Nadmiar wody w organizmie może wystąpić u każdego z nas. Choć najczęściej zatrzymywanie się wody jest spowodowane błędami żywieniowymi, niektóre leki, choroby i schorzenia mogą temu sprzyjać.
Retencja wody występuje w układzie krążenia lub w tkankach i jamach. Może powodować obrzęk rąk, stóp, kostek i nóg. Często gołym okiem widać opuchliznę np. na twarzy czy nogach. Dodatkowo waga pokazuje 1-2 kg więcej, choć przecież nie powinna. Zatrzymywanie się wody jest bardzo frustrujące, szczególnie dla osób, które starają się schudnąć.
Woda jest nam niezbędna do życia. Nasze ciało w większości składa się z niej, więc naturalnym jest, że potrzebujemy jej. Ograniczanie spożycia wody w celu jej redukcji z organizmu jest najgłupszym pomysłem, na jaki możemy wpaść.
Niektóre kobiety odczuwają zatrzymanie wody podczas ciąży lub przed miesiączką. Objaw ten może wystąpić także u osób nieaktywnych fizycznie, na przykład w przypadku obłożnie chorych. Zdarza się też podczas długich lotów samolotem.
Jednak zatrzymywanie wody może być również objawem ciężkiego stanu medycznego, takiego jak choroba nerek lub niewydolność serca. W przypadku nagłego lub silnego zatrzymania wody, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jeżeli zmagamy się z różnymi chorobami, nie powinniśmy nigdy ignorować nadmiaru wody w organizmie.
Na ogół jednak woda zatrzymuje się z powodu błędów żywieniowych i niezdrowego stylu życia. W takiej sytuacji, by pozbyć się nadmiaru wody, można zastosować kilka sztuczek.
Jak zredukować nadmiar wody z organizmu?
-
Jedz mniej soli. Sód wiąże się z wodą w ciele i pomaga utrzymać równowagę płynów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz komórek. Jeśli często jesz posiłki bogate w sól, takie jak wiele przetworzonych produktów spożywczych, twoje ciało może zatrzymywać wodę. W rzeczywistości żywność ta jest największym źródłem sodu w diecie.
-
Zwiększ spożycie magnezu. Minerał ten bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, które utrzymują funkcjonowanie organizmu. Zwiększenie spożycia magnezu może pomóc w ograniczeniu zatrzymywania wody.
-
Jedz produkty bogate w potas, takie jak: banany, buraki, fasola, suszone owoce, produkty zbożowe, awokado, pomidory. Potas może zmniejszyć retencję wody poprzez zwiększenie produkcji moczu i zmniejszenie ilości sodu w organizmie.
-
Uważaj na niektóre węglowodany. Spożywanie rafinowanych węglowodanów prowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi i poziomu insuliny. Wysoki poziom insuliny powoduje, że organizm zatrzymuje więcej sodu przez zwiększenie wchłaniania sodu w nerkach. Mowa głównie o produktach wysokoprzetworzonych i białej mące.
-
Dużo się ruszaj i... pij wodę. Staraj się nie przebywać zbyt długo w tej samej pozycji (niezależnie czy jest stojąca czy siedząca). Regularnie uprawiaj sport lub przynajmniej podejmuj aktywność fizyczną np. w formie spaceru. Nie ograniczaj spożycia wody, jest ona niezbędna do życia.
Czytaj też:
Ten owoc pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmuCzytaj też:
Dlaczego warto sięgać po gruszki?
Komentarze