Uporczywy trądzik kojarzy nam się głównie z okresem dojrzewania. Hormony szaleją, a skóra produkuje wyjątkowo dużo łoju. Czasem jednak krostki i wypryski pojawiają się długo po okresie pokwitania i są jeszcze bardziej denerwujące. Na rynku nie brakuje preparatów do cery z niedoskonałościami. Nie wszystkie jednak potrafią zwalczyć problem, a stosowanie ich w nadmiarze może spowodować podrażnienia skóry, stan zapalny, a nawet pogorszyć stan cery, doprowadzając do występowania kolejnych pryszczy. Kiedy już wydaje nam się, że zastosowaliśmy wszystkie, drogeryjne specyfiki, warto sięgnąć po naturalne metody. Istnieją zioła i rośliny, które od wieków słyną ze swoich cudownych właściwości. Sprawdź, które warto wypróbować w przypadku cery z niedoskonałościami.
Czytaj też:
Domowe sposoby na poparzenia słoneczne
Zioła w walce z niedoskonałościami cery
Niektóre zioła mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Mogą więc pomóc w zmniejszeniu ilości bakterii, powodujących trądzik i stany zapalne oraz być przydatne w leczeniu niedoskonałości cery. Oto kilka roślin, o których warto pamiętać:
-
Wyciąg z nagietka – jest dodawany do wielu, różnych kosmetyków upiększających. To jedno z najpopularniejszych ziół, stosowanych w leczeniu chorób skóry i stanów zapalnych. Przyspiesza gojenie się ran, ma właściwości antypierwotniakowe, przeciwgrzybicze i antybiotyczne, oczyszcza pory i działa ściągająco.
-
Aloes – ma właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące. Ponadto oczyszcza i nawilża skórę.
- Drzewo herbaciane – wyciąg ten jest tak silny, że trzeba rozcieńczać go w wodzie. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, które mogą zmniejszać liczbę zmian trądzikowych. W badaniu z 1990 roku, miejscowy żel zawierający 5-procentowy olej z drzewa herbacianego porównano do miejscowego kremu zawierającego 5 proc. nadtlenku benzoilu. Oba preparaty zmniejszyły liczbę stanów zapalnych i zmian zapalnych związanych z trądzikiem.
- Miodla indyjska, melia indyjska – gatunek drzewa z rodziny miodlowatych. Zawierają związki, które wykazują działanie: przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne, przeciwutleniające, przeciwzapalne.
Inne antyseptyczne, przeciwzapalne zioła, które mogą pomóc w leczeniu trądziku to:
-
nagietek
-
rumianek
-
lawenda
-
rozmaryn
Warto wybierać kosmetyki, które mają w składzie te rośliny.
Czytaj też:
Niebezpieczne skutki nadmiaru soli w diecie
Zioła – środki ostrożności
Kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią i dzieci nie powinny stosować ziół do leczenia trądziku, chyba że pod nadzorem lekarza. Wiele ziół można stosować na skórze, ale są one toksyczne po spożyciu, szczególnie w dużych ilościach. Dlatego też leczenie trądziku domowymi sposobami może być niebezpieczne. Najlepiej więc stosować naturalne, ziołowe kosmetyki, w których stężenie poszczególnych olejków jest odpowiednio odmierzone.
Jeśli trądzik nie reaguje na leki ziołowe lub dostępne bez recepty, problem się nasilił lub pojawiły się nowe problemy skórne, należy skontaktować się z dermatologiem.