- Dlaczego kostki puchną?
- Dlaczego mam spuchnięte nogi?
- Obrzęk nóg a obrzęk limfatyczny
- Opuchnięte kostki w ciąży
- Obrzęki kostek a odwodnienie
- Obrzęki kostek a choroby nerek
- Obrzęki kostek a zaburzenia hormonalne
- Obrzęki kostek a choroby serca
- Opuchnięte kostki a inne schorzenia
- Obrzęk w przewlekłej niewydolności żylnej
- Domowe sposoby na obrzęk kostek
- Kiedy udać się do lekarza z powodu obrzęku nóg?
- A co z operacją?
Spuchnięte stopy, kostki i łydki mogą być objawem wielu schorzeń. Najczęściej ich przyczyna tkwi w naszym stylu życia; praca siedząca lub stojąca, nieodpowiednio dobrana dieta, nadwaga, a także czynniki genetyczne, mogą sprzyjać pojawianiu się opuchlizny. Puchnięcie nóg może także wskazywać na poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu, dlatego wymaga sprawdzenia stanu zdrowia i podjęcia ewentualnego leczenia, które pomoże zredukować obrzęki.
Obrzęk kostek w obydwu nogach może być objawem zastoju krwi, wskazywać na obrzęk limfatyczny. Nie wolno go lekceważyć, bo w ten sposób objawia się również nagła niewydolność żylna.
Dlaczego kostki puchną?
Opuchnięte kostki nóg mogą być spowodowane przez:
- choroby układu moczowego
- zaburzenia odpływu limfy
-
niedoczynność tarczycy
- niewydolność serca
- zbyt wysokie ciśnienie krwi
Przyczyną opuchlizny może być także obrzęk naczyń limfatycznych i inne choroby układu krążenia.
Dlaczego mam spuchnięte nogi?
Do powstania obrzęków może dojść także w upalne dni. W tym czasie szczególnie należy dbać o właściwe nawodnienie organizmu i pilnować picia wody. Zbyt mała ilość może doprowadzić do odwodnienia organizmu, które objawia się między innymi obrzękami. Jeśli chcemy sprawdzić, czy nie jesteśmy odwodnienie, należy wykonać test, uciskając skórę palce. Jeśli długo wraca do pierwotnego koloru, oznacza to, że pijemy zbyt mało wody.
Nagromadzenie płynów w tkankach może pojawić się również na skutek zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, np. wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej lub stojącej. U kobiet za obrzęki nóg często odpowiadają zaburzenia hormonalne lub zaburzenia krążenia żylnego.
Obrzęk nóg a obrzęk limfatyczny
Czy każda opuchlizna kostek jest spowodowana obrzękiem limfatycznym? Nie. Niekiedy do powstania obrzęków dochodzi na skutek nadmiernego zmęczenia nóg. Po intensywnej pracy fizycznej czy dużym wysiłku albo wielogodzinnym staniu (np. w pracy) nogi są zmęczone i mogą stać się opuchnięte. W takiej sytuacji dobrze jest dać im odpocząć i przynajmniej 15 minut poleżeć z kostkami w górze. To pozwala poprawić krążenie.
Obrzęk limfatyczny powstaje wtedy, gdy mówimy o przewlekłym, a nie jednorazowym powstawaniu obrzęków. Może on dotyczyć nie tylko nóg, ale również i rąk. Jeśli dochodzi do zastoju limfy, a płyn tkankowy nie spływa do naczyń tak jak powinien, pojawia się obrzęk rąk i nóg.
Opuchnięte kostki w ciąży
Obrzęk kostek to typowo kobieca dolegliwość, która nasila się w okresie ciąży. Wówczas, nawet krótkotrwałe siedzenie w jednej pozycji, może spowodować, że stopy oraz kostki zaczną puchnąć. Rozwiązaniem problemu najczęściej jest położenie się z nogami ułożonymi na poduszkach, aby krew mogła swobodnie krążyć. W celu uniknięcia dolegliwości trzeba pamiętać o noszeniu luźnej odzieży, częstej zmianie pozycji, krótkiej gimnastyce i rozprostowaniu kończyn podczas przerwy w pracy lub prowadzenia samochodu, a także o rezygnacji z chodzenia w butach na wysokim obcasie.
