Mgła mózgowa to – jak wynika z obserwacji naukowców – jeden ze skutków COVID-19. Do tej pory dużo mówiło się o objawach choroby spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2, takich jak kaszel covidowy, duszności, gorączka czy utrata węchu i smaku. Jednak obecnie, już po niemal roku od wybuchu epidemii, można wskazać i na skutki COVID-19. Badacze zaobserwowali, że wiele ozdrowieńców nawet w ciągu kolejnych 6 miesięcy po przetrwaniu infekcji, zmaga się z objawami mgły mózgowej. Nazywają ją jednym z objawów zespołu postwirusowego COVID-19.
Mgła mózgowa: objawy
Mgła mózgowa nie jest oficjalną nazwą jednostki chorobowej. Przyjęło się określać tym terminem cały zespół objawów. Doświadczasz mgły mózgowej, jeśli:
- masz kłopoty ze sformułowaniem myśli, nie możesz ich zebrać w całość, skupić się
- masz problemy z koncentracją i przypomnieniem sobie, co robiłeś w ostatnim czasie
- odczuwasz wyczerpanie psychiczne i fizyczne
- odczuwasz brak zainteresowania rzeczami, które wcześniej budziły twój entuzjazm
- odczuwasz brak motywacji do pracy, podejmowania nowych wyzwań
- obowiązki, które do tej pory wykonywałeś bez problemu, teraz wydają ci się trudne do zrobienia
- wydaje ci się, że widzisz świat „za mgłą”, dlatego wszystko przychodzi ci z trudem
- towarzyszy ci niepokój, niespokojne myśli; nawet jeśli nie skupiasz się na nich w danym momencie, czają się gdzieś „z tyłu głowy” i uniemożliwiają normalne, efektywne wypełnianie codziennych zadań.
Mgła mózgowa a koronawirus
Mgła mózgowa może mieć różne przyczyny: przebywanie w długotrwałej stresującej sytuacji, zbyt krótkie spanie w ciągu doby, zmiany hormonalne, niewłaściwą dietę, brak aktywności fizycznej. Pojawia się także w przebiegu różnych chorób: choroby Alzheimera, depresji czy anemii. Jak się okazuje, jest też jednym z elementów zespołu postwirusowego w przypadku COVID-19.
Dr Donna Casey, internistka z Texas Health Presbyterian Hospital w Dallas zauważa, że zjawisko mgły mózgowej bardzo często pojawia się u osób, które przeszły jakąkolwiek infekcję wirusową, także tę wywołaną SARS-CoV-2. U kobiet udokumentowano jego występowanie dwa razy częściej niż u mężczyzn. Zespół postwirusowy po COVID-19, poza mgłą mózgową, powoduje nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego, odpornościowego i wpływa na metabolizm. Może prowadzić nawet do zapalenia mózgu i zapalenia rdzenia kręgowego. Im dana osoba jest starsza, tym większe ryzyko, że zespół tych zaburzeń pojawi się w jej przypadku. Podobne zagrożenie występuje u osób zmagających się z cukrzycą i nadciśnieniem. Przyczyna zespołu postwirusowego COVID-19 może, jak wskazują badacze, tkwić w cytokinach, które przekraczają barierę krew-mózg i wpływają na funkcjonowanie tego drugiego. Choć mgła mózgowa może doskwierać osobom po przebytym koronawirusie przez wiele miesięcy, z czasem powinna samoistnie ustąpić. Lekarze wskazują, że zauważają u niemal wszystkich swoich pacjentów taką poprawę stanu zdrowia.
Mgła mózgowa: leczenie
Leczenie mgły mózgowej polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Niektórzy pacjenci zapisują się na terapię, by psychicznie sobie z zespołem postwirusowym poradzić, inni korzystają z masażu, akupunktury, które bywają pomocne w łagodzeniu niepokoju. W radzeniu sobie z objawami mgły mózgowej skuteczna jest zmiana nawyków żywieniowych (rezygnacja, choć częściowa, z przetworzonego jedzenia), dbałość o higienę snu (spanie przez co najmniej 7h na dobę) i o kondycję swojego mózgu: rozwiązywania krzyżówek, zagadek logicznych, czytanie. Te zajęcia pozwalają też oderwać się od niepokojących myśli.
Mgła mózgowa jest zjawiskiem bardzo negatywnie wpływającym na jakość życia i codzienne funkcjonowanie, jednak ustępującym. Jeśli nie samoistnie, to za pomocą przedstawionych powyżej sposobów.
Czytaj też:
Kto jest narażony na długie przechodzenie COVID-19? Badanie wykazało konkretne grupy