębokich. Pacjentki, u których przeprowadzono zabieg, czują się bardzo dobrze.
ZabiegiChoroby sercowo-naczyniowe -
Trzy domowe sposoby na suchy kaszel. Te produkty zwykle masz w domu
Suchy kaszel potrafi męczyć długo po infekcji. Jak go złagodzić domowymi sposobami? Wykorzystaj produkty, które znajdziesz w swojej kuchni.
Medycyna alternatywnaChoroby płuc i układu oddechowego -
Wiceprezes NFZ Małgorzata Dziedziak: Działamy w imieniu i na rzecz pacjentów
Mamy nadzieję, że prowadzone przez nas akcje zachęcą społeczeństwo do większego udziału w badaniach profilaktycznych, a przede wszystkim zwiększą świadomość, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – mówi Małgorzata Dziedziak, zastępca prezesa...
ChorobyKatarzyna Pinkosz -
Wczesne objawy cukrzycy są mniej oczywiste. 10 symptomów, które pomogą rozpoznać chorobę
Sporo objawów świadczących o cukrzycy rozwija się w ukryciu i często są one bagatelizowane. Nawet co trzeci człowiek na świecie może mieć stan przedcukrzycowy, a co dziesiąta osoba choruje na cukrzycę typu 2, ale połowa z nich nie jest...
CukrzycaMonika Piorun -
Psychotropy w 5 minut? W sieci kwitnie handel e-receptami
„Recepta w 5 minut”, „zwolnienie bez wychodzenia z domu, legalnie i bezpiecznie” – w internecie można znaleźć wiele takich ogłoszeń. Teoretycznie wystawianie recept w ten sposób jest legalna, ale pojawiają się nadużycia. Ministerstwo...
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Wizjonerzy Zdrowia 2023. Konferencję „Wprost” otworzył minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski otworzył czwartą edycję konferencji Wizjonerzy Zdrowia. Dotyczy ona najważniejszych spraw, które dzieją się i będą się dziać w polskim systemie ochrony zdrowia.
-
Pierwsza wizyta u ginekologa. Co trzeba wiedzieć?
Pierwsza wizyta u ginekologa jest bardzo ważna dla dojrzewającej dziewczyny. Jak przygotować do niej córkę? Czy dziewczyna może iść sama do lekarza? Odpowiadamy.
Rozwój dzieckaProfilaktyka i leczenieBadania -
Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Te wyniki badań Cię zainteresują
Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, są bardziej narażone na rozwój raka piersi. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. Poznaj szczegóły.
Doniesienia naukoweChoroby nowotworowePaulina Cywka -
Hałas drogowy ma wpływ na nasze ciśnienie krwi. Jak dźwięk pędzących aut zmienia ten parametr?
Uliczny hałas to nieodzowny element codzienności mieszkańców metropolii i dużych miast. Większość osób zdążyła się już do niego przyzwyczaić. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak dźwięk pędzących aut wpływa na nasze zdrowie.
Doniesienia naukowe