-
Pieczenie odbytu – najczęstsze przyczyny, kiedy udać się do lekarza i metody leczenia
Pieczenie i swędzenie odbytu, a także jego ból to dolegliwości, które pojawiają się w przebiegu wielu chorób. Nie zawsze wskazują na poważne schorzenia, jednak zaliczane są również do grupy symptomów, które wywołują np. choroby...
Profilaktyka i leczenieChorobyObjawyAlicja Kowalczyk -
Guru chirurgii plastycznej w Polsce: Zabieg operacyjny to „uraz” dla ciała. Operacje plastyczne to nie malowanie paznokci
Gdyby ktoś chciał robić plastykę brzucha i operację w obrębie twarzy, procedura po obu zakłada podawanie leków wzajemnie się wykluczających. Czyli – po plastyce brzucha podaje się heparynę drobnocząsteczkową, lek zabezpieczający przed...
ChorobyOpinie i wywiadyUrodaPaulina Socha-Jakubowska -
Zioła w saszetkach wycofywane z rynku. Jest ostrzeżenie GIF
Cała partia ziół w saszetkach jest wycofywana z rynku. Chodzi o melisę, a powód to zanieczyszczenie inną rośliną i możliwość jej przedawkowania. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat w tej sprawie.
Leki -
Masz te objawy? To może być alergia pokarmowa. Poznaj nietypowe symptomy
Wysypki i biegunki to najczęstsze objawy alergii pokarmowych. Lista symptomów, które mogą wskazywać na wspomniane uczulenie jest jednak znacznie dłuższa. Sprawdź, czy znasz te nietypowe objawy alergii pokarmowej.
Profilaktyka i leczeniePaulina Cywka -
Dzisiaj w nocy zmiana czasu z zimowego na letni. Jak to wpływa na naszą psychikę?
Zmiana czasu zimowego na letni 2023 już dzisiaj. W nocy z 25 na 26 marca po raz kolejny przestawimy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej. Wyjaśniamy, jak zmiana czasu oddziałuje na nas.
Zaburzenia psychicznePaulina Cywka -
Można mieć gruźlicę i o tym nie wiedzieć. Ta choroba wciąż nas dotyczy
Dawniej gruźlica uważana była za chorobę ubogich. Niestety nadal zbiera żniwo, nie patrząc jednak na status społeczny chorych. Dlaczego problem gruźlicy ciągle istnieje? Zapytaliśmy pulmonologa.
Opinie i wywiadyAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Ból pleców nie daje ci spokoju? Spróbuj osteopatii
Osteopatia to jedna z metod fizjoterapii, definiowana jako diagnozowanie i leczenie za pomocą rąk. Działania terapeuty mają wyzwolić w pacjencie zdolności do samoleczenia. Wskazaniem są bóle pleców, rwa kulszowa, migrena, ale nie tylko....
Profilaktyka i leczenieChoroby kości i stawówMonika Witkowska -
Jak żyć długo i w dobrym zdrowiu? Mieszkańcy tego miasteczka wiedzą. Poznaj ich sekret
Długie i zdrowe życie to marzenie wielu osób. We Włoszech jest miasteczko, gdzie średnia długość życia mieszkańców wynosi ponad 90 lat. Poznaj sekrety ich długowieczności i skorzystaj z tej wiedzy.
ProduktyMonika Witkowska -
Stan zagrożenia epidemicznego zostanie wydłużony? Będą zmiany w rejestrze pacjentów z COVID-19
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że stan zagrożenia epidemicznego w Polsce może zostać przedłużony. Decyzja ma zapaść w ostatnim tygodniu marca.
Monika Witkowska -
Preparaty na kleszcze – które są skuteczne? Dowiedz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza
Aktywności kleszczy zależna jest od temperatury powietrza. Bywa, że pajęczaki te stają się zagrożeniem już w lutym. Podpowiadamy, jakie preparaty na kleszcze warto stosować.
Profilaktyka i leczenieAlicja Kowalczyk -
Pielęgniarka: „W tak tłustych rękach żyły nie znajdę”. Dyskryminacja osób otyłych
„Taka ładna buzia, a taka duża pupa”, „Polecam dietę MŻ, czyli mniej żreć” – na takie komentarze ze strony personelu medycznego są narażone osoby z nadwagą. Tak wynika z raportu „Vingardium Grubiosa”.
Profilaktyka i leczenieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Ciągłe gazy i biegunki mogą oznaczać SIBO. Skąd bierze się ten problem?
Uciążliwe gazy i nawracające biegunki mogą wskazywać na dolegliwości związane z jelitami. A precyzyjniej mówiąc z jelitem cienkim, w którym może namnażać się zbyt dużo bakterii. Schorzenie nosi nazwę SIBO (z ang. Small Intestinal...
Choroby układu pokarmowegoMonika Witkowska -
Fatalna sytuacja warszawskiego szpitala. Zaciąga pożyczki z parabanku
O opłakanej sytuacji finansowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. Szpital w ostatnim czasie musiał zaciągnąć pożyczkę w parabanku. Kolejną.
-
Kładziesz się późno spać? Zobacz, co może Ci grozić
Długość snu ma związek z chorobą tętnic obwodowych (PAD). Do takiego wniosku doszli szwedzcy naukowcy. Sprawdź, co dokładnie udało im się ustalić.
Doniesienia naukoweChoroby sercowo-naczyniowePaulina Cywka -
Brak wody powodem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. To duży problem w Afryce
Wydaje ci się, że wszyscy mają dostęp do wody? Niestety, w wielu miejscach na świecie jest ona luksusem. To przyczyna chorób, które często prowadzą do śmierci.
-
Tych tabletek nie wolno dzielić. Jak uniknąć błędu?
Niektóre tabletki mają nawet specjalne podziałki, aby ułatwić ich dzielenie, ale nie każdą tabletkę można przepołowić czy pokruszyć. Dlaczego? Tłumaczą to eksperci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
LekiWideo -
Ile witaminy D potrzebujemy wiosną? Są nowe wytyczne
Witamina D nazywana witaminą słońca, bo to właśnie dzięki wystawianiu skóry na promieniowanie słońca dochodzi do jej produkcji w organizmie. Suplementacja zalecana jest szczególnie w zimę, kiedy mało przebywamy na słońcu. Dowiedz się,...
Profilaktyka i leczenieMonika Witkowska -
Bezpłatne leki dla seniorów. Resort zdrowia myśli o obniżeniu granicy wieku
Ministerstwo Zdrowia rozważa obniżenie granicy wieku dla pacjentów uprawnionych do bezpłatnych leków. Obecnie dotyczy to osób, które ukończyły 75 lat.
-
Dentysta na NFZ? W wielu miejscach to fikcja
Z roku na rok spada liczba gabinetów stomatologicznych udzielających świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie jest rzadkością, gdy pacjent zmuszony jest leczyć zęby w gabinecie oddalonym o 100 km od domu.
Profilaktyka i leczenieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Na wiosnę mniej zachorowań na COVID-19. Poznamy przyczynę koronawirusa?
3048 nowych zachorowań na koronawirusa oraz 29 przypadków śmiertelnych – tak wynika z najnowszego rządowego raportu. Każdego dnia w Polsce testuje się ok. 10 tys. osób.
KoronawirusAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Czy psychoterapia online ma sens? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania
Nowe technologie zdominowały życie współczesnego społeczeństwa. Coraz więcej różnych aktywności można realizować bez wychodzenia z domu – pracować, studiować, robić zakupy, płacić rachunki, a nawet… „odwiedzać” specjalistów z zakresu...
TerapiePaulina Cywka