Niestety, ale chodzenie na wysokich obcasach, nie tylko w czasie ciąży, sprzyja powstawaniu obrzęków. Nienaturalne ułożenie stopy oraz obciążenie stawów mogą powodować ból i opuchliznę. Obrzęk kostek może być także pierwszym objawem problemów z krążeniem i żylaków, które początkowo nie muszą być widoczne na skórze w postaci „pajączków” oraz sinoniebieskich, wypukłych żył. Co jeszcze powoduje obrzęki w okolicy kostek?
Obrzęki kostek a odwodnienie
Przyczyną puchnięcia kostek jest także odwodnienie organizmu, które sprawia, że krążąca w naczyniach krwionośnych krew staje się gęsta. Aby uniknąć obrzęków oraz związanego z nadmierną gęstością krwi nadciśnienia i problemów z krążeniem, konieczne jest zwiększenie ilości wypijanej wody do minimum 1,5 litra w ciągu doby.
Zaburzenia krążenia krwi w obrębie kończyn dolnych mogą być także spowodowane siedzeniem z nogą założoną na nogę oraz nadmierną masą ciała. Zagrożenia, które za sobą niosą, są na tyle duże, że podejrzewając u siebie kłopoty z krążeniem, trzeba zdecydować się na szybką konsultację lekarską, bo niegroźne z pozoru obrzęki mogą być pierwszym objawem choroby zakrzepowej oraz niewydolności żylnej. W przypadku problemów z krążeniem często objawem towarzyszącym obrzękom jest drętwienie nóg.
Obrzęki kostek a choroby nerek
Obrzęki w okolicy kostek są często objawem nieprawidłowego funkcjonowania nerek. W początkowym stadium niewydolności tego narządu nie muszą dokuczać nam żadne inne dolegliwości. Ból nerek oraz inne charakterystyczne objawy np. mocznicy lub zapalenia nerek pojawiają się dopiero w późnym stadium choroby i często są na tyle nieswoiste, że mogą przez dłuższy czas być mylnie diagnozowane.
Opuchlizna kostek pojawia się także przy nawracających infekcjach układu moczowego. Mogą one również wskazywać na problemy z nerkami.
Obrzęki kostek a zaburzenia hormonalne
Problemy z gospodarką hormonalną też mogą objawiać się opuchlizną kostek. Towarzyszy ona m.in. zaburzeniom w funkcjonowaniu tarczycy czy niedoczynności tarczycy. Czynnikiem wpływającym na pojawienie się opuchlizny może być także antykoncepcja hormonalna i kuracja stosowana w czasie klimakterium.
Obrzęki nóg pojawiają się również w okresie ciąży, gdy w organizmie kobiety zachodzi prawdziwa burza hormonalna. W takiej sytuacji należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, nie unikać aktywności fizycznej, za to zrezygnować z siedzącego trybu życia.
Obrzęki kostek a choroby serca
Choroby serca również mogą być przyczyną puchnięcia kostek. Opuchlizna kończyn dolnych jest tutaj jednym z wielu objawów choroby i najczęściej pojawia się u osób w podeszłym wieku oraz osób otyłych, u których rozwinęły się już inne schorzenia związane z nadmiarem kilogramów, np. cukrzyca, nadciśnienie oraz miażdżyca.
Opuchnięte kostki nie muszą jedynie świadczyć o tym, że szkodzi nam siedzący tryb życia lub zbyt dużo stoimy w pracy. Warto wiedzieć, że dodatkowym czynnikiem powodującym obrzęki jest także stosowanie niektórych leków oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego, któremu mogą także towarzyszyć obrzęki dłoni oraz twarzy.
