Monitory fitness pomagają kontrolować wiele ważnych wskaźników – od codziennej liczby kroków i pokonanego dystansu po tętno i spalone kalorie. Chociaż ułatwia to ocenę postępów, możesz się zastanawiać, czy gromadzenie danych dotyczących każdego spaceru przynosi korzyści zdrowotne. Według ostatnich badań odpowiedź brzmi tak – śledzenie spacerów może mieć pozytywny wpływ na długoterminowe zdrowie.
Jakie korzyści daje krokomierz?
Śledząc minuty ćwiczeń dorosłych w wieku powyżej 45 lat, naukowcy podzielili ponad 1000 uczestników na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymała krokomierz do śledzenia ich spacerów, podczas gdy druga grupa miała wykonywać swoje normalne czynności bez śledzenia. Wszyscy uczestnicy mieli nadwagę lub otyłość i zazwyczaj ćwiczyli przez około 90 minut tygodniowo przed rozpoczęciem badania.
Początkowy okres obserwacji badania trwał 12 tygodni, ale naukowcy zbadali również uczestników cztery lata później, aby sprawdzić, czy ich nawyki związane z ćwiczeniami uległy zmianie i ich ogólny stan zdrowia. Nie tylko pojawiło się mniej chorób w grupie, która korzystała z krokomierza, ale też inne istotne różnice związane z przestrzeganiem reżimu chodzenia. Uczestnicy, którzy używali krokomierza, byli bardziej skłonni do kontynuowania nawyków ćwiczeń przez okres czterech lat; wydłużyli czas ćwiczeń o 30 minut i byli o 66% mniej narażeni na zawał serca. I odwrotnie, grupa bez krokomierzy zmniejszyła ogólny czas chodzenia w ciągu czterech lat i była bardziej narażona na ataki serca i złamania kości.
Dlaczego warto śledzić kroki?
Wyznaczanie konkretnych, mierzalnych celów może pomóc ci rozwinąć i utrzymać spójną rutynę chodzenia. Zamiast tylko patrzeć na liczby podawane przez aplikacje fitness, wyznaczaj sobie własne cele.
- Spalone kalorie: sprawdź, czy możesz spalić w tym tygodniu o 100 kalorii więcej niż w zeszłym tygodniu. Po kilku miesiącach możesz być zaskoczony utratą wagi.
- Kroki tygodniowe: staraj się co tydzień pobijać tygodniową sumę – możesz nawet rzucić wyzwanie znajomemu lub członkowi rodziny, aby zobaczyć, kto w danym tygodniu wypadnie lepiej.
- Dystans spaceru: co tydzień zarezerwuj jeden dzień, w którym będziesz chodzić przez co najmniej godzinę. Każdego następnego tygodnia zwiększaj tę odległość o 10%.
- Całkowity czas ćwiczeń: Może odbyłeś szybki 5-minutowy spacer w ciągu dnia pracy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzenia, lub wybrałeś się na przejażdżkę rowerem, czy pływanie. Liczy się każdy rodzaj ruchu, a urządzenia do monitorowania kondycji pozwalają zmierzyć je wszystkie.
Czytaj też:
Chodzenie lepsze od ćwiczeń? Niesamowite korzyści marszu o umiarkowanej intensywności