Systematyczne wizyty u dermatologa to element ogólnej profilaktyki zdrowia. Badanie dermatologiczne powinniśmy wykonywać, gdy na skórze pojawią się niepokojące zmiany, które wskazują na choroby skóry. Systematycznie badane powinny być również m.in. znamiona barwnikowe, w których obrębie może rozwijać się bardzo niebezpieczny rak skóry. Badanie dermatologiczne jest zbyt rzadko wykonywane przez ogół społeczeństwa. Chorzy często przez długi czas leczą się dostępnymi bez recepty preparatami oraz stosują domowe metody leczenia, zanim udadzą się na konsultację do dermatologa. To błąd, który może sporo kosztować. Wcześnie wykryte choroby skóry oraz jej przydatków nie wymagają długotrwałego i skomplikowanego leczenia, co pozwala uniknąć związanego z nim dyskomfortu i niepotrzebnego stresu.
Ważne! Niektóre zmiany skórne mogą być objawem nowotworu. Na skórze może rozwinąć się m.in. czerniak złośliwy oraz rak płaskonabłonkowy i rak podstawnokomórkowy. Choroby te atakują ludzi w różnym wieku, stanowiąc jedną z częstszych przyczyn zabiegów chirurgicznych w obrębie skóry.
Dermatolodzy diagnozują i leczą choroby skóry o różnym podłożu. Służą również pomocą w przypadku defektów kosmetycznych oraz innych zmian w obrębie skóry i jej przydatków, które wpływają na samoocenę. Specjalista nie tylko diagnozuje podłoże zmian w obrębie skóry, ale także ocenia związane z nimi ryzyko, dzięki czemu możemy uniknąć rozwoju wielu chorób, decydując się na usunięcie zmian, które mogą przeobrazić się w nowotwór. Warto dowiedzieć się więcej na temat badania dermatologicznego oraz objawów częstych chorób skóry, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u dermatologa.
Jakie problemy skórne wymagają konsultacji dermatologicznej?
Coraz częściej cierpimy z powodu chorób skóry. Niekorzystny wpływ na skórę mogą wykazywać różne czynniki. Za część dolegliwości odpowiadają stosowane kosmetyki, które drażnią skórę, wywołując m.in. reakcje alergiczne, jednak problemy skórne mogą mieć także poważniejsze podłoże. Stres, choroby ogólnoustrojowe, kontakt z zanieczyszczeniami, infekcje bakteryjne i wirusowe wywołują różne zmiany na skórze, dlatego powinniśmy zawsze konsultować swoje dolegliwości z lekarzem specjalistą.
Choroby dermatologiczne nie dotyczą jedynie skóry na ciele, ale także owłosionej skóry głowy oraz paznokci. Ich objawy np. wypadanie włosów i trądzik często stają się powodem kompleksów, dlatego powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości oraz rozpoczęcia jej leczenia. Konsultacji dermatologicznej wymagają wszystkie zmiany w obrębie skóry, które powodują świąd, pieczenie, uczucie mrowienia lub ból, powiększają swój rozmiar oraz mają postać guzków, niegojących się owrzodzeń, przebarwień, brodawek i narośli. Choć w większości przypadków mamy do czynienia z niegroźnymi zmianami na skórze, które nie są zagrożeniem dla zdrowia i życia, to wizyta u dermatologa zawsze jest niezbędna.
Ważne! Szczególnie niepokojące są zmiany barwnikowe, których średnica przekracza 6 mm, ma pofałdowane brzegi i niejednolity kolor. Sygnałem alarmowym jest także ból, wyciek ropnej, surowiczej lub podbarwionej krwią wydzieliny ze zmiany barwnikowej oraz jej przyrastanie ku górze, które sprawia, że swoim wyglądem zaczyna przypominać kalafior. Taka zmiana może wskazywać na raka skóry, który wywodzi się z komórek barwnikowych i dość często rozwija się w obrębie pieprzyków. Pojawienie się powyższych objawów jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Wszystkie zmiany skórne wymagają systematycznej kontroli. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych np. zaczerwienienia, nadmiernej suchości, łuszczenia się skóry na jej niewielkim obszarze, ranek, owrzodzeń, krost, guzków, wysypek, pęcherzyków wypełnionych płynem i innych wykwitów, nie należy czekać z wizytą u lekarza, bo możemy mieć do czynienia np. z chorobą zakaźną o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Co więcej, na skórze pojawiają się także zmiany związane z chorobami, które dotyczą innych narządów, dlatego nie należy bagatelizować problemów dermatologicznych, pamiętając o niezbędnej profilaktyce oraz bezzwłocznym konsultowaniu z lekarzem zmian skórnych, które nie znikają w ciągu 2-3 tygodni leczenia objawowego.
Częste choroby skóry
Częste choroby skóry rozwijają się na skutek zakażeń bakteryjnych i zakażeń wirusowych, reakcji alergicznych, kontaktu z drażniącymi substancjami, reakcji autoimmunologicznych, przewlekłego stresu, a także działania innych czynników. Zaliczamy do nich m.in.: nowotwory skóry, choroby zakaźne, atopowe zapalenie skóry, wyprysk, liszaj, trądzik, łojotok i grzybicę skóry oraz paznokci. U dzieci problemy skórne często wywołują alergie oraz choroby zakaźne wieku dziecięcego, które objawiają się m.in. wysypką. Choroby dermatologiczne mogą dotyczyć także paznokci oraz skóry głowy. Warto pamiętać, że przyczyną zmian w obrębie skóry, włosów i paznokci często są choroby ogólnoustrojowe oraz niedobory żywieniowe, dlatego z problemem powinniśmy najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego. Zleci on wykonanie niezbędnych badań m.in. badania krwi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia.
Grupą schorzeń skóry, które wymagają szczególnego postępowania, są nowotwory skóry. Łagodne i złośliwe zmiany o podłożu nowotworowym bywają często bagatelizowane, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.
Dlaczego rozwija się rak skóry?
Nowotwory skóry to spora grupa schorzeń, które cechują się nieco innym przebiegiem klinicznym. Niektóre schorzenia o podłożu nowotworowym to łagodne zmiany, które stanowią jedynie defekt kosmetyczny, jednak mogą się one przeobrazić w nowotwór złośliwy. Jednym z raków skóry jest czerniak, który rozwija się na skórze, w obrębie błon śluzowych, a także pod płytką paznokci. Czerniak jest jedną z najtrudniejszych w leczeniu chorób nowotworowych, która atakuje osoby w różnym wieku. Przyczyną czerniaka jest najczęściej wystawianie skóry na bezpośrednie działanie promieniowania UV. W diagnostyce dermatologicznej stosowane są obecnie nowoczesne urządzenia, które pozwalają szybko i bezinwazyjnie zbadać znamiona barwnikowe. Jeżeli specjalista wykryje nieprawidłowości, to zaleca usunięcie zmiany oraz wysyła jej wycinek do laboratorium w celu wykonania badania histopatologicznego.
Jak przebiega badanie dermatologiczne?
Specjalista dermatolog przed przystąpieniem do badania przeprowadza wywiad z pacjentem. Dotyczy on zarówno problemu, z którym pacjent zgłasza się do lekarza, jak i ogólnego stanu zdrowia i chorób współistniejących. Następnie przystępuje do badania fizykalnego, które pozwala zdiagnozować niektóre choroby skóry. Badanie fizykalne ma na celu ocenę wyglądu, wielkości i rodzaju zmiany skórnej, a także może uwzględniać wymaz, który pozwala określić m.in. rodzaj wywołującego stan zapalny patogenu. Pobieranie wymazu lub zeskrobin zmiany nie wiąże się z dużym dyskomfortem.
W sytuacji, gdy pacjent nie wykonał wcześniej badań profilaktycznych, to lekarz dermatolog może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych np. krwi, jeżeli podejrzewa, że zmiany skórne są związane z niedoborem witamin lub zaburzeniami hormonalnymi oraz innymi chorobami, które nie dotyczą bezpośrednio skóry.
Każde badanie dermatologiczne wygląda nieco inaczej, co ma związek z różnym podłożem i obrazem klinicznym chorób skóry. W przypadku znamion niezbędne jest wykonanie badania dermatoskopowego, które pozwala na dokładne obejrzenie zmian barwnikowych. Badanie dermatoskopem jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Przebieg wizyty różni się w zależności od rodzaju dolegliwości, z którą pacjent zgłasza się do lekarza.
Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wyników badań lekarz diagnozuje przyczyny dolegliwości, a także proponuje odpowiednio dobrane leczenie. Może ono obejmować m.in. stosowanie produktów leczniczych w postaci maści, kremów i leków doustnych. Najczęściej w gabinecie dermatologicznym diagnozowane są schorzenia o podłożu alergicznym, a także zakażenia skóry o podłożu grzybiczym, bakteryjnym i wirusowym. Lekarz dermatolog często zajmuje się również diagnostyką i leczeniem trądziku, łojotoku, zmian w obrębie skóry głowy (wypadanie włosów, łupież, zapalenie mieszków włosowych), chorób skóry i paznokci dłoni oraz stóp, a także uczestniczy w leczeniu chorób ogólnoustrojowych, których objawem są zmiany skórne. W gabinecie dermatologicznym wykonywane są również zabiegi laserowe i nieskomplikowane zabiegi chirurgiczne np. usuwanie brodawek i włókniaków oraz innych zmian skórnych w postaci m.in. czyraków, tłuszczaków i torbieli przywłośnych.
Czytaj też:
Rak skóry – jak wygląda? Poznaj jego rodzaje, przyczyny powstawania i objawyCzytaj też:
Czy manicure hybrydowy powoduje raka? Onkolog odpowiada na nurtujące pytania