Opuchnięte kostki a inne schorzenia
Opuchnięte kostki, a także twarz czy ręce mogą wskazywać na problemy z funkcjonowaniem tarczycy. Choroby tarczycy (głównie niedoczynność tarczycy) powodują gromadzenie się wody w organizmie. W przypadku wystąpienia dodatkowych objawów wskazujących na problemy z gruczołem dokrewnym (uczucie ciągłego zimna, senność, zaparcia, przyrost masy ciała, blada skóra, suche włosy) należy skonsultować się z endokrynologiem i jak najszybciej wykonać badania.
Zazwyczaj konieczne jest sprawdzenie poziomu TSH, a także fT3 i fT4. Wyniki potwierdzą lub wykluczą diagnozą, a lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Uregulowanie funkcjonowania tarczycy pomaga również zlikwidować obrzęki nóg.
Obrzęk w przewlekłej niewydolności żylnej
Obrzęk nóg może być skutkiem przewlekłej niewydolności żylnej. Może ona rozwinąć się na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej, stojącej lub siedzącej pracy, nieodpowiedniego trybu życia, ale również czynników genetycznych czy nadwagi.
Przewlekła niewydolność żylna powoduje uciążliwe objawy, ale można je łagodzić, stosując odpowiedni styl życia i przyjmując leki. Nie zaleca się pracy siedzącej ani stojącej, za to polecany jest ruch i regularna aktywność fizyczna. Spacer, jogging, nordic walking czy rower to aktywności, które pobudzają krążenie krwi i zapobiegają powstawaniu obrzęków.
W diecie należy dokonać pewnych modyfikacji i wykluczyć z niej m.in. produkty zawierające sól czy sód. Warto dodać do codziennego jadłospisu oleje pochodzenia roślinnego, kwasy tłuszczowe omega-3, a także produkty zawierające probiotyki (np. kiszonki).
Domowe sposoby na obrzęk kostek
Najlepszym i najprostszym sposobem leczenia obrzękniętych kostek, jest odpoczynek. Należy położyć się wygodnie na łóżku czy kanapie, a pod łydki podłożyć sobie poduszkę. Leżenie w tej pozycji umożliwia powrót krwi żylnej i likwiduje obrzęki kończyn dolnych. Sprawia też, że nogi odpoczywają.
Warto też pić dużo wody i regularnie nawadniać organizm. Jeśli nogi puchną, dobrze jest też zrobić okłady z sody oczyszczonej, która łagodzi obrzęki nóg. Do przygotowania kompresu można także wykorzystać zwykłą sól kuchenną.
W przypadku długotrwałych obrzęków, spowodowanych np. pracą stojącą czy siedzącą, warto skorzystać z preparatów dostępnych w aptece. Obrzęk można łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca, nagietka czy arniki. Pomocna jest również suplementacja witaminy B6.
Kiedy udać się do lekarza z powodu obrzęku nóg?
Obrzęk kostek i stóp wymaga kontroli lekarza, jeśli powoduje dotkliwy ból. Gdy skóra staje się napięta i naciągnięta, a pacjent ma trudności z chodzeniem, powinien jak najszybciej udać się do lekarza lub na izbę przyjęć do najbliższego szpitala. Szczególnie groźna jest sytuacja, w której do powstania takiego obrzęku dochodzi nagle.
Konsultacji ze specjalistą wymaga również sytuacja, gdy obrzęki pojawiają się w nocy i dokuczają nam w czasie spoczynku. Takie symptomy mogą wskazywać na problemy z układem krążenia, niedoczynność tarczycy czy choroby nerek.
A co z operacją?
Obrzęki nóg można leczyć również za pomocą masażu z drenażem limfatycznym, który pozwala zapobiec zastojom limfy. Drenaż limfatyczny odprowadza nadmiar płynów i zmniejsza obrzęki. Seria takich zabiegów (najczęściej 5) jest w stanie znacząco poprawić komfort funkcjonowania pacjenta. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego zabiegu – niewskazane są dla osób, które cierpią na chorobę nowotworową, zakrzepowe zapalenie żył czy stany zapalne stawów.
Czytaj też:
Dieta ketogeniczna na odchudzanie - co to jest? Efekty i jadłospis
